Eyüp imareti

, , Sende yorum yap

Bugün, mübarek Ramazan ayinin ilk “Cuma”si. Müslümanlar için “güzel bir gün”. Her gün “maddeden” söz edilen sütun da, “güzel bir günde” “Eyüp Imareti”ni anlatmak istiyorum.
Eyüpsultan Camiinin hemen arkasinda çevre duvari, içinde, bir imaret vardir. Bundan yaklasik ikiyüz yil önce III. Selimin annesi Mihrimah Sultan tarafindan kuruldugu söylenen bu imaret, çev redeki fakirler için sicak yemek dagitir.
Bu imareti halen Vakiflar Genel Müdürlügü yönetmektedir, Is tanbul Vakiflar Bölge Müdürlügü’nün imaretler müdürlügü de bu radadir.
Istanbul’da Vakiflar Genel Müdürlügü’nün sorumlulugunda 6 adet imaret faaliyet göstermektedir. Bunlar (Eyüp, Bayrampasa, La leli, Piyalepasa, Üsküdar ve Kartal) imaretleridir. Imaretlerde her gün toplam bin kisiye sicak yemek çikar. Fakirler (gene imaretler tarafindan saglanan) sefertaslari ile hergün ögleden önce yemek lerini imaret mutfagindan alirlar. Alti imaretin en büyügü, hergün 397 kisiye yemek çikaran Eyüp imaretidir.
imaretlerin yemek listeleri onbesergünlükolarak düzenlenir. Ör nek olara bu haftanin lisetesi söyledir: Pazartesi: Etlikurufasul-ye, makarna: Sali: Taskebabi, çorba: Çarsamba: Etlinohut, pilav, komposto; Persembe: Çorba, haslamaet, irmik helva; Cuma: Et liyesilfasulye, tahinhelva… Eyüp Imaretinin hemen arkasinda “kur ban ve bagis mahalli” bulunur. Kurbanlik koyunlar, koçlar kilosu canli 1.500 liraya, horozlar 4 bin liraya, tavuklar 2 bin liraya sati lir. Satis elemanlari, kasaplar Vakif memurlaridir. Kesimden son ra isteyen etini alir gider, isteyen imaret yönetimine bagislar. Günde yaklasik 30 koyun, 25-30 horoz-tavuk kesimi yapilmaktadir, ima rete bagislama etlerin, Eyüp deposunda saklanamiyacak kismi Et Balik Kurumu buzhanesine gönderilir. Halen buzhanede 9 ton do layinda et stoku mevcuttur.
Günde yaklasik 30 koyun, 25-30 horoz-tavuk kesimi yapilmak tadir, imarete bagislanan etlerin, Eyüp deposunda saklanamiya cak kismi Et-Balik Kurumu buzhanesine gönderilir. Halen buzha nede 9 ton dolayinda et stoku mevcuttur. Imaret Müdürlügü, diger bes imaretin et, sebze ve bakliyat ihti 1 yacini Eyüp merkezinden temin eder. Ayrica Sehzadebasi Or ta ögretim Kiz yurdunda barinan 80 kadar ögrenci ile, Vakiflar Hastahanesinin ve diger Vakif ögrenci yurtlarinin et ihtiyaci da bu radan karsilanir.
Imaretlere “nakdi bagis yapmak isteyenler”, (sartlibagis imkani na sahiptirler.) Açik anlatimiyla, “ögrencilere ayakkabi alinmak üze re, fakirlere elbise alinmak üzere, yemek kabi alinmak üzere” sek linde bagislar yapilabilir.
Et bagislan ve nakdi bagislar imaretlerin bin kisiye hizmet mas rafini karsilayamadigindan Vakiflar Genel Müdürlügü de yil için de yaklasik 200 milyon lira nakdi katkida bulunmakta, ayrica per sonelin ücretlerini ödemektedir.
imaretlerden vemek almak isteyenlerin muhtardan fakir ilmü- haberi çikardiktan sonra Kaymakamliga müracat etmeleri gerek mektedir. Kaymakamlikar polis araciligiyla tahkikat yaparak kaç kisinin yemek yardimina muhtaç oldugunu yazili olarak Vakif yö netimine bildirirler, imaretlerin imkanlari bin kisi ile sinirli oldugun dan ihtiyaç sahipleri siraya girer. Yemek yardimi devamlidir.
Mübarek ayda “Eyüpsultan Camiini” ziyaret ediniz. Firsat bu lursaniz, camiin arkasina dogru uzanip, Eyüp Imaret’i görünüz. Bagisinizi yapiniz. Yardim alanlari görünüz. Türkiye’de kimlerin, ne ölçüde yardim bekledigini görünüz.
“Bogaziçinde tanesi l milyon 750 bin dolara satilan yalilari al mak için siraya girenler, 50 ile 130 milyon liraya satilan otomobil lerle gezenler, 800 milyon liralik teknesini sikilip satanlar” ve de her hafta sonu gazetelerin sosyete sutunarinda resimleri çikanlar disindaki halki da görmek, tanimak firsatini bulabilirsiniz.
(Ilgilenenler için not: Istanbul Vakiflar Bölge Müdürlügü, Eyüp imareti, Müdür Ayhan Dinler, Telefon: 5811267)

 

Sende yorum yap