EKONOMİ, IRAK’A ASKER GÖNDERMEYE ENDEKSLENDİ

, , Sende yorum yap

EKONOMİ, IRAK’A ASKER GÖNDERMEYE ENDEKSLENDİ

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

İhracatçılar, Irak’a asker gönderilmesinin ihracatı olumlu etkileyeceğini söylüyor. Borsacılar Irak’a asker gönderilirse borsanın patlayacağına inanıyor. İstanbul’da büyük is çevreleri ABD ile arayı düzeltmek için Irak’a asker göndermenin şart olduğunu belirtiyor.

Ankara’da daha büyük bir telaş var. Ankara, daha önce tezkere kararının çıkmaması nedeniyle ABD yönetimini gücendirmenin ezikliği altında…Ne olur ise olsun Irak’a asker gönderme çabasında…Ayrıca Ankara, Irak’a gönderilecek askerin dış kredi musluklarını da açacağına, ABD’den hemen yardım geleceğine inanıyor.

Bu tabloda, TBMM’den karar çıkmadan asker gönderme hazırlıkları başladı. Kaç askerin gideceği kumandanlarının kim olacağı kamuoyuna açıklandı.

Türkiye bundan önce de başka ülkelere asker gönderdi. Ama Irak’a asker göndermek çok farklı bir şey. Türkiye, Irak’a asker gönderdiğinde dünya üzerinde farklı bir yere oturtulacak. Ve de oturduğu yerden kolay kolay kalkamayacak.

Kısa vadeli gelişmelerden beklenen ekonomik çıkarla uzun vadede tamamen yol olabilecek.

Irak’a asker göndermek, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hayallerinin sonu olabilecek. Irak’a asker göndermek, Türkiye’yi Ortadoğu’da istenilmeyen, sevilmeyen bir ülke haline getirebilecek. Türkiye’nin komsu ülkelerde ticaretinin kesilmesine yol açabilecek.

Bütün bunların sonunda Türkiye, ABD’ye bağlı uydu bir ülke konumuna düşebilecek…

Bütün bu nedenlerle “Gönderelim üç-beş asker de ABD’nin gönlü olsun” basitliği içinde olan bitene seyirci kalınamaz.

Tabii ki Irak’a gönderilen askerlerimizin can güvenliği önemli…Ama hiçbirinin kılına dokunulmasa, hiçbir can kaybı olmasa da Türkiye, Irak’a asker gönderdiği için uzun süreli ve çok ağır faturalar ödeyecektir.

Borsada üç gün fiyatların yükselmesi, ihracatın 1 milyar dolar artış göstermesi, bu uzun süreli pahalı faturaların yanında çok küçük kalır.

Ne yazık ki, gelişmeler çok hızlı ve de alternatifler tartışılmıyor. Tartışmalarda sadece kazançlardan söz ediliyor…

Irak’a asker gönderilir ise, Türkiye yepyeni bir yola girecek. Bu yol yalnızlık yolu olacak. Bu yolda Türkiye sadece ABD’nin gözlerinin içine bakarak onun gösterdiği hedefe doğru ilerlemek zorunda kalacak…Alternatifi olmayacak.

 

Sende yorum yap