Euromoney’in Türkiye konferansı

, , Sende yorum yap

Interbank’in davetlisi olarak dün sabah Istanbul’da Swissötel’de Euromoney Dergisi’nin düzenledigi “Türkiye” konferansina katildim. Önce davet için Melih Araz’a tesekkür edeyim. Sonra size toplantiyi anlatayim.
***
Euromoney Ingiltere’de yayinlanan aylik bir dergi. Para-kredi konusunda ihtisas sahibi bir dergi…Ülkelerin uluslararasi piyasalardaki para kredi iliskilerine ait haberleri veriyor, bu arada ülkeler için (kendi degerlemelerine göre) kredi itibari siralamalari yapiyor. (Dergi yönetimi ile iyi geçinenler, dergiye bolca reklam verenler, kisi olsun, kurulus olsun, ülke olsun “birazcik” himaye ediliyor…)
Euronomey Dergisi’ni yayinlayanlar, yan faaliyet olarak kitap bastiriyor, degisik konularda Ingiltere’de ve baska ülkelerde toplantilar düzenliyorlar.
Dûn baslayan toplantiyi Euromoney, Istanbul Büyüksehir Belediyesi ISKI, Interbank, Marmara Bank ye Yamaichi International (Eu-ropa) Limited’in destegi ile düzenemis. (Destek demek, organizasyonun finansmanini paylasmak demek…)
*.*.* Toplantiyi destekleyenler tabii ki bu isi “spor” olarak yapmiyor.
Belli bir bekleyisleri var.
Toplantiyi destekleyen kuruluslarin bekleyisleri dogrultusunda, dört çalisma grubu olusturulmus. Bakiniz bu gruplarda hangi konulari kimler tartisiyor:
1) Interbank’in evsahipligini yaptigi Türkiye’nin mega projeleri çalisma grubunda Yildirim Aktürk, ilhan Kesici, Osman Ulagay ve Is-hak Alaton, yabancilara mega projeleri anlatiyor ve yabancilarin bu projelerin dis finansmanina ilgilerini çekmeye çalisiyor.
2) Yamachi International’in evsahipligi yaptigi Türk menkul degerlerin uluslararasi piyasalarda degerlendirme imkânlarinin tartisildigi çalisma grubunda Gazi Erçel ve üç yabanci, Türkiye’nin dis piyasalara çikma sansini tartisiyor.
3) ISKI’nin evsahipligi yaptigi, mahalli idare hizmetlerine farkli yaklasimlarin ve mahalli idare yatirimlarinin dis finansman imkânlarinin tartisildigi çalisma grubunda Ergun Göknel, Yavuz Canevi, Gazi Erçel, Güven Alpay ve Dünya Bankasi uzmani Coyaud bu konudaki yeni imkânlari arastiriyor.
4) Marmara Bank’in evsahipligi yaptigi özellestirme çalisma grubunda ise Cengiz israfil, Üstün Sanver, Caner Ertuna, Feyyaz Ber-ker, Ömen Erginsoy ve iki yabanci uzman Türkiye’de özellestirme konusunu tartisiyor.
***
Euromoney’in toplantisi Basbakan Demirel’in konusmasi ile açildi. Ikinci konusmayi Tansu Çiller yapti. Katilanlar listesine baktim: 351 Türk katilimci 64 yabanci vardi. En büyük yabanci katilimci grubu Ingiltere idi. ingiltere’den 30 katilimci gelmisti. Avusturya’dan 6, Almanya’dan 7, ABD’den 4, Isviçre’den 4, Fransa’dan 4, Liechtens-tein’den 2, Belçika’dan 3 ve de Bahreyn, Misir, Finlandiya, Italya, Hollanda’dan birer katilimcinin oldugu listelerde belirtiliyordu. ***
Bu tip toplantilar ülkelerin dünyaya açilan penceresidir…Önemli olan imkân ölçüsünde çok sayida ve de “ilgili” yabanci katilimciyi cezbedebilmek ve de onlara imkân ölçüsünde, gerçekçi ve yararli bilgileri verebilmektir.

 

Sende yorum yap