Ekonomik kavramlar ve göstergeler

, , Sende yorum yap

Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi’nin çok önemli, degerli ve yararli bir tesebbüsünden söz edecegim.
Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi’nin Ekonomik Arastirmalar ve Degerlendirmeler Genel Müdürlügü, “Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler Kilavuzu” basligi altinda bir yayina baslamis.
Bunu duyunca ilgilendim. Temin etmek için pesine düstüm. Ankara’daki arkadaslarim günlerce ugrasti. Zorlukla ve hatir için fotokopisini temin edebildim. 326 sayfa fotokopi parasi ödeyerek kilavuza sahip olabildim.
***
Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler Kilavuzu, devam edecek bir yayin dizisine verilen isim. Dizinin simdilik 3 cildi basilmis: Kamu Maliyesi, Mali Sistem ve Reel Ekonomi. Dördüncü, cilt Ödemeler Dengesi yakinda yayinlanacakmis.
Yayinin takdim yazisinda Ekonomik Arastirmalar ve Degerlendirme Genel Müdürü Cüneyt Sel, “Ekonomik gelismeleri daha yakindan ve kolay izlemek, bunlari degerlendirmek için, ekonomik göstergelerin tanimlarini, nereden ve nasil bulunacagini, birbirleriyle baglantilarini bilmek gerekir. Bu konuda daha önce yapilmis çalismalar olmadigindan
bunlari yayinliyoruz” diyor.
***
Çalisma bir “ansiklopedik sözlük” niteliginde. Kamu ekonomisi, maliyesi ile ilgili tüm deyimlerin ne anlama geldigi, neleri kapsadigi açiklikla anlatiliyor.
Çalismalar o kadar genis tutulmus ki, “Temel ekonomi bilgisi el kitabi” niteliginde bir doküman ortaya çikmis. Örnegin libor ne demektir. Euro-piyasalar nelerdir, arbitraj nedir, Merkez Bankasi parasi denilince ne anlasilir, .mevduat çogaltani nasil isler… Bütün bunlar anlatiliyor.
***
Bu çalismanin kapsamina “Plan ve program hazirlama teknikleri ve planlamada kullanilan deyimlerin anlatiminin” da dahil edilmesinde büyük yarar var.
Yapilmamis bir seyi yaptiklari için Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi, Ekonomik Arastirmalar ve Degerlendirme Genel Müdürlügü çalisanlarini kutlarim.
Arastirmanin üçüncü cildinin sonunda (Bu arastirma ile ilgili istek, görüs ve öneriler için 212 58 92 telefondan Daire Baskani Murat Dilaver’in aranilabilecegi) belirilmis. Ben Murat Dilaver’i aradim. Yayinlar az sayida basildigi için mevcudunun kalmadigini ögrendim. Gönül ister ki, bu tip yayinlardan her isteyen yararlanabilsin. Gerekiyor ise bu tip yayinlar para ile satilsin. Isteyen alsin.
(Özel bir yakinma: Yukarida sözünü ettigim yayinin ilk cildinin kapaginda, genel müdür, sunus yazisini, “…. ekonomi ile ilgili çalisma yapanlar ve ekonomik konulara ilgi duyanlar için yararli bir kaynak olmasini dilerim…” diye bitirmis. Bu ülkede su kadar yil devlette çalismis eski bir bürokrat, her gün rakamlari yorumlayan az sayidaki iktisatçidan biri, ekonomi yazari ve de bir akademisyen olarak benim bu tip bir yayindan bir kopya bile edinme sansim olamiyor… Acaba bu yayinlar kime gidiyor, pek merak ediyorum…)

 

Sende yorum yap