Erbakan neleri yapmayacak?

, , Sende yorum yap

Bir ekonomide istikrar önemlidir. Istikrar demek insanlarin önünü görmesi demektir. Türkiye gibi ülkelerde insanlarin önünü görmesi denildiginde, bes yil, on yil ileriden degil, üç ay, alti ay, bir yildan sö-zedilir.
Türkiye’de mütesebbis yarin ne olacagini bilememekten yakinir. Insanlar ne kadar uzun dönemi görebilir ise, o kadar risk alirlar. Bekleyisler kisaldikça insanlar “spekülasyona yönelir.”
Para kisa dönemli olarak kullanilir. Yatirima gitmez. Hatta üretime gitmez. Üretenler üç ay sonrayi göremez ise ne stok yapar ne de ürün gelistirir.
Ihracatçi üç ay sonrayi göremez ise, hiç bir sey yapamaz. Günü geçirir.
***
Istikrar için tabii ki, gelecek hakkinda iyimser bekleyisler önemlidir. Fakat Türkiye gibi iyimser bekleyisin unutuldugu ekonomilerde, yarin hakkinda kötümserlige kapilmamak, yarinin daha kötü olmayacagini görmek bile “istikrar” demektir.
***
Erbakan’in hükümette ne yapacagi bilinmiyordu. Erbakan’in icraatina iliskin “olumsuz” bekleyisler vardi. Erbakan’in “radikal” degisimlere yönelerek ekonomiyi kökünden sarsacagi söyleniyordu. Bugüne kadarki icraati ile görüldü ki, Erbakan iyi seyler yapmasa veya yapamasa bile kötüyü daha kötü yapacak yapisal sarsintilardan kisa sürede kaçinacak.
Bu çok önemli bir tesbittir. Erbakan’in neleri yapmayacagini görmek bile “nisbi bir istikrar” unsuru olarak ekonomide çarkin durma-masini, geriye dönmemesini saglayacaktir.
***
Erbakan neler yapmayacak? Bugüne kadarki uygulamalara göre kisa vadede Erbakan sunlari yapmayacak:
• Erbakan Bati dünyasi ile iliskiyi kesmeyecek. IMF ile, Dünya Bankasi ile, Avrupa Toplulugu ile mevcut iliskileri ileri götürmese bile dondurmayacak. Geri götürmeyecek.
• Erbakan banka sistemini, borsayi, mali kesimi sarsan hareketlere yönelmeyecek. Tam tersine sistemden yararlanmaya çalisacak.
• Erbakan faizi, dövizi ellemeyecek. Faizin ve dövizin mevcut sistem içinde olusumuna izin vere-cek.
• Erbakan gerekir ise faizi yükseltecek, devalüasyon yapmayacak fakat, en az enflasyon oraninda kur ayarlamasina imkan saglayacak.
• Erbakan iç pazari daraltmayacak, tüketimi sinirlamayacak. Iç talep üretimi harekete geçirecek.
• Enflasyonu durdurmak, asagiya çekmek kisa sürede Erbakan’in hedefi degil. Bu nedenle enflasyon yüzde 80’lerin altina inmeyecek.
• Faiz ve kur makasindaki açiklik devam edecek. Sicak para akimi kesilmeyecek.
• Borsa isleyecek.
Dikkat edilirse bütün bunlar Erbakan’in iktidara geldiginde uygulamasi beklenen politikalara ters gelismeler. Ama gerçek bu… Simdi piyasalar bu gerçegi görerek, kisa dönemli (üç aylik, alti aylik, bir yillik) politikalarini belirleyecekler. Politika belirlerken “kisa dönemli tahmin için kullanacaklari göstergeler var.” Önümüzdeki kisa dönemde:
• Ciddi bir istikrar paketi uygulamasi karari alinmaz ise devalüasyon, konsolidasyon gündeme gelmez.
• Terör veya sosyal sorunlardan veya dis politikada beklenmedik durumlardan kaynaklanan ciddi bir konjonktürel kriz patlamaz ise ekonomi bu çizgisinde ve hatta bu çizginin biraz da üzerine çikarak yürür gider.
p>

 

Sende yorum yap