Dr. Geberth Özal’a karşı olan işadamlarının peşinde

, , Sende yorum yap

OECD Türkiye Yardim Konsorsiyumu Baskani Dr. Ge berth, gazetecilere söyle demis: “Özal’a karsi isadamlari var mi? Bakin bunlarin adresini verin bana…Özellikle,rapo rum için görüsmem gerek ama benim konustugum bütün isa damlari, hatta Halit Narin bile, Özal’dan baska bir alternatifleri olmadigini ifade ediyor. Türkiye’de açliktan ölene hiç rastla madim. Özal’dan memnun olmayan baska bir partiye oy ve rebilir. Ama hiçbir hükümet bugünkünden farkli bir ekonomi politikasi izleyemez.”
Acaba Dr. Gebert bu degerlemelerin tam tersi bir açiklama yapsa idi, “Özal’i seven var mi? özal’in yaptiklarinin hepsi yanlistir. Baska hiçbir hükümet bu kadar hatali uygulamalar yapamaz” defe idi, degerlemelpri ayni hosgörü ile karsilanir miydi? Yoksa, “Bu yabanci bizim için bu sözleri söylemeye nasil cesaret ediyor” diye kiyamet kopmaz mi idi?
Açik anlatimiyla, yabancilar isimize gelen konularda sorun larimiza müdahele ettiginde bu normal kabul edilmekte, ama isimize gelmeyen açiklamalar yaptiklarinda “içislerimize müda hale ile suçlanmaktadirlar”
Dr. Geberth, OECD bünyesinde teskil olunan Türkiye’ye Yardim Konsorsiyumunun Baskani seçilmistir. Konsorsiyu mun döviz açigimizin kapanmasina çok küçük ölçüde katkisi vardir. Konsorsiyum kamu projelerini kredilendirir. Muhata bi, Maliye Bakanligi ile Devlet Planlama teskilatidir. Konsorsi yumun özel sektörle dogrudan ilgisi yoktur.
Fakat Dr. Geberth, özel sektör mensuplari ile kisisel iliskileri sürdürmekten çok hoslanmakta, birgün Trabzon’da, öbür gün Bursa’da yemek yemekte, ertesi gün istanbul’da banka kokteyllerinde içki içmektedir. Tasra temaslarindaki samimi yetleri o kadar ileri derecelere varmaktadir ki, Bursa’da bir sir ketde görev alacagi yazildiginda, kimse bu haberi yadirga mamkta, olabilecegine inanmaktadir.
Ancak son zamanlarda Dr. Geberth’in temaslarinin is âle minde bazi olumsuz yankilari da ortaya çikmaya basla mistir. Bu sirket temaslari ve sahsi temaslarda Dr. Geberth’in belli firmalarin mali durumlari hakkinda degerlemeleri ifade etmekten çekilmedigi, hangi firmanin batmakta oldugu, veya batacagi hakkinda tahminler yürüttügü ögrenilmistir.
Konjoktürün bu kaygan zemininde bir yabancinin Türk firmalarinin kredi itibarlarini büyük ölçüde etkileyecek sahsi de gerlemelerden çekinrnemesi, sadece belli firmalara degil, ge nel olarak ekonomiye zarar verecek bir davranistir.
Dr. Geberth Istanbul Ticaret Odasi Baskani Nuh Kusçulu ya’da “Üretimi artirmak enflasyonu artirmaktir. Önemli olan üretimi degil verimliligi artirmaktir. Dogrudan üretimin artiril masi, tüketimi, bu da enflasyonu körükler” demistir. Eger “alternatifsiz ekonomik politika” bu ise, Anadolu deyimi ile “basimiza çok isler gelecek” demektir.

 

Sende yorum yap