ÇİN’DE ÜRETİM PATLAMASI

, , Sende yorum yap

ÇİN’DE ÜRETİM PATLAMASI

Çin’in 2002 yılında sadece 5 ülkeye yaptığı ihracatın 200 milyar doları aştığı belirtiliyor.

Joseph Khan imzası ile International Herald Tribune’de yayınlanan bir yazıya göre, Çin’in ihracattaki başarısının ardında, ucuz isçi ücretleri ve basit çalışma şartları yatıyor.

Çin’de ihracata dönük üretimde çalışan isçilerin saat ücretinin 1 dolar dolayında olduğu işyerlerinde çalışma şartlarının çok kötü olduğu belirtiliyor.

İşyerlerindeki çalışma şartlarının kötülüğü nedeniyle,

ILO kayıtlarına göre 2002 yılında Çin’de 386 bin isçinin iş kazası veya iş hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Bilinen Çin’de nüfusun büyüklüğü, yasama şartlarının düşüklüğüdür. Önce ABD daha sonra diğer ülkeler üretimi Çin’e kaydırdı. Hatta şimdilerde Türk firmalarının bile Çin’de tekstil ve giyim eşyası ürettirdikleri biliniyor.

Çin’in üretim gücü sadece bizim basit teknolojiye dayalı tekstil ve giyim eşyası sektöründe değil, ileri teknolojiye dayalı her türlü elektrik ve elektronik sanayii dallarında da rekabet şansını öne çıkarıyor.

İşveren Dergisi’nin 41’inci sayısında eski Doğu Blok’una dahil 12 Avrupa ülkesinde ortalama aylık brüt giydirilmiş ücretin 218 dolar olduğu açıklanmıştı. Çin’de de aylık giydirilmiş ücret bu rakamın altında değil. Fakat buna rağmen Çin önemli bir üretim ve ihracat üssü haline gelmiş durumda.

Çin’in bu gelişmesi Türk ihracatı bakımından da bir tehlike teşkil ediyor. Burada tek şans daha önce Japonya ve Kore’de görülen gelişmelerin ortaya çıkmasıdır.

Hatırlanacağı gibi tekstil ve giyim sanayiinde önce Japonya sonra Kore dünya pazarlarında rakip tanımaz durumda iken sanayileşmenin ileri aşamasında bu ülkeler tekstil ve giyim sanayiini terk ederek ileri teknolojiye geçince tekstil ve giyim sanayiinden çekildi.

Aynı gelişme Çin’de de olabilir. Şimdilerde dünyanın teknolojide en ileri şirketlerinin en ileri teknolojiye dayalı ürünlerini fason olarak üreten Çin, ileride bu teknoloji transferine ve deneyime dayalı olarak kendi adına üretime başlayabilir. Ve kazanç oranı düşük giyim sanayii ve konfeksiyon sanayiinden diğer ileri teknolojilere dayalı sanayi kollarına geçebilir.

Çin’de üretilen malları ithal eden ülkeler

(2002 yılında ilk 5 ithalatçı ülke) Milyar dolar

ABD Dolar 70.0

Hong Kong Dolar 58.5

Japonya Dolar 48.4

Güney Kore Dolar 15.5

Almanya Dolar 11.4

Kaynak: PRC General Administration of Customs, China’s Customs Statistics NYT

 

Sende yorum yap