Dükkanın kapısındaki tozlar

, , Sende yorum yap

ÖZAL,”Bismillahirrahmanirrahim” deyip dükkanin kapisini açmadan önce kapida biriken tozlari temizlemek zorunda kalacaktir. Bu tozlar, ihmal edilemeyecek kadar çok ve temizlemesi de oldukça güçtür. Nedir bu tozlar? Bunlar seçim öncesi dönemin parasal yükümlülükleridir.
1983 Ürün döneminde kamu kuruluslari tarafindan 190 milyar liralik tarimsal ürün alimi yapilmistir. Bu 190 milyar liralik ürüne karsi Hazine’den 120 milyar lira dolayinda ödeme yapilabilmistir. Destekleme kapsamina giren ürünlerini kamu kuruluslarina teslim eden üreticilerin Hazine’den toplam 70 milyar lira alacaklari vardir. Bu 70 milyar liranin yaklasik 23 milyar liralik kismi findik üreticilerine, 19 milyar liralik kismi pancar üreticilerine, 12 milyar liralik kismi pancar üreticilerine, 12 milyar liralik kismi çay, 4.9 milyar liralik kismi pamuk, 4.8 milyar liralik kismi ayçiçegi ve 1.5 milyar liralik kismi soya üreticilerine olan. Hazine borcudur.
HAZINENIN gübre fabrikalarina 35 milyar lira borcu vardir. Bu borç, önümüzdeki dönemde Türkiye’de gübre programlarinin uygulanmasini ve dolayisiyla tarimsal üretimi tehlikeye itebilecek bir yüktür. Hazinenin bir diger önemli borcu müteahhitlere yapilamayan ödemelerdir. Müteahhitlerin hazineden yaklasik 100 milyar lira alacaklari oldugu bilinmektedir. Türkiye’de kredi bulmanin güç oldugu, kredinin fiyatinin % 80’ler dolayinda dolastigi bir dönemde, devlete karsi taahhütlerini yerine getirdikleri halde alacaklarini uzun süredir tahsil edememek müteahhitleri zor duruma düsürmektedir.
GÖRÜLÜYOR ki, tarim ürünleri destekleme alimlari ve gübre alimlari borçlari ilemüteahhitborçlari toplam olarak 200 milyar lirayi asmaktadir. Normal kosullarda bunlarin bekletilmeden tasfiye edilmesi gerekir. Alacaklilarin özelligi bakimindan, takside baglanmasi, ertelenmesi normal olmayan borçlardir.
BU 200 milyar liralik borca ek olarak, ihracati tesvik sisteminin islemesinden dogan bir takim mükellefiyetler vardir. Öncelikle faiz farki iadelerinin yapildigi fonlardaki para tükenmistir. Bu nedenle bankalara ve ihracatçilara faiz farki iadesi uzun zamandir yapilamamaktadir. Faiz farki iadesinin yapilmamasi, bankalari ve ihracatçiyi hazineden alacakli duruma getirmektedir. Birikmis alacaklarin tasfiyesi bir yana, fona yeni kaynak saglanmamasi halinde sistemin islerligini sürdürmek de imkansiz hale gelmektedir.
MERKEZ Bankasi yetkililerinin resmi olmayan açiklamalarina göre, ihracatçilarin elinde bulunan ve kismen kredi imkanindan yararlandirildigi halde, daha sonra kaynaklarin tükenmesi nedeniyle bakiye kredilerin ödenemedigi ihracat kredisi belgelerinin tutari 75 milyar lira dolayindadir. Ayni kaynaklar, henüz hiçbir sekilde kredi imkanindan yararlanamayan tesvik belgesine baglanmis ihracat kredileri tutarinin da 75 milyar oldugunu ifade etmektedirler. Açik anlatimiyla ellerinde 150 milyar liralik kredi belgesi olan ihracatçi, Merkez Bankasi’nin kapisinda, kredi kullanmak için kaynak bekleyisi içindedir. Merkez Bankasi ya para basarak bunlara kredi verecek, ya da kredi sisteminin aksamasi sonucu ihracat dövizi giris oraninin azalmasina katlanmak zorunda kalacaktir.
GÖRÜLÜYOR ki, Özal daha dükkani açmadan, dükkanin eski sahiplerinin temizleyemedikleri tozlari silip süpürmeye mecburdur. Kendi kontrolü disinda biriken bu tozlari temizlerken etrafa yayilacak toz duman nedeniyle Özal’a kizanlar olacaktir. Bundan çekinip, tozlari ortada birakmanin imkani yoktur.

 

Sende yorum yap