Delkaş

, , Sende yorum yap

Delkas, Iran’in “Sibel Can”i… Daha dogrusu Sibel Çan’i imis… Simdi 75 yasinda. Geçen hafta sonu Londra’nin en büyük salonunda verdigi konser büyük olay oldu. Ingiliz gazeteleri sütun sütun Delkas’tan söz etti.
Acaba 75 yasinda,elinde bastonu ile sahneye çikip, iskemleye oturarak eski sarkilarini söyleyen Delkas’a bu ilgi nereden dogdu.
Iran Islam Cumhuriyeti’nde Delkas ve diger kadin sarkicilar 20 yildir sarki söyleyemiyor. Kadinlarin TV’de, radyoda, salonlarda sarki söylemesi yasak. Sadece son zamanlarda Cumhurbaskani’nin müsamahasi ile, evlerde, kadin kadina yapilan toplantilarda kadinlarin sarki söylemesine izin çikti.
Yirmi yil öncenin kadin sarkicilarinin çogu devrim nedeniyle Iran’i terk etti, Delkas politikaya bulasmamis, ünlü bir film yildizi ve sarkici olarak ülkede kaldi. Fakat 20 yildir ne film çevirebildi. Ne sarki söyleyebildi.
Iran Islam Cumhuriyeti’nde Cumhurbaskaninin baslattigi gevseme hareketi çerçevesinde hükümet, Delkas’in yurtdisina çikmasina ve yurtdisinda Iranlilar’a sarki söylemesine izin verdi.
Iste bu izin ile Delkas, 20 yil sonra Iran hudutlan disina çikmisti. Ama 20 yilda zaman islemis, Del-, kas, 55 yasindan 75 yasina gelmisti. Londra’daki konserde, yogun ilgi karsisinda Delkas, “galiba hep birlikte yaslandik” deyince, salonu dolduran çogu, Islam Cumhuriyeti’ne muhalefet nedeniyle Iran’i terk eden ve Iran’a giremeyen dinleyiciler Delkas’i çilginca alkisladi.
Ben Delkas’i tanimam. Adini ilk defa duyuyorum. Ingiliz i gazetelerinde yayinlanan ilginç hayat hikâyesi dikkatimi çekti. BBC Radyosu Delkas’in eski plaklarini çaldi. Londra’daki konserden aktarmalar yapti.
Ilgimi çeken ve sayin okuyucularim için yazmak istedigim sudur: Demek ki, bir ülke tümü ile “Delkaslar’a sarki söyletmeyi yasaklayabilecek” çagdisi hareketin pesine takilabiliyor. Böyle bir hareket, tüm ülkede çagdisi bir sistemi 20 yil yasatabiliyor. Böyle bir hareket ülkeyi dünyadan koparsa, çagin her türlü imkânlarinin disina itse de sürüp gidebiliyor.
Insanlar isteyerek veya zorla, 1998 yilinda, 1800’lü yillarin yasam sartlarinda hayatlanni sürdürebiliyor. Olmaz olmaz demeyiniz, olmaz olmuyor.

 

Sende yorum yap