Etibank’ın kaynaklarının büyük bölümü gazete ve TV’den etrafa saçıldı

, , Sende yorum yap

Etibank’in sahipleri ve yöneticileri banka kaynaklarini eritmekle suçlaniyor.
Sorgulaniyor.
Etibank’in sahipleri ve yöneticileri bankanin “eriyen kaynaklarini” kendi yararlarina kullandiklari için takibata ugruyorlar.
Önce bir noktaya açiklik getirip, sonra tartismaya girmekte yarar var. Bir bankanin kaynaklarini bankanin sahiplerinin ve yöneticilerinin kendi yararlanna kullanmalari suçtur. Böyle bir kullanimin gerekçesi suçu ortadan kaldiramaz.
Amma ve lakin bankanin eriyen kaynaklari-nin dagilimindan bile bile yararlananlarin, kaynak aktikça “daha fazla, daha fazla yararlanma arayisini sürdürenlerin”, kaynak kuruduktan sonra ve de bankanin sahip ve yöneticileri hakkinda takibat basladiktan sonra sanki olan-biteni yeni duymuscasina, sanki bu dagitimdan pay almamisçasina, sanki dagitim devam ettigi sürece herhangi bir uyanda bulun-rnusçasina, “yeri-gögü inletmeye baslamalari”, “Krala ölüm” diyerek sokaklara dökülmeleri hiç olmazsa “etik” bakimindan dogru sayilamayacak bir davranistir.
Biliniyor ki, Etibank’in sahipleri ve yöneticileri bankanin eriyen kaynaginin tamami ile yat, kat almadi. Tamamini kendi ceplerine koymadi. Bu kaynagin büyük bölümü Sabah Gazetesi’nin daha iyi yayinlanmasi, çalisanlarina daha yüksek ücret ödenmesi, gazetenin okuyucularina daha çok hediye dagitilmasi, gazetenin daha ucuza satilmasi için harcandi.
Bu paranin büyük bölümü ATV kanalinin daha basarili olabilmesi amaciyla harcandi. Çalisanlarina daha çok ücret ödendi. Daha pahali programlar yaptirildi. Program yapanlar, programa katilan sanatçilar iyi imkanlara kavustu.
Normalde 300 bin lira maliyeti olan Sabah Gazetesi’ni 100 bin liraya satin alanlar, normal ilan geliriyle ATV’nin o zengin yayinini sürdüremeyecegini bilen izleyenler, bu degirmenlerin suyunun Etibank’tan geldigini bilmediklerini iddia edemezler.
Tekrarda yarar var. Bütün bunlar, bankanin kaynaklarinin eritilmesi suçunu ortadan kaldirmaz. Bütün bunlar bu suçun hakli gerekçesini olusturmaz.
Ama sunu kabul etmek gerekir ki, Etibank’in eritilen kaynaklarinin tamami Etibank sahibi ve yöneticilerinin evine girmemis, gazete çalisanlari, ATV çalisanlari, bu gazeteleri satin alanlar, bu kanali izleyenler bu dagitimdan dogrudan veya dolayli pay almistir.
Burada yasal olmasa da “etik” açidan bir suça istirak söz konusudur. Denilebilir ki, Sabah ve ATV sorumlulari gazete ve TV kanalini yasatmak için bunu yapmaya mecbur mu idi? Yapmasalardi ne olurdu? Madem ki gazete ve TV kanalinin geliri, giderini karsilamiyordu, ya küçülselerdi, ya da gazete ve TV kanalini kapatsalardi…
Buda “dogru”…
Önemli olan dogrulari ararken, yanlis yapmamakta…

 

Sende yorum yap