Eskişehir’de sanayiin ardındaki güç

, , Sende yorum yap

ESKISEHIR
Sanayiin gelismesi bakimindan Eskisehir yöresinde Anadolu Üniversitesinin büyük önemi vardir. Sanayi tesislerinde çalisanlar için Üniversitenin sagladigi saglik hizmetleri, egitim olanaklari, sosyal ve kültürel hizmetler önem tasimaktadir. Üniversitenin ögretim elemanlarinin sanayi ile isbirligi istekleri, bölge sanayii için çok önemli bir imkandir.
Ekonominin günlük Sorunlarindan bunalip, Türkiye’ nin gelecegindeki süphe duymaya basliyanlar, arada sirada “soluk almak”, “güç kazanmak”, “moral düzelt mek” için Anadolu’ya uzanmalidir. Anadolu’daki sanayi patlamasinin sergilendigi merkezlerden biri de Eskisehir’dir.
1960 li Yillarda Eskisehir denilince, Demiryollari Fabrikasi, Seker Fabrikasi, ve Kiliçoglu Tugla Fabrikasi akla gelirdi. Halk Bankasinin Esnaf Kefalet Kooperatiflerini tesvik ettigi dönemde Eskisehir’de küçük sanayi uyandi. Ahmet Musubeyli, Sirri Örs isimli iki küçük sanayicinin küçük atelyelerinde Türkiye’de ilk defa tekerlek janti yapmalari, büyük bir basari olarak kabul edildi.
Sonra Eskisehir’de bir baska hareket basladi. Prof. Dr. Orhan Oguz, Eskisehir iktisadi Ticari Ilimler Akedemisini kurdu, etrafina genç ve Eskisehiri seven bir ögretim üyesi kadrosu topladi, onlari yurt disinda yetistirdi.
Bu sirada bir baska idealist Mümtaç Zeytinoglu isimli bir genç sanayici Sanayi Odasi Baskani seçildi! Ya nina Yilmaz Çakir isimli bir iktisatçiyi Genel Sekreter alarak, Eskisehir Organiza Sanayi Bölgesinin kurulusunu sagladi. Eskisehirde sanayilesme hareketinin öncülügünü yapti. Bir trafik kazasinda genç yasta ölen Mümtaz Zeytinoglunun mesalesini kardesi söndürmeme gay retine girdi.
Derken, Orhan Oguz’dan mesaleyi alan bir baska genç ögretim üyesi Prof. Dr. Yilmaz Büyükersen, Eskisehir’de, kimsenin yerinde gözleriyle görmeden bü yüklügünü tahmin edemiyecekleri egitim tesisleri gelis tirdi. Anadolu Üniversitesi’ni kurdu.
Eskisehir denilince, bir zamanlar nasil akla Seker Fabrikasi, Demiryollari Fabrikasi, Uçak Bakim tesisleri geliyorsa, bugün Eskisehir’in agirligi olan kururusu Anadolu Ünivesitesi’dir. Anadolu Üniversitesi sadece binalarinin bollugu, güzelligi ile degil, ögretini elemanlarinin yetenekleri, Üniversiteye ve Eskisehire bagliliklari yönünden de önem tasimaktadir.

 

Sende yorum yap