Claude Cheysson ve Yunanistan

, , Sende yorum yap

Claude Cheysson, Avrupa Komisyonu üyesi olarak Türkiye’ye geliyor. Avrupa Komisyonu, Avrupa Ekonomik Toplulugu AET’nin yürütme organidir. 2 Alman, 2 Fransiz. 2 Italyan, 2 ingiliz ve diger AET üyesi ülkelerden birer olmak üzere toplam 14 üyeden kuruludur. Üyeler on üye devletin hükümetleri tarafindan ortak bir anlasmayla ve dört yil için atanir. Komisyon üye leri yalnizca toplulugun çikari için çalisir. Hiçbir Hükümetin etkisi altinda degildir. Onlari topluca üyelikden el çekmeye zorlayabilecek olan Avrupa Parlamentosunun denetimi altindadir. Kararlarin topluca alindigi Komisyon’da her üyenin ayri bir görev alani vardir Komisyonda Türkiye ve Yunanistan masalarinin sorumlulugunu Claude Cheysson üstlenmistir. Cheysson Fransa’da 1920 yilinda dogmustur. 1981-1984 yillan arasinda Fransa Hükümetlerinde disisleri bakanligi görevinde bulunmustur.
Bulundugu görevleri ciddiye alan, sorumluluk duygusu olan bir devlet adamidir. Brüksel’de AET’de görev aldiktan sonra kendisi ile bir türlü diyalog kurmayi basaramayan Brüksel’deki Türk temsilcilerine göre (Türkiye’ye karsi hisler beslemekte, Yunanistan’i sevmektedir,) Halbuki görüstügü Türk isadamlarinin degerlendirmeleri çok müsbettir. Türk isadamlariyla yaptigi temaslarda Cheysson sorunlara tarafsiz yaklasimiyla sempati toplamis, Türkiye’ye yapilan daveti kabul etmistir.
Cheysson Türkiye’ye gelirken, (Brüksel’de kendisiyle diyalog kurmada basarisiz kalan Türk Hükümeti temsilcilerinin estirdigi menfi rüzgarlarin etkisinde) “Türk düsmani-Yunan yanlisi” olarak tanitilmistir. :
Temenni edilir ki, Ankara’deki yetkililer (bu ön fikirlerden etkilenmeden) Cheysson ile iyi bir diyalog kurmada basarili olsunlar. Çünkü Cheysson’un ziyaretinin basarili olmasi, “Ortaklik Konseyi”nin 6 yildir çalismamasi sonucu olusan buzlarin erimesine imkan verecektir. Ortaklik Konseyi, Türkiye ile AET arasindaki iliskileri saglayan tek Üst kurulustur. Ortaklik Konseyini bir yandan Türkiye Hükümetinden üyeler, öte yandan Topluluk üyesi devletlerin hükümetlerinden ve Konsey ile Komisyon’dan katilacak üyeler meydana getirir.
Ortaklik Konseyinin baskanligi altisar aylik süreler için Türkiye ile Topluluk temsilcilerinden biri tarafindan sira ile yapilir.
Ortaklik Konseyi 1980 yili Eylül ayindan buyana “çalismamaktadir”. Çünkü AET üyesi hükümetler ve Komisyon, Konseyin teskiline imkan verecek üyeleri alamamaktadirlar. Bu nedenle son 6 aydir Ankara Anlasmasina göre AET ile Türkiye arasindaki bag kopmus durumdadir. Geçen ay Ingilere, Almanya, Belçika ve Hollanda temsilcileri Türkiye-AET Ortaklik Konseyinin sonbaharda toplanma tarihinin tesbiti konusunu gündeme getirmislerdi.
16 Haziran 1986 Pazartesi günü Lüksemburg’da baslayan AET Disisleri Bakanlari toplantisina baskanlik eden Hollanda Disisleri Bakani Hans Vander Broek’in gayreti ve Almanya ile Ingiltere Disisleri bakanlarinin destegi ile Ortaklik Konseyinin 16 Eylül 1986 tarihinde toplanmasi kararlastirildi. Bu çok önemli bir karardir. Ne yazik ki, dünkü gazetelerde günlük tartismalar arasinda habere geregince önem verilmemistir.
Ortaklik Konseyinin toplanmamasi için Yunanistan büyük gayret sarfetmis, Yunan Basbakani Papandreou, AET üyesi ülkelerin Basbakanlarina özel bir mektup göndererek “Türkiye’nin Yunanistan’a karsi saldirgan bir politika izledigini iddia etmis, AET ile Türkiye arasinda iliskilerin normallestirilmesine karsi çikmistir. Papandreou’nun mektubunda sunlar yazilidir:
“Türkiye’nin son zamanlarda Yunanistan’a karsi izledigi saldirgan ve sürekli tehdit politikasinin yarattigi sorunlardan sizleri haberdar etmek isterim.
Bu sartlar altinda ve özellikle Türkiye ‘nih Kibris ‘ta sürdürdügü yasadisi durum gözöniinde bulunduruldugunda, toplulugun bu ülke ile hiçbir kayit ve sart ileri sürmeksizin iliskilerin normallestirilmesine izin verilemez.”
Yunanistan’in Avrupa ile iliskilerinden sorumlu Devlet Bakani Teodore Pangalos Cheysson’un ziyaretini protesto etmistir. 26-27 Haziran’da Lahey’de yapilacak AET zirvesinde Basbakan Papandreou’nun da engelleme çabasini sürdürmesi beklenmektedir.
Yunanistan’in Avrupa ile iliskilerinden sorumlu Devlet Bakani Teodore Pangalos Cheysson’un ziyaretini protesto etmistir. 26-27 Haziran’da Lahey’de yapilacak AET zirvesinde Basbakan Pa-pandreou’nun da engelleme çabasini sürdürmesi beklenmektedir.
Yunanistan’a bu engelleme gücünü veren ve Türkiye’yi AET -den gün geçtikçe uzaklastiran olaylar zinciri (1980 yilinda Türkiye AET ile iliskilerini koparirken) l Ocak 1981’de Yunanistan’in AET’ye onuncu üye olarak katilmasiyla baslamistir.
O tarihden buyana Yunanistan topluluk fonlarindan ve özellikle Ortak Tarim Politikasi çerçevesindeki imkanlardan büyük ölçü de yararlanmistir.
Yunanistan’in AET’den sagladigi imkanlar (Avrupa Yatirim Bankasi kredileri hariç) söyledir:
1981 140 Milyon ECU (120 Milyon ABD Dolari)
1982 604 Milyon ECU (480 Milyon ABD Dolari)
1983 1.003 Milyon ECU (800 Milyon ABD Dolari)
1984 1.200 Milyon ECU (960 Milyon ABD Dolari)
1985 1.750 Milyon ECU (1.400 Milyon ABD Dolari)
Yunanistan’in AET’den sagladigi mali kaynaklar disinda büyük kazanci Avrupa Topluluklar, karar organlarinda söz sahibi olmasi ve bu imkani ülke çikarlari açisindan çok iyi bir sekilde degerlen dirmesidir.
TOrkiye’nin kayiplarina bakiniz: Türkiye, 1980 yilindan buyana tamamen kesilen iliskilerini tekrar kurabilme çabasinda… Öte yandan Yunanistan 1981 yilindan buyana AET’nin tam üyesi olarak AET’nin her türlü ekonomik ve politik imkanini sonuna kadar kendi yararina zorlama basarisini gösteriyor…
Bunun bilincinde olabilenler Cheysson’un ziyaretinin önemini fark edebilirler… Cheysson “Türkiye’yi seviyor mu sevmiyor mu seklinde papatya falina bakacak” yerde, Ortaklik Konseyinin biran önce kurulup isletilmesini saglayacak sartlari temin etmeye çalisirlar ..

 

Sende yorum yap