Dördüncü Kuvvet Medya “Uyum Yasaları”nın Çıkmasını Sağladı

, , Sende yorum yap

Dördüncü Kuvvet Medya “Uyum Yasaları”nın Çıkmasını Sağladı

Uzun süredir tartisilan “uyum yasalari”nin çikmasindan ümit kesilmisti. Hele hele koalisyonun dagilma olasiliginin ortaya çikmasi dagilmaya dogru gidise dayali olarak erken seçim karari alinmasi karsisinda, uyum yasalarinin bir dahaki iktidar dönemine kaldigina inanilmaya baslanmisti. Ama hiç beklenmedik gelismeler oldu. Medyanin baskisi ile erken seçim kararini almak için olaganüstü toplanti yapan TBMM’nin gündemine uyum yasalari alindi.

Gene medyanin baskisi ile TBMM çalisma programi hizlandirildi. Ve de beklenmedik bir biçimde ve çogunlukta uyum yasalari TBMM’nden çikti. Burada yazili, sözlü, görüntülü Türk medyasinin büyük payi vardir. Medya TBMM üyeleri ve parti baskanlari üzerine o kadar güçlü bir sekilde gitti ki, beklenmedik sonuca ulasildi. Bu olay, akademisyenler tarafindan bir “case study” “vaka metodu” olarak mutlaka incelenmelidir.

Türkiye’de medyanin “dördüncü kuvvet” olarak neler yapabileceginin göstergesidir. Medyanin gücü, etkinligi her zaman kabul edilir. Ama medyanin politikacilari, parti baskanlarini, milletvekillerini, TBMM’nin çalisma seklini bu kadar etkileyebilecegi herhalde hiçbir zaman düsünülmemistir. Tartisilmasi gereken iki nokta vardir:

(1) Medya acaba halki ne ölçüde temsil eder? Medyanin etkisiyle TBMM’den geçecek kanunlar halkin istegini cevaplayan kanunlar midir?

(2) Medya her zaman halka yararli güç olarak mi kanun yapiciyi etkiler? Medya halka karsi kanunlarin olusmasini da saglar ise ne olur? Uyum kanunlarinin çikmasinin yarattigi memnuniyet havasinda bunlar tartisilmiyor. Ama çok önemli konular.

 

Sende yorum yap