Dört bankanın birleştirilmesi

, , Sende yorum yap

Anadolu Bankasi’nin geçmis yönetimleri döneminde artan sorunlarina çözüm getirmek, batik krediler nedeniyle eriyen kaynaklan toparlayabilmek için ortaya konulan formül sudur: Anadolu Bankasi, Denizcilik Bankasi, Etibank ve Sümerbank biraraya getirilecek ve yeni bir banka kurulacak.
Nasil olsa, diger bankalarin da tahsili geciken veya batan kredilerinin büyük rakkamlara ulastigi söylendigine göre böylece bir “operasyonda” dört bankanin “kurtarilmasi saglanmis olacak”..
Bu bankalarin sorunlarinda, batik kredilerinin büyüklügünden, karsilastiklari güçlüklerden sözedehler bankalarin yönetiminde bulunan kisiler. Bankalarin “kurtarilma.ihtiyacini” sik sik gündeme getiren. bürokraside üst yönetim sorumlulugu tasiyan kimseler. Zaten baskalarinin da bu tip konulari gündeme getirmelerine imkan yok. Çünkü:
(1) Kamuya açiklanan resmi bilgilerde, bankalarin bilançolarinda, Türkiye Bankalar Birligi Yayinlarinda, adi geçen dört bankanin durumlari “saglam görünmekte”, dir. Açiklanan rakkamlara göre, bubankalarinhiç bir ciddi sorunlari yoktur. Tersine oldukça karli çalismaktadirlar.
(2) Bankalarin üst yöneticileri veya üst düzey bürokratlar disinda herhangi bir kisi veya kurulusun, bu bankalarin sorunlarini dile getirmesi halinde “bankalarin itibarini zedeledigi gerekçesiyle” ceza-landirilmasi söz konusudur.
Bankalar Birliginin yayinladigi rakkamlara göre, 1985 yili sonunda adi geçen dört bankanin durumu söyledir (Milyon Lira):
Mevduat Kredi Diger Kâr
Toplami Toplami Aktifler (Zarar)
Anadolu B. 140 103 72 (3.0)
Denizcilik B. 32 48 37 1.5
Etibank 148 215 59 55.3
Sümerbank 42 62 6 1.8
Bu dört bankadan sadece Anadolu Bankasi (bir ticaret bankasi) niteligindedir.
Diger üç kurulus, Denizcilik Bankasi, Etibank ve Sümerbank, kurulus amaçlari farkli kuruluslardir. Bu kuruluslarin hernekadar isim leri (banka) ise de, her üçünde de (ticaret bankaciligi bölümleri) son yillarda açilmis ve gelismistir.
Üç kurulusda (ticaret bankaciligi bölümü için tahsis edilmis ser maye) sözkonusii degildir. Kuruluslarin genel faaliyetleri içinde (ticaret bankaciligi) da ayri bir bölüm olarak yürütülmektedir.
Her üç kurulusun da ana faaliyet konulari çerçevesinde:
(1) Önemli rakkamlarda iç ve,dis ‘kredi iliskileri bulunmasi,
(2) ithalat ve ihracat iliskilerinin hacmi,
(3) Ellerindeki fonlari degerlendirme, kisa vadeli fon açiklarini giderme arayisi, kendi bünyeleri içinde birer (ticaret bankaciligi bölümü) olusturmalarina yol açmistir. Dönemin Hükümetleri bu gelismeleri desteklemistir. Kendi bünyelerinde açilan (ticaret bankaciligi bölümleri) kisa sürede (sube bankaciligini) benimsemis, her üç kurulus da kurulus amaçlari içinde büyük agirligi olmayan, (sube bankaciliginda iddiali olma ve mevduat toplama yarisina girme) zorunda kalmislardir.
Bu üç kurulusda, bankacilik bölümlerinin açilma sirasinda, bu bölümlerin kuruluslar için fon yaratmasi esasi benimsenmis olmasina karsin, bir süre sonra kontrol elden çikmis, bankacilik bölümleri, ana kuruluslarla ilgili olmayan konularda krediler dagitmaya ve bu kredileri (batirmaya) baslamislardir.
Ikinci Bes Yillik Kalkinma Plani döneminden beri (Denizcilik Bankasi, Sümerbank ve Etibank)in bankacilik bölümlerinin ana kuruluslardan ayrilmasi arayisi sürdürülür.
Dikkat edilmesi gereken nokta sudur, ikinci Bes Yillik Kalkinma Plani döneminde, bankacilik bölümlerinin ana kuruluslarindan ayrilmasi arayisinin (ardindaki neden) ile, günümüzdeki arayisin (ardindaki neden) çok farklidir.
Bugünkü arayis, sorunu-olan dört bankacilik biriminin biraraya getirilmesi, bunlara Hazineden kaynak takviyesi yapilmasi ve böylece (hatali yönetimler sonucu) batirildigindan sözedilen paralarin üzerine (bir sünger çekilmesi)’dir.

 

Sende yorum yap