Ekonomi gazeteciliğinde 12 yıl

, , Sende yorum yap

Bugün gazetemiz DÜNYA’nin “ekonomi gazetesi” olarak 12’nci yili kutlaniyor. Benim de DÜNYA’daki ekonomi yazarligimin 10’uncu yili doldu.
DÜNYA Gazetesi, yayin hayatina 2 Mart 1952 tarihinde baslamis. Cumhuriyet Halk Partisi Istanbul Il Örgütü’nün ileri gelenleri, bir parti gazetesi olarak DÜNYA’yi yayina baslatmislar. Gazete projesini Kemal Çilingiroglu ve Kemal Demirtas’in da aralarinda bulundugu bes Cumhuriyet Halk Partili destekliyormus. Bedii Faik ve Falih Rifki Atay’i da yazar olarak kadroya almislar.
Bir süre sonra kurucular gazete isini sürdüremeyeceklerini anlamislar. Ve de gazeteyi Falih Rifki Atay’a devretmisler. Falih Rifki Atay da bir süre sonra Bedii Faik’i ortak etmis.
DÜNYA Gazetesi, 1978 yilinda insaat müteahhidi Ihsan Al-tinel’e satilmis. 1980 yilinda ise Hürriyet Holding gazeteyi satin almis.
Orhan Birgit gazetenin yönetim sorumlulugunu üstlenmis. Ve de gazete politik bir yayin organi olarak faaliyetini sürdürmüs.
Hürriyet Holding yönetimi, 1981 Mart ayinda gazeteyi bir “ekonomi” gazetesi haline getirmeye karar vermisler. O tarihlerde Hürriyet Holding Genel Sekreterligi görevinde bulunan Cahit Düzel, DÜNYA’nin ekonomi gazetesi olarak faaliyete baslamasini saglamis.
1981 sonbaharinda, Hürriyet Gazetesi Genel Yayin Müdürlügü görevini birakan Nezih Demirkent, DÜNYA Gazetesi’ni devralmis ve yönetimin basina geçmis.
Simdi DÜNYA Gazetesi’nin sahibi, tepe yöneticisi ve de basyazari Nezih Demirkent,
DÜNYA Gazetesi, ekonomiye agirlik verdigi dönemde Marmara Üniversitesi’nde asistanlik yapan, eski ekonomi muhabiri Alp Orçun gazete için ekonomi ilaveleri hazirlarmis. 1982 yili haziran ayinda genel yayin müdürlügü görevine getirilmis. O günden bu yana bu sorumlulugu tasiyor.
Türk Haberler Ajansi’nda gazetecilik yapan Mustafa Mutlu, 1985 yilinda DÜNYA Gazetesi’ne haber müdürü olarak gelmis. Daha sonra yazi isleri müdürlügü görevine getirilmis. Bes yildir gazetenin yazi isleri müdürlügü sorumlulugunu tasiyor.
DÜNYA’nin bugün kurulusunun 41 ‘inci, ekonomi gazetesi olarak faaliyete baslamasinin 12’nci yildönümü.
***.
Ben ekonomi yazilarina Türkiye iktisat Gazetesi’nde bundan 33 yi! önce basladim. O tarihte Türkiye Iktisat Gazetesi’nin bas-yarazi, Merkez Bankasi Müsaviri (Rahsan Ecevit’in babasi) Namik Zeki Aral idi. Çok muhterem bir kisi idi. Allah rahmet eylesin, kendisinden çok sey ögrendim. Gazetedeki kösem, DÜN-YA’da on yildir yazdigima benzer bir köse idi…Ikinci sayfanin üst kösesi…
1982-1988 yillari arasinda Günes’te yazdim. Izmir’de yayinlanan günlük ekonomi gazetesi Rapor’un birinci sayfasinda “Günlükleri yazarken, Nezih Demirkent’in daveti ile DÜNYA’da yazmaya basladim.
***
DÜNYA’daki yazilar, benim yasamimin bir parçasi…Birseyler ögrenmeye ve ögrendiklerimi okuyuculara aktarmaya çalisiyorum. Bundan büyük zevk aliyorum.
DÜNYAnin farkli bir okuyucu profili var…Ben DÜNYA’da yazdigim her yaziyi kimlerin okuyacagini, bu yaziya nasil tepki göstereceklerini biliyorum. Hangi okuyucularimin artik beni okumadiklarini, kimlerin beni okumaya basladiklarini hissediyorum…
DÜNYA Gazetesi’ndeki onuncu yilim bana çok degerli üç ödül getirdi:
– Istanbul Üniversitesi Iktisat Fakültesi Dekani Prof.Dr. Esfen-der Korkmaz’dan 30 Mayis 1992 tarihinde aldigim bir yazi ile “En Basarili Iktisat Köse Yazari” ödülünü Osman Ulagay ile paylastigimi ögrendim.
– Gazeteciler Cemiyeti Baskani Necmi Tanyolaç’tan aldigim 25 Aralik 1992 tarihli bir yazi ile, güncel yazilar dalinda “1992’nin Basarili Gazetecisi” ödülünü, Altan Öymen ve Yalçin Peksen ile paylastigimi ögrendim.
– Ve de nihayet Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olarak kabul edildik. ..
Bütün bunlar DÜNYA’daki yazilarimin ürünü;.. Ben severek yaziyorum…Her yazimdan büyük keyif aliyorum… Umarim okuyucularimin da ilgisi devamli olur.
DÜNYA Gazetesi, yöneticileriyle, çalisanlariyla bir aile…Yönetimin, çalisanlarin daha iyiye ulasma arayisi ve çabasi, dinamik, ilgi gören bir yayin organinin ortaya çikmasina imkân veriyor.
Bir seyi burada tesekkür ile belirtmek isterim…On yildir yaziyorum..Hiçbir yöneticiden, hiçbir yazi için müdahale, uyari almadim…Gerçek bir fikir hürriyeti ortaminda yazma imkâni buldum…Bu, bir yazar için çok, çok önemli bir sey. ***
DÜNYA Gazetesi’ni yönetenleri, yasatanlari ve tüm çalisanlarini bu mutlu yildönümünde kutlarim.

 

Sende yorum yap