“Devlet paniği”

, , Sende yorum yap

“Büyük yolcu uçagi Atlantik Okyanusu’nu geçerken büyük bir firtinaya yakalanir. Uçak sallanir, çatirdar… Yolcular perisan…
Fakat ortalikta ne bir hostes var, ne de bilgi veren bir görevli…
Birden hoparlörlerden bir anons duyulur: “-Sayin Yolcular kaptaniniz konusuyor. Uçagimiz otomatik pilota baglidir.
Kaptaniniz, yardimci pilotlar ve hostesleriniz; su anda salin içinde sizi bekliyoruz. Siz de can yeleklerinizi giyiniz. Uçak denizin üzerine düsünce açilacak kapilardan kendinizi suya birakiniz. Hiç merak etmeyiniz… Hersey kontrolümüz altindadir…”
***
Meydan Gazetesi’nde “Hersey Kontrolümüz Altindadir, Panige Gerek Yok”
basligi ile yayinlanan bir haberi okuyucum gazeteden kesmis. Bir kâgida yapistirmis altina da su hikâyeyi ekleyerek bana göndermis.
Türkan Al’in Ankara’dan verdigi haberin tamami söyle:
Dolar ve markin yeniden tirmanma egilimine girmesi, ekonomi çevrelerinde “Ne
oluyor? Yeniden Kara Çarsambalar mi yasanacak?” sorularin gündeme getirirken, ekonomiden sorumlu Devlet Bakani Aykon Dogan, “Herkes rahat olsun. Ekonomide hersey planladigimiz sekilde gidiyor. Döviz kurlarindaki yükselme de gayet normal. Kimse kurlarda anormal artislar olacak diye beklemesin” dedi. Bir üst düzey ekonomi kurmayi da, “IMF’ye döviz kurlari konusunda belirli taahhütlerde bulunduk. Ancak 3 aydir kur yerinde sayiyor.
Hakli olarak bize (makasi açmayin) uyarisinda bulundular. Ihracatçi da bastiriyor. Bu sartlarda kurlarda artis kaçinilmazdi. Dolar 34 bin dolayinda tutulacak sonra da yil sonuna kadar 38 bin seviyesine çikarilacak.
Psikolojik nedenlerle kurlar beklenenin üstünde artarsa hemen müdahale edilecek” dedi.
***
Anka Ekonomi Bülteninde “Dövizi Hükümet Isteyerek.Yükseltti” basligi ile
yayinlanan haber ise söyle idi:
Hükümetin hedefi döviz fiyatlarini “alim için cazip olmaktan çikarmak.” Yetkililer, dolar 31-32 binde kalsa idi dövize hücum yasanirdi görüsünde…
Döviz hizli yükselisin hükümetin kontrolünde gerçeklestigi belirtiliyor. Hükümetin hedefinin, döviz fiyatlari “alim için cazip olmaktan çikarmak” oldugu ifade ediliyor.
Hükümet çevreleri döviz fiyatlarinin artisi yüzünden, 20 trilyonluk bono geri ödemesiyle piyasaya çikacak paranin dövize gitmekte tereddütlü davrandigi görüsünü savunuyorlar. Dolar 31-32 binde kalsa, dövize hücum yasanirdi görüsünü dile getiriyor.
Merkez Bankasi’nin zorunlu devir kurunu bir anda 35 bin liranin üzerine çikarmasinin, serbest piyasadaki fiyatlari da, dogal olarak yukari çektigine dikkat çekilerek, su görüsler savunuluyor.
“Tasarruf sahibi günlerdir ne yapacagini düsünüyordu ve genel kani büyük bir kitlenin aylardir neredeyse sabit kalan dövize gidecegi yönündeydi, Dolar alim için cazip bir fiyata sahipti. Ancak iki gün içinde meydana gelen artistan sonra tasarruf sahibi döviz alsam acaba zarar eder miyim endisesi
tasimaya basladi. Hükümetin hedefi de zaten bu endiseyi duyurmakti. Hükümetin senaryosu gerçeklesirse döviz yönünü asagi dogru çevirebilir.”
Devlet tarafinda yaratilan “döviz panigi” herhalde, bütün dünyada örnek bir olay olarak ders kitaplarinda yer alir… Bu isin bir kisa dönemli bir de uzun dönemli faturasi vardir. Gözden kaçan uzun dönemli fatura…
Türk halki zar zor dolardan marktan Türk Lirasi’na döndürülmüstü. Dolar fiyatlarinin kisa sürede büyük artislar göstermeyecegine insanlar inanmaya baslamisti.
“Devletin yarattigi panik”, insanlarin kafasini karistirdi.
Her zaman için dolarda bir patlama olabilecegi süphesi ortaya çikarildi. Bundan sonra ne yapilirsa yapilsin tasarruflarin bir kismi gene dövize yönelecek. Dolara ve marka baglanacak.

 

Sende yorum yap