CUMHURBAŞKANININ ÇAĞIRDIKLARI BİLİM ADAMLARI MI? FİLM ADAMLARI MI?

, , Sende yorum yap

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaskani istedigini köske çagirir, istedigi ile kadeh tokusturur, istedigi ile resim çektirir. Bu onun tabii hakkidir.
Türkiye’de yasayan herkes “kendine göre” saygin-degerli-kiymetli-muhterem bir kisidir.
Tutuklu olmadigi, ortalikta dolastigi sürece istedigi yere çagirilir. Gider… Hatta Cumhurbaskaninin davetine bile…
Türkiye’de kimse kimseyi “sen niye onun metresisin?”, “sen neden ahlaksizin tekisin?”, “sen kacakçimisin, nesin?”, “sen ise yaramaz birisin…” diye itham edemez. Herkesin kendine göre bir degeri vardir.
Amma ve lâkin… Devlet’in en üst kati, Cumhurbaskanligi makami, “Cumhurbaskanligi adina” Türkiye’de yasayan insanlar arasinda “bir seçim yapma durumunda olur ise”, bu listeye girenlerin “meslekleri, ahlâki durumlari, ‘ gelmisleri-geçmisleri” önem tasir. Bir Örnek
Eger herhangi bir hanim sarkici ile imam nikahli olarak yasayanlar Cumhurbaskanligi protokoluna girerek Cumhurbaskanliginin resmi davetine çagriliyor, Cumhurbaskaninin özel iltifatlarina mazhar olabiliyor ise… Bir takim kimseler, “Ulan…Ahlak…Namus…Sana mi kaldi… Takil bir meshur sarkiciya… Bak ne oluyorsun?…” havasina girer.
Girer de ne olur… (Merak etmeyin hiç bir sey olmaz. Saygin kisi olur. Cumhurbaskanligi katinda onurlandirilir…) Film Sanatçilari
Film sanatçilari her ülkede ilgi görür, saygi görür. Film sanatçisi deyimi, film çeviren, filmde görünen her insani kapsamaz.
Belli nitelikteki filmleri yapanlar, belli nitelikteki filmlerde rol alabilenler, belli çizgiye ulasanlar film sanatçisi olarak sayginlik kazanir.
Aksi halde, bacagini veya vücudunu açtigi için üne kavusan, metres hayati yasadigi adamdan dayak yedigi için hergün adi gazete sütunlarina geçen Kimseler ile gerçek sanatçilar ayni düzeye iner.
Bu ayiklamayi yapmak herhalde güç degildir.
Film sanatçisi acaba sadece komedi, dram filmi çevirenlermidir? Sinan için yedi bölümlük film hazirlayip, yurt disinda övgü toplayanlar, Türkiye’yi tanitici degisik filmler yapanlar film sanatçisi sayilmaz mi? Çocuk Filmi Yapanlar-Sanat Filmi Yapma Gafletinde Bulunanlar
Sayin Cumhurbaskanimizin gazetelere yansiyan sohbetlerinde, torunlarinin hayran oldugu komedi filmi sanatçilarina iltifatkar seyler söyledigi, onlari onurlandirdigi görülmektedir.
Fakat Sayin Cumhurbaskanimizin ne yazik ki, kendi izledigi, begendigi filmlerin yapimcilarinin davete çagirilip, çagirilmadigini ilgililere sormayi unuttugu anlasilmaktadir.
Bu yil, “Sinan Yilidir” diyerek, Prof.Dr.Metin Sözen baskanliginda bir ekip, iki cilt “Sinan Kitabi” hazirladi. Bu kitabi Sayin Cumhurbaskanimiz yabanci misafirlerine hediye ediyor.
“Sinan Yili” diyerek, Prof.Dr.Metin Sözen gözetiminde Süha Arin yedi bölümlük bir Sinan filmi çekti. Bu filmi TV’de oynandi. Yurt disinda oynatiliyor. Büyük bedeni görüyor. .
Suna Arin’in Safranbolu’da Zaman, Urart’in iki Mevsimi, Kapaliçarsida Kirkbin Adim, Eski Evler Eski Ustalar, Tahtaci Fatma gibi uluslararasi ödüllere sahip yapitlari var.
TRT’de benzer sanat filmlerinin yapimcilari Ertugrul Karslioglu, Fatih Aslan ustaliklarini belgelemis sanatçilar.
Bunlarin hiçbiri davet listesi hazirlanirken hatirlanmayan sanatkarlardir.
Kaliteli kitap, kaliteli film gerekince bunlardan eser iste. ilk olarak bunlarin ismi hatira gelsin. Sirt sivazlama zamani, bunlarin ismini unut gitsin… Film Adamlari Yaninda Unutulan Bilim Adamlari
Üsküdar Kiz Lisesi Voleybolculari, yurt disindaki basarilari nedeniyle davet edilmis. Buna kimse birsey diyemez. Ya, yurt disinda Sorbonne Üniversitesinde iki gün süre ile Sinan’i tanitan on kisilik ögretim üyesinden kurulu “bilim takimi”…
Eger onlar da Sorbonne’de konferans verecek yerde “voleybol maçi” yapsalardi, Türkiye’yi tanitmaya katkilari nedeniyle belki Cumhurbaskanligi davetine katilma sansina erisebilirlerdi.
Ey kitaplari, makaleleri yabanci dilde basilan iktisatçilar, sosyologlar, doktorlar… Ey çizimleri yurt içinde ve disinda abidelesen mimarlar, mühendisler…Cumhurbaskanligi katinda iltifata nail olma serefine mesleginiz ile erisemezsiniz. Bulun bir artist. Metres tutun… Ya Zavalli Ihracatçilar, Müteahhitler?
Tekvando takimi, güres takimi Türkiye’yi yurt disinda tanittigi için Cumhurbaskanliginin iltifatlarina nail olabilirken, müteahhitler, ihracatçilar neden akla gelmez?
Onlar, Rusya’da Irak’da, Iran’da, Libya’da yol, baraj, köprü, bina yapip, binlerce Türk isçisine is, Türk hazinesine döviz getirmek için çabalarken, daha bir tekvandocudan daha mi az beceri gösteriyorlar? Türkiye’ye daha mi az yarar sagliyorlar?
Ihracatçilar, o ülkeden bu ülkeye kosarken Türkiye’nin tanitimina daha az mi katkida bulunuyor? Ya Sanayiciler?
Türkiye’de. 55 milyon insanin ihtiyacini karsiladikdan sonra, yilda 7 milyar dolarlik sanayi ürününü dogudaki batidaki ülkelere satabilen sanayiciler, minderde güres tutan yigitler kadarcik “aferin” beklemez mi? Açiklik
Konu, “neden o çagirildi da, bu çagirilmadi, neden sen çagirildin da, ben çagirilmadim… ‘ meselesi degildir.
Tekrarda yarar vardir. Sayin Cumhurbaskani istedigi kisiyi, istedigi yere, istedigi zaman çagirabilir.
Önemli olan bu çagri nedeniyle Cumhurbaskanligi Makaminin “Türkiye’nin En Seçkin Sanat ve Kültür Kisileri” diye bir liste hazirlamasidir.
Cumhurbaskanligi Makaminca hazirlanan bu liste bir onur listesidir. Bu listenin belli kistaslara dayanmasi, Türkiye’de insanlarin bu listeye dahil olabilmek için ürün verme, basari gösterme çabasina girmesi gerekir.
Eger gerçekten basarili olduklarini kanitlamis, bilim adamlari sanatkarlar bu liste disinda kalirken, Sayin Cumhurbaskanimizin torunlarinin begendigi kisiler listeye girebiliyor ise, bu iste bir sakatlik var demektir.
Sayin Cumhurbaskanimizin her konuda oldugu gibi bu konudaki iyi niyetinden de kimse süphe etmez… Önemli olan bu iyi niyet uygulamaya düsünürken bu yil yapilan yanlisliklardan gelecek için ders alinabilmesidir.
Bizim yazip çizmemizin nedeni de sadece budur.

 

Sende yorum yap