Dünyaya yansıyan Türkiye imajı

, , Sende yorum yap

14 Nisan 2001 Cumartesi günü Hürriyet Gazetesi’nin birinci sayfasinda dünyaya yansiyan Türkiye imaji basligi ile AP’nin dünyaya yaydigi fotograf yayinlandi. Izmir’deki esnaf mitinginde “idami sembolize” eden iki kisi dilleri disanda ölü taklidi yapiyordu.
15 Nisan 2001 Pazar günü Milliyet Gazetesi’nde Sükran Özçakmak’in “miting meddahlari” baslikli haberi yayinlandi. Bu haberde mitinglere etkinlik adini takan memurlarin önceden belirlenmis senaryolar çerçevesinde gösteriler düzenledigi anlatiliyordu.
Bu gösterileri düzenleyen, eylemcileri prova yaptirarak gösteriye hazirlayan sendikacilar hakkinda bilgi veriliyordu.
Bugüne kadar mitinglerde sahnelenen gösterilerden örnekler verilmisti:
• Camide tabuta konan memur mezarliga götürülürken, mefta tabuttan firlayip, Durun daha ölmedim’ diyerek basin bülteni okumustu.
• Yilbasinda memura hediye getiren Noel Babanin torbasindan, kazik, hortum ve kol saati çikmisti.
• IMFyi karsilayan hükümet, koç yerine memur kurban etmisti.
• Dilenci kiligina giren memur, 20 dakikada 6 milyon lira toplamisti.
• Cellat kiligindaki koalisyon, memuru idam sehpasina çikardi. Cumhurbaskani Sezer, elindeki Anayasayla memuru kurtarmisti.
• Kapicilarla, fitre ve zekatlarin memura verilmesi yönünde anlasma imzalanmisti.
Gilan’in logosu yenilendi
Gilan, hanim ve erkek takisi ile kiymetli maden- den yapilmis aksesuar pazarlayan bir magazalar zinciri. Yakinda yurtdisinda da magaza açacak.
Gilan, sadece bir pazarlama kurulusu degil. Alfan, gümüs ve kiymetli taslan isliyor. Bu topraklann tarihini yansitan özgün tasanma dayali ürünler ortaya çikanyor. Benim Gilan’a özel ilgim var. Vitrinlerini
begeniyorum. Ürünlerini vitrinlerde seyretmekten pek hoslaniyorum. Bu özel ilgim nedeniyle “Gilan logosunu yeniledi” baslikli haberi dikkatle okudum.
Haberi, logoyu tasarlayan ve pazarlayan grubun verdigi haberde verilen ifa-
delerin aynen yansitildigi anlasiliyor. Haberi birlikte okuyalim.
Gilan, yeni bir kurum kimligi edinerek logosunu yeniledi.
Logonun; Gilan’in misyon edindigi kültür mirasini, tasanmci ve yenilikçi yapisini, yüksek hedeflerini ifade ederek; “mücevher”in isiltili, coskulu, büyülü ve asil havasini tasidigi belirtildi.
Gilan ismine eklenen “Istanbul” ile kültür mirasimizin bize kattigi deger ile kentin Gilan markasina ve ürünlerine yansimalari simgeleniyor.
Logoda “i” harfinin belli bir uzaklikta tutulmasi da, Gilan’in yüksek hedefleri, “mücevherin hediye edildigi kisiyi “bastaci” etmeyi, Istanbul sehri siluetinin üzerinde parlayan “Çoban Yildizi” ve mücevherin
isiltisinin sembolü olarak açiklandi. Degisimi logosuyla birlikte magazalari-na tasiyip istanbul Suadiye ve Ankara’da bulunan magazalanni yeni kon-septe uygun olarak insa eden Gilan, 1994’ten bu yana Akmerkez’de bulunan magazasini da yeniledi.
Anlasildigi kadan ile Gilan, her logo kullaniminda, bir de “tarife” vermeye mecbur. Logoya bakarak “bu kadar derin” bilgi ve felsefeyi anlayacak insani Türkiye’de de Türkiye disinda da bulmak zor.
Logoya siparis edene yapilan isi övmek için anlatilan bu uzun hikâye yerine “Bakiniz ne yalin, çagdas, güzel bir logo” çizdik denilse acaba daha iyi olmaz mi idi?
Ayhan Göksan, Jülide Gülizar, Zehra Güngör, Inci Gür-büzatik, Aysel Gürmen, Remzi Inanç, Ayla Kutlu, Turgut Özakman, Prof. Dr. Neriman Samurçay, hmet Say, Prof. Dr. Ekrem Sezik, Elif Safak, Betül Uncular. “Her DEM Dil Edebiyat Medya Bulusmasi”, www.herdemder-gi.cjb.net adresinde yer aliyor. • Gazeteciler de yürüdü Gazeteciler de yillar sonra bir mitingde seslerini duyurmak amaciyla hafta sonu meydandaydi. Emek Platfor-mu’nun cumartesi günü düzenledigi mitinge çalisan ve ssiz gazetecilerden olusan 400 kisilik bir grup katildi. Mitinge, Türkiye Gazeteciler Sendikasi (TGS) kortejinin arkasinda katilan gazeteciler yakalarinda, “basin özgürlügünün simgesi” olan mavi kurdele ve baslarinda baret-lerle yürüdüler. Gazeteciler, “Habere özgürlük” ve “Gazeteci kiyimina son” seklinde sloganlar attilar. Ali Kirca’ya Telsim’den destek
Star TV Haber Dairesi Baskanligi görevine baslayan Ali Kirca’ya Telsim’den destek geldi. GSM sebekesi Telsim, yaklasik alti milyon abonesine “Ali Kirca ile Star Haber 19.30’da. Sakin kaçirmayin. Ayrica her konudaki görüslerinizi, kisa mesaj olarak 1930’a gönderip Ali Kirca’ya ulastirabilirsiniz” yazili’mesaj gönderdi. H Basin Konseyi’nden Hürriyet’e uyari Basin Konseyi Yüksek Kurulu, BM Holding’in basvurusu üzerine Hürriyet Gazetesi’nin “uyarilmasina” karar verdi. Yüksek kurul, Hürriyet Gazetesi’nin 16 ve 22 Ocak tarihli nüshalarinda Ulas Özdemir/DHA kaynakli “Olmadi Sayin Vali” ve “Skandal firtinasi” baslikli haberlerle ilgili BM Holding’in basvurusunu degerlendirdi. Kurul, haberde ismi geçen BM Holding’in ilgili iddialar üzerine gönderdigi tekzip metnini yayinlamamasi üzerine, gazetenin ‘uyarilmasina’ oybirligi ile karar verdi.

 

Sende yorum yap