ENKA

, , Sende yorum yap

“Türkiye’de belki de en çok alanda faaliyet göste-1 ren bir grubuz. Müteahhitlik yapiyoruz. Mühendislik yapiyoruz. Disarida, sevk ve idare yapiyoruz. Sanayinin çok çesitli 20 dalinda isimiz var. Ticaret yapiyoruzi. Ihracat yapiyoruz. Isin tuhafi yalnizca ithalat yapmiyoruz. Ithalata merakli degiliz. Bu nedenle Dogu Bloku ülkelerinden ithalat imkaninin bize taninmasini bir vazife olarak telakki ediyoruz. Bunun neticesinde bu ülkelere yapacagimiz ihracatin büyüyecegini umuyoruz. O dev pazarda bizim payimiz hayret edilecek kadar küçüktür. Hizla büyüyebilir. .Biz grup olark 300 milyon dolarin üzerinde ihracat yapmisiz. 50 milyon dolarin üzerinde ihracat yapanlara Dogu Bloku ülkelerinden ithalat hakki tanindi diye, herkes bize bakiyor. 50 milyon dolar sinirini asan bizden baska 14-15 sirket var. Türkiye malini satmak zorundadir. Büyük ihracat sirketlerinin gelismesi bunun için faydalidir. Mesela su anda yurt disinda degisik ülkelerde 24 yerde subemiz var. Bu sayede çok degisik piyasalara, Malezya’ya, Çin’e, Amerika’ya gidebiliyoruz. Bu subeler simdilik kendi masraflarini bile çikartmiyor. Ama biz bunlari ileriye dönük yatirim olarak görüyoruz.” Bunlari Sarik Tare söylüyor. Sarik Tara,Enka Grubu -nun yöneticisidir.
Enka’nin dis ticaret bölümü son yillarda Türkiye’ye en fazla ihracat geliri sagliyan kurulustur. Fakat su günlerde Enka degisik çevrelerin oklarina hedeftir. “Özal Hükümeti Enka’yi destekleyecek, Enka’ya ayricalik taniyacak” iddialari her gün tekrarlanmaktadir. Özal Hükümeti daha isbasina geleli l ay olmustur. Enka ise bugünkü durumuna yillar süren birikim ve gayret sonunda gelmistir. Nedir Enka’nin suçu? Türki-ye’de en fazla ihracat gerçeklestiren kurulus olmasi. Bunun sonucu olarak da ihracatin tesviki için öngörülen imkanlardan yararlanmasi..
Sarik Tara Türkiye için yeni tip bir is adamidir. Türki- ye’nin en ciddi sorunununun döviz olduguna inanmaktadir. Türk isadaminin Türkiye disinda is yapmasi gerektigine inanmaktadir. 1970’lerden bu yana bu fikirleri savunur. Yurt disinda Türk müteahhitlerinin is yapmalari fikrinin gelismesini saglamis, yurt disindaki is alma çabalarina öncülük etmistir. Türk müteahhitlerinin yurt disinda is almalari bir macera olarak nitelendirilirken, Enka gerçeklestirdigi projelerle büyük bir prestij saglamistir:
Yurtdisi müteahhitlik hizmetleri alanindaki basarilarindan sonra Sarik Tara yeni bir konuya merak sarmistir. Koç Grubunun kurup gelistirdigi Ram Dis Ticaret disinda, serpilmis bir ihracat sirketinin bulunmadigi günlerde Enka Dis Ticaret teskilatini kurmus, Türkiye’deki büyük sanayi ve ticaret gruplarinin her birinin en az 100 milyon dolar ihracat gerçeklestirmeleri halinde Türk ihracatinin patlayabilecegi fikrinin bayraktarligini yapmistir. Bu fikirlerini seminerlerde tekrarlamis, gazete sütunlarinda anlatmaya çalismistir. Genç kadrolardan olusan Enka Dis Ticaret teskilati, o tarihlere kadar büyük ihracat kuruluslarinin ilgi duymadigi pazarlara yönelmis ve ciddi çalismalar sonunda umulmayan ihracat rakamlarina ulasmayi basarmistir. Enka Dis Ticaret teskilatinin basanlari yeni teskilatlanmalari tesvik etmis, mevcutlari rekabete itmistir.
Enka’nin ve Enka dis ticaretin gelismesi, Özal Hükümetinin kurulusundan önce olmustur, isbasina gelen bir hükümetin, ihracati artirma programlarini ve diger dis iliskileri düzenlerken ülkenin en büyük ihracat sirketiyle iliskide olmasi tabiidir. DPT rakamlarina göre 1983 yilinda 50 milyon dolardan daha fazla ihracat gerçeklestiren 15 ihracatçi sermaye sirketi vardir. Bunlarin 4 tanesi, 100 milyon dolarin, sadece l tanesi 300 milyon dolarin üzerinde ihracat yapabilmistir, ihracatçilar için taninan ve diger sirketlerin de yararlanabilecegi kolayliklardan, en fazla ihracati gerçeklestirdigi için Enka’nin daha çok yararlanacagi gerekçesiyle tenkitler yapmakt ne derecede dogrudur? Tartisilmasi gereken, Enka’nin yaptiklarinin bu ülkeye yararli olup olmadigidir Enka 1983 yilinda 300 milyon dolar döviz geliri saglamakla kötülük mü yapmistir. 1984’lerde 500 milyon dolar döviz geliri hedefi zararli mi görülmektedir?

 

Sende yorum yap