(EMF) Avrupa Yönetim Forumu

, , Sende yorum yap

Davos’da Bashakemin katildigi toplantiyi düzenleyen European Management Forum (E. M. F.) veya Türkçe tercüme siyle Avrupa Yatirim Forumu Dr. Klaus Schawap isimli basa rili bir yöneticinin kurdugu, sahip oldugu ve yönettigi, kâr amaci güden bir kurulustur.
Ikinci Dünya Harbi sonunda (management) veya Türkçe adiyla (yönetirn-sevk ve idare) en ragbet gören konulardan bi rini teskil ediyordu. Amerika Birlesik Devletlerinde isletmele rin basarisinda yönetimin agirligini anlayan Avrupalilar, özel likle Amerikan tipi yönetim teknigini ögrenme telasina düstü ler. Iste bu dönemde, degisik Avrupa ülkelerinde (sevk ve idare) tekligi ögretecek, dernekler, sirketler ortaya çikti. Hatirlanaca gi gibi Türkiye’de de bir Sevk ve Idare Dernegi kuruldu. Bas kanligini Dr. Sahap Kocatopçu yapti.
Dr.Klaus Schwap da iste bu dönemde Isviçre’de Cenevre kentinde sevk ve idare seminerleri düzenlemek üzere kar amaçli bir kurulus meydana getirdi. Sevk ve idare “modasi” bir süre sonra küllendi. Türkiye’deki Sevk ve Idare Dernegi nasil ilgisizlikten kapanmak zorunda kaldi ise, Avrupa’da sevk ve idare egitimi yaparak para kazanmak üzere kurulan sirketler de kendilerine baska ugrasi konulari aramak zorunda kaldilar. Dr. Klaus Schwap sempatik sahsiyetini, genis temaslarini da ha verimli bir alanda degerlendirme imkani buldu. Kurulusu nu. degisik ülkeler için yuvarlak masa toplantilari düzenleyen, veya ayni ilgi konusunda birlesenleri biraraya getirecek toplan tilar yapan bir organizasyon haline getirdi.
Örnegin, Misir yabanci sermayeyi tesvik etmeye karar ver diginde, Kahire’de bir toplanti yapip. Misir Hükümet yet kilileri ile Misir’a ilgi duyan yabanci isadamlarini biraraya geti ren düzenlemeler yapti. Arap ülkelerinde Petro-dolar bollasinca Lozan’da Arap isadamlari ile Avrupali isadamlarini biraraya ge tirecek toplantilar düzenledi.
Bu arada yillik Davos toplantilarini gelenek haline getirdi. Isviçre’nin bu eski sanatoryum, yeni kis sporlari kentinde, her yil kayak mevsimi düzenledigi yuvarlak masa toplantisinda, de gisik ülkelerden taninmis kiseleri biraraya toplama basarisini gös terdi.
Dr.Schwap’in basarisi, bu gibi toplantilara belli ülkelerden taninmis kisilerin istirakini sagliyabîlmektir. Örnegin, Türkiye’ den basbakanin istirakini saglamak, onun yaninda çok sayida isadaminin da istirakini temin etmektedir ama, Türk basbaka ni bu toplantiya. Alman Basbakani veya eski Fransiz Basba kani katildigi için gitmektedir. Ayni sekilde Türkiye’de düzen lenecek bir yuvarlak masa toplantisina da Türk basbakani ve diger etkili ve yetkili devlet adamlari katilacagindan, yabanci istirakçiler ragbet göstermektedir.
Son yillarda EMF isminin nihayetine her ne kadar (vakif) sözcügü eklenmis ise de, bütün bu faaliyetler sonucu Dr.Schwap’in önemli bir gelir saglamasi da normaldir.
Dr. Klaus Schwap’in Türkiye ile ilgisi, sevk ve idare konu sundaki ilk toplantilarina Sarik Tara’nin katilmasi ve kendisi ile tanisip dost olmasiyla baslamistir. Sarik Tara ve Serif Egeli, yak lasik on, yildir EMF’in Avrupa’deki bütün toplantilarina katilir lar.
Sarik Tara’nin tesebbüsüyle Dr. Klaus Schwap, 1980 önce si dönemde ilk defa olarak Istanbul’da Tarabya Oteli’nde Türk iye Ekonomisi üzerine bir toplanti düzenlemistir. Toplantiyi TÜ SIAD desteklemistir. O toplantidan bu yana Sarik Tara yanin da diger önde gelen isadamlari da EMF toplantilarina katilir olmustur. Giderek Dr. Klaus Schwap’in Türkiye’ye ilgisi artmis ve bundan iki yil önce Enka Holding Yönetim Kurulu’na üye seçilmistir.
Davos’daki toplantiya isteyen belli bir ücret ödeyerek katil ma sansina sahiptir. Toplantinin resmi bir niteligi yoktur. Onun için bazi yayin organlarinda yer alan (Türk Hükümeti 54 yati rim projesi ile toplantiya katildi, yabancilarla 2 yatirm projesi üzerinde anlasmaya varildi) seklindeki haberler hatalidir. EMF, 21/22 Mart 1985 tarihlerinde Istanbul’da- bir baska toplanti da ha düzenlemistir. Otel ve diger giderler kendilerine ati olmak üzere, her isteyen 2.400 Isviçre Frangi, (Yaklasik 408 bin lira) ödediginde bu toplantiya katilma sansina sahiptir. EMF’in da gittigi programa göre bu toplantinin bas konusmacisi Profesör Turgut Özal. ortak baskanlari Tarik Sara ve Klaus SchWap ola

 

Sende yorum yap