Faizde saadet zinciri ne zaman kopar?

, , Sende yorum yap

Yedi gün ihbarli mevduata bankalar yüzde 140 faiz veriyor. Bugünkü ortamda bankalarin topladiktan paralan krediye dönüstürmeleri çok zor.
Tek alici var: Devlet.
Bankalar 7 gün için yillik yüzde 140 faiz ile topladiklari mevduati gecelik islemlerle yüzde 350 faiz ile devlete satiyorlar.
Acaba böyle bir islemin kaba faturasi nedir?
– Diyelim ki. bir kisi 100 milyon lirayi bankaya 7 gün ihbarli mevduat olarak yatirdi. Yedi gün sonra ‘yaklasik 2 milyon 690 bin lira faiz alacak demektir.
– Banka müsteriden aldigi 100 milyon lirayi yüzde 350 gecelik faiz hesabiyla. Merkez Bankasi”na satti. Her gün aldigi faizi de ana paraya ekledigi için, birikimli olarak 7 günlük islem neticesinde banka yaklasik 6 milyon 890 bin lira faiz alacak demektir.
– Simdi siz soracaksiniz: “Bu ne biçim alis veristir ki? Devlet neden halktan dogrudan borçlanmiyor da, 100 milyon lira için bankaya bir haftada yaklasik 4 milyon 200 bin lira fark ödüyor?”
Bunun iki temel sebebi var:
{1)- Hükümet bankalann kaynaklarini emip, onlarin dolar satin almalarini önlemek istiyor. Dolar satin alirlarsa dolarin fiyatinin yükselmesinden korkuluyor.
(2)- Hazine’nin para ihtiyaci var.. Tahvil satarak para toplama sansi kalmadi. Ne pahasina olursa olsun para toplamaya devam ediyor. Bunun için bankalara bile bile bu yüksek farki ödüyor.
Bu is “Con Ahmed’in devri daim makinesi”ne benzedi… Dünyanin hiç bir yerinde, üretim olmadan bir ekonomi faiz ile yasayamaz. Faizi yasatamaz. Bu faizler de ödenmez. Ana paralar da batar. Bu yazdiklarimin tersi olur ise, Türkiye dünyada olmamis bir seyi kesfetmis olacak.
Hatirlayiniz. 22 Haziran 1982 tarihinde Kastelli battiginda Kastelli’yi batiran faiz. aylik faiz ödemeli yatirimlarda yüzde 27. yillik faiz ödemeli yatirimlarda yüzde 42 idi. 1980 yil» enflasyonu yüzde 107.3, 1981 yili enflasyonu yüzde 36.8 iken. Kastelli bu faizi veriyordu.
Simdi Hükümet yillik enflasyonun yüzde 80 yüzde 100’de kalacagini söylüyor, sonra da gecelik yüzde 350 faizle para topluyor.
Sayin Okuyucularim, bütün bunlar ekonominin istikrar için ciddi bir disipline girdigi, “istikrar tedbirleri paketi” uygulamasinin basladigi bir dönemde oluyor. Inanilir gibi degil?

 

Sende yorum yap