Emin Çölaşan’ın yeni kitabı

, , Sende yorum yap

Emin Çölasan’in 1983 yilindan bu yana kitaplari yayinlaniyor. Önce “Perde Arkasi” serisi çikti:
• 24 Ocak: Bir Dönemin Perde Arkasi
• 12 Eylül. Özal Ekonomisinin Perde Arkasi
• Banker Skandalinin Perde Arkasi
Onu “Bankerr olaylarinin ilginç bir tipini “Yalçin’i inceleyen iki kitaplik seri izledi:
• Yalçin Nereye Kosuyor?
• Yalçin’i Kim Kurtaracak?
Bu arada Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yayinlanan röportajlarini üç kitapda topladi:
• Biz Kirk Kisiyiz, Birbirimizi Biliriz
• Icraatin Içinden
• Sor Bakalim
Derken tek bir kitapda kendi yasamini, özellikle gazetecilik mesleginde, basindan geçenleri anlatti:
• Önce insanim, Sonra Gazeteci
1983 yilindan buyana bu 9 kitabin degisik baskilarinin 300 bin adet sattigi, bunun Türkiye’de kitap satislarinda bir rekor oldugu bildiriliyor. Emin Çölasan’in Yeni Kitabi
Emin Çölasan’in onuncu kitabi “Turgut Nereden Kosuyor?” piyasaya çikali bir hafta oldu. Üçüncü baskisinin yapildigi söyleniyor. Ama gene de yok satiyor.
Anlasildigi kadari ile Turgut Nereden Kosuyor?”, satis rekorlarina kosuyor…
Emin Çölasan’in daha önce yayinlanan dokuz kitabi da sergilenen konular, anlatimdaki akicilik ile ilgi görmüstü.
Ama “Turgut Nereden Kosuyor?” öncekilerden daha çok yankilar yapti. Okuyan, okumayan bu kitapdan sözediyor.
Acaba neden?
Turgut Özal kisiligi ile, tasidigi sorumluluklar ile, ailesi ile sekiz yildir devamli olarak Türkiye’nin gündeminin basinda oturmustur.
Sekiz yildir Turgut Özal’siz bir gün geçmemistir. Hergun radyoda, TV’de hergün her basin organinda mutlaka adi geçmis, yaptiklarindan sözedilmistir.
Sekiz yildir bu ülkeye hep de kötü sey yapmamistir. Herhalde sevaplari günahlarindan çok daha agirdir ki, sekiz yil ülkenin kaderine hâkim tek kisi olarak kalabilmistir.
Insanlar sevaplariyla, günahlariyla birlikte degerlendirilir. Sevaplar günahlardan agir ise, iyidir. Günahlar sevaplari bastiriyor ise makbul sayilmaz.
Hatasiz kul olmaz. Hele icraat yapan, çok seyi karistiran yetki ve sorumluluk sinirlarini zorlayan kimselerin arkalarinda tenkit edilebilecek bir çok açik kapi birakmalari normaldir.
Hele hele Turgut Özal’in, kaide, usul tanimayan, kanunun ve hatta TBMM’nin ve anayasanin sinirlarini zorlayan tutumu nedeniyle tenkide çok müsait bir kisiligi vardir.
Kamuoyu “tenkitten hoslanir.” Tersine övgüyü “yagcilik sayar”. Onun için birisi hakkinda tenkit yazisi yazmak çok kolaydir da, övgü yazisi yazmak çok çok güçtür.
Onun için Turgut Özal hakkinda yazi yazanlar kötü yanlarini sergilerken iyi yanlarini belirtme geregini hiç duymazlar.
O zaman da akila su gelir: “E…be kardesim bu adam bu kadar kötü ise, millet durmadan neden onu seçip, iktidarda kalmasini sagliyor?” Demek ki, icraatindaki hatalara, kötülüklere, basarisizliklara ragmen, halkoyunda çogunlugun destegini saglayacak cazibeyi, basariyi da gösterebiliyor. Bu Kitap Farkli Bir Kitap
Emin Çölasan “Perde Arkasi” serisindeki üç kitabinda Turgut Özal’in sorumluluk tasidigi dönemlerde, isgal ettigi koltuklardaki hatalarini, basarisizliklarini dile getirmis, onlari sergilemisti.
Bu onuncu kitabinda “Turgut Nereden Kosuyor?”‘da, Turgut Özal’in isgal ettigi sorumluluk mevkilerindeki icraati, yaptiklari ve ettiklerinden çok, kisiligi, ailesi, çevresiyle iliskileri üzerinde duruyor.
Ve de Turgut Özal’in ve ailesinin sadece olumsuz yanlarini, iliskilerini anlatiyor. Önce Insanim…”
Emin Çölasan kitabinin basinda söyle diyor:
“-Bir seyi lütfen unutmayin… Ben tarihçi, biyografi yazari, ya da bilimsel arastirmaci degilim. Sadece gazeteciyim ve bu kitabi da bir gazeteci olarak yaziyorum.”
Emin Çölasan m bir önceki kitabinin basligini hatirlayin:
“- Önce insanim. Sonra Gazeteci”
Ve de bu kitabi öncelikle okuyun.
“Önce Insanim, Sonra Gazeteci” isimli kitapda Emin Çölasan, Ortadogu Teknik Üniversitesi’ndeki ögrencilik döneminden itibaren Turgut Ozal’in kisisel olarak hayat çizgisini nasil olumsuz etkiledigini özetler.
Turgut Özal, Emin Çölasan’in Devlet Planlama Teskilati’nda mukavelesinin fesh edilerek çikarilmasina neden olmustur. Danistay kararina ragmen Emin Çölasan’in DPT’ye dönüsünü engellemistir. Daha sonra girmeye çalistigi kamu kuruluslarinda hizmet sürdürmesini dolayli olarak imkânsiz kilmistir.
Bütün bunlarin “önce insan olarak” Emin Çölasan’da yarattigi birikimi teslim ediniz. Insanlar “peygamber” olamaz. Insanlar duygu yumagidir. Nasil ki Turgut Özal “Emin Çölasan’i defterinden sildigini” gazetecilere söylüyor, anlasildigi kadari ile Emin Çölasan da ayni duygularin etkisinde Turgut Özal’i “defterder silmemis, deftere yazmistir.” Kitabin Özelligi
Sunu kabul etmek gerekir ki, “Turgut Nereden Kosuyor”? “Turgut Ozal’in ye ailesinin hayat fotografini her yönüyle vermek için yazilmis bir kitap degil, sadece kisiliklerindeki ve iliskilerindeki olumsuz yanlari sergilemeye yönelik bir arastirmadir.
Emin Çölasan da “takdim yazisinda bunun bir biyografi olmadigini vurguladigina göre, kendisi de bunu kabul etmektedir.
ilk hafta kitabin gördügü ilgi, mutlaka artarak devam edecektir. Emin Çölasan’in açik, akici anlatim dili, konunun cazibesi, güncelligi kitabi aylarca satis listelerinin en basina oturtacaktir.
Su günlerde kitapçilarda bulabilirseniz, okuyunuz. Çünkü herkes bu kitaptan konusuyor.

 

Sende yorum yap