Denizli’nin sorunu arz mı, talep mi?

, , Sende yorum yap

Denizli’de bir “sikinti” var. Denizlili sanayiciler durgunluktan yakiniyor. Denizlili sanayicilere kredi veren kuruluslar, paralarini kurtarma arayisinda, sanayicileri normalin ötesinde sikistiriyor.
Denizli’deki sanayiin acaba sorunu nedir? Talep mi düstü? Iç piyasa mi daraldi, ihracat mi geriledi? Yoksa arz fazlasi mi var?
Önce Selim Bostanci’nin haberini okuyalim. Selim Bostanci, Denizli’nin tekstil ihracatinda yüzde 17 oraninda bir genislemeden sözediyor. Ve diyor ki,
Denizli’den yapilan tekstil ve konfeksiyon ihracati, sektördeki krize ragmen, ilk yedi ayin sonunda, geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 17.72’lik artis göstererek 223 milyon dolara ulasti.
Denizli Tekstil ve Konfeksiyon Ihracatçi Birli-gi’nden yapilan açiklamaya göre, l Ocak-31 Temmuz 1998 tarihleri arasinda Denizli’den yapilan tekstil ihracatinda çarsaf, nevresim ve havlu yüzde 25’lik artislarla ilk üç sirayi aldi. Buna karsin bornoz ve sabahlik ihracatindaki artis ise ancak 0.52 oraninda gerçeklesti.
En çok ihracat yapilan ülkeler arasindaki degerlendirmeye göre de Almanya yüzde 10 oraninda bir artisla yine ilk sirada yer aldi. Ilk yedi ayda bu ülkeye toplam 67 milyon 611 bin dolarlik ihracat yapildi.
Almanya’yi 56 milyon 385 dolarla ABD ve 34 milyon 630 bin dolarla Ingiltere izledi. Bu dönem içerisinde AB ülkelerine yapilan ihracatta da yüzde 19 oraninda artis saglandi.
Dünya piyasalarinda ekonomik daralma sürüp giderken Denizli’nin ihracat gelirindeki yüzde 17 oraninda büyüme dis talepte önemli bir gerileme olmadigini gösteriyor.
Denizli’nin ürün yapisi bakimindan iç talebinde önemli bir gerileme oldugu söylenemez. Var ise bile bu gerileme ihracattaki talep genislemesiyle herhalde dengelenmistir.
O zaman sorunun arzdan kaynaklandigi anlasiliyor. Demek ki, önceki yillar baslayan yatirimlarin üretime geçmesi ile ortaya çikan arz, talepteki büyümenin üzerinde.
Demek ki, sanayicinin sikâyeti, mevcut tesislerin ürünlerinin satisindaki tikanikliktan degil de, yeni tesislerin üretime geçmesiyle ortaya çikan fazla arzin eritilimemesinden kaynaklaniyor.
Bu sütunda yapilan degerlemeler, basina yansiyan haberlerin çerçevesinde kalan degerlemelerdir. Önemli olan bu isin içindekilerin açiklayacagi rakamlardir.
Denizli’de güçlü sanayi odasi var. Ihracatçilar birligi var. Bu gibi kuruluslar güncel üretim, satis ve stok rakamlarini yayinladiklarinda tikanikligin arz fazlasindan mi yoksa talep eksikliginden mi kaynaklandigi.daha iyi anlasilir..

 

Sende yorum yap