Euroyuppies

, , Sende yorum yap

CENEVRE
Newsweek Dergisinin son sayisinda (Euroyuppies) hakkinda bir yazi vardi.
Amerika’da (Yups’veya Yupies) olarak tanimlanan. Avrupa’da (Euroyuppies) olarak adlandirilan nesil, yas lari 40’in altinda oldugu halde yilda 40.000 Dolar (Yak lasik 25 milyon Türk Lirasi) kazanan bayanlar-erkekler… Bunlara Avruipa’da (sehir profesyonelleri) adi da verili yor.
Bu neslin (3) temel kurali var: (1) Sinir tanimayan bir kapitalizm uygulamasina yardimci olmak, (2) Su katil mamis ferdiyetçilik, (3) Giderek artan sag politik görüs…
Italya’da bu neslin mensuplari (3 S Jenerasyonu) ola rak taniniyormus: “Soldi-Successoe Sport” (Para-Basari ve Spor)… Fransa’da bunlara (Naps) deniliyormus. Naps, Paris’in en güzel üç muhitinin bas harfleriymis: (Neuilly, Auteuil ve Passy)… Almanlar (Twens) diyor mus. Twens bunlarin gençliklerini ve Münih’in zengin bu tiklere sahip Schwabing semtini simgeliyormus,
ABD’de (Yap’s veya Yuppies) deyimi ise (Young Aspiring Professionals) “Genç iddiali yöneticiler” anlatiyormus.
Amerika’da, hukuk bürolarinda, bankalarda ve diger mali kuruluslarda ve is aleminde yöneticilik yaparak yük sek gelir saglayan yupilere karsi Avrupali yupiler, tek bas larina birseyler yaparak para kazanmak zorunda kaliyor mus. .. Örnegin reklam sirketi kurmak, seyahat acentasi isletmek, küçük imalathaneler veya butikler açmak gibi…
Yupiler, Ingiliz Mali Burberry marka pardesu, Church marka ayakkabi giyiyor, veya Amerikan mali Nike spor ayakkabi, La Coste-Polo Gömlek ile geziyorlar, Rö len saat takiyorlarmis. Otomobil olarak spor tipli küçük otomobilleri, Fiat Uno, Peugeot 205. Wolkswagen Golf gibi otomobilleri kullaniyorlarmis.
Mercedes 190E yuppiler için yeni bir hedefmis. Tatil lerini Yunan Adalarinda veya Afrikada geçirirlermis. Bu günlerde Hindistan moda olmus. Amerikali Yupiler, In giliz Yupiler spordan hoslaniyor, saglik klüplerine devam ediyorlarmis. Fransiz Yupilerinin sporu ise, “oturup en tellektüel mastürbasyon” yapmak, herseyi tenkit etmek mis…
Eskiden Avrupa’da hava alanlarinda, orta yasin üze rinde zengin çiftler veya yasli dullar çogunlugu teskil eder di. Simdi hava alanlarinda gençler çogunlukta.
Bu genç neslin bir bölümünün spor giyinmesine rag men, kullandiklari markali giysilerin, ne kadar pahali ol dugu vitrinlerden bu markalarin fiyatlarini hartilayanlar ca kolaylikla fark edilebiliyor. Kahveler, sokaklar ve hatta zengin dükkanlarin önü bu gençlerle dolu. Hafta sonu Avrupanin küçük tatil kentlerinde, yollardaki kahve ve lokantalarda bu çogunlukta.
Bu Avrupa’da bir önemli degisikligi simgeliyor?
Ya Türkiye’de? 1980 Yilindan sonra, belli küçük ban kalarin atilimlari, belli ihracat sirketleri, belli reklam sirketleri, lokanta ve eglence yeri isletmeleri Türkiye’de de belli sayida yuppinin ortaya çikmasina imkan verdi. Türk ekonomisinin kosullari, gelismesi maalesef yupile .’nn sayisinin artmasina imkan vermiyor. (Önemli nokta : Yuppi, profesyonel hizmeti karsiligi olarak belli miktar ücret geliri olan kisilere verilen isimdir. Aile varliklari ne deniyle gelir imkanlari yüksek gençler yuppi sayilmadi
Bu dramatik tablolara bakip da. (efendim, isçi. memur ve emekli maaslari artirilmalidir) seklinde kolay reçeteler yazmak mümkün degildir. Çünkü bu tip reçetelerin.sonucu (Asprin tedavisi) etkisini gös terir. Önemli olan hastaligin gerçek nedenini bilip, ameliyati göze ala bilmektedir.
Hastaligin gerçek nedeni enflasyondur. Enflasyon devam et tikçe, dar ve sabit gelirlilerin her geçen gün daha kötü duru ma düsmeleri Önlenemez. Ücret, maas ayarlamalari hiçbir zaman kayiplarini telafi edemez.
Ama, bu durup da (ilâ-nihâye) sürüp gidemez. Çünkü hiç bir (ilkede ekonomiyi (dar ve sabit gelirlileri gözden çikara rak) gül gibi yönetmek mümkün olamaz.
Önemli olan sorunun ciddiyetini bilerek, sorunun ileride çok büyük sarsintilara meydan vermemesini saglayacak sekilde (ekonomiyi bir bü tün olarak degerlendirme) yoluna girebilmektir. Fiyatlar ve faiz sana yi, ticardt, hizmetler!kesimlerinde. tüccari, sanayiciyi, bankaciyi, ser maye sahiplerini ve hatta çiftçiyi enflasyondan koruyabildiginden belli kesim için enflasyonun büyük yük getirmedigi söylenebilir. Fakat (fi yat ve faiz) mekanizirnasindan yararlanma gücü olmayan (sabit gelirli lerin) durumu tamahien farklidir.

 

Sende yorum yap