Doğalgazda geçmişin hatalarının faturasını hatayı yapan değil, halk ödüyor

, , Sende yorum yap

Geçen hafta DÜNYA’nin önemli haberlerinden biri “Trakyali sanayicilerin do-galgaz soku” idi.
Bir gerçek var. Türkiye’de dogalgaz sikintisi çekiliyor. Dogalgaz yoklugundan enerji tesisleri çalismiyor. Enerji tesisleri çalistikça sinirli miktardaki dogalgaz tüketiliyor.
Bu durum “sasilacak” bir durum degil. 1995’li yillarin yanlis enerji politikalarinin sonucu. Ne yazik ki, 1995’lerde yapilan hatalarin sorumlusu yok. Faturayi halk ödüyor. 1995’li yillarda Aliaga ve Gebze’de yap-islet modeli ile ihaleye çikarilan ilk dogalgaz santrali için yapimci firmalara ihtiyaçlari ölçüsünde dogalgaz ithal zorunlugu getirilse idi, bugnü bu sorunlar yasanmayacak idi.
Eger Aliaga ve Gebze’de elektrik üretmeye istekli firmalara, tüketecekleri miktarda likit dogalgaz ithalini mümkün kilacak, bosaltma, depolama ve dönüsüm tesisleri yapan mükellefiyeti yüklense idi, her bir projenin maliyeti 500 milyon dolar artabilirdi ama, her bir proje kendine yeterli dogalgaz garantisi ile gerçeklesir, sadece elektrik üretimi için degil, belki çevre için de ek
gaz ithal ve dagitimi ile dogalgaz darbogazini asmak yolunda önemli adimlar atilabilirdi.
Burada sorumlular hemen BOTAS’in sivi dogalgaz ithal tekelinden dem vuracak. BOTAS’in ithalat tekeli asilamayacak bir engel degildir. Bir kararname ile kaldirilabilir. Veya enerji tesisini kuracaklar, dogalgaz dönüsüm tesisini de yaptiktan sonra ithalati BOTAS üzerinden gerçeklestirebilir.
1995 yilindaki hatalar bakiniz ne sonuçlar veriyor… Simdi halka açilan sanayi tesisleri ve daha önemlisi halka açilan enerji tesisleri dogalgazsiz kalinca, ilginç tartismalar baslayacak.
Devletin dogalgaz verememesi nedeniyle halka açik sirketlerin zarar edecegi, borsadaki hisse senetlerinin fiyatlarinin gerileyecegi söylenecek. Bu bazi firmalarca iyi niyetli sikâyet halini alirken, bazi firmalar bunu baski unsuru olarak kullanacak.
Halka açilan, hisse senedinin ufak bir kismini baskalarina satarak, halk destegi ile kamu kuruluslarina karsi baski araci olusturma yolunu açacak.
Ne demisler: Bir deli kuyuya bir tas atar, bin akilli çikaramaz.
iste o biçim.

 

Sende yorum yap