“CHP” ülke gerçeklerini biliyor mu? “CHP’liler ne söylediklerini biliyor mu?

, , Sende yorum yap

Partiler yelpazesi içinde CHP bir yere “talip olmustur”. Ve de o yerdeki “koltuga oturmustur”… CHP “ortanin solunu isgal altinda tutmakta”, sosyal görüsü savunacaklara ayrilmis koltuga” oturmaktadir. CHP’nin talip oldugu yeri doldurmasi, koltugun “icabi olan” fikirleri savunmasi beklenir.
***
Ne yazik ki CHP ülke gerçeklerinden haberdar durumda degil ve de “neyi savundugunu bilmiyor.” Binmis bir alamete gidiyor kiyamete…” Bir sey degil “bizi de” kiyamete sürüklüyor.
Isin “elif-be” si su: Öncelikle tarim kesiminde üretim yapanlan (dikkat buyurunuz yan gelip yatanlari degil, üretim yapanlari) destekleyeceksin. Özellikle, ülke insaninin midesini-kafasini besleyecek üretimi tesvik edeceksin.
Mideyi-kafayi besleyecek temel gida maddesi et ve hayvan ürünleridir. Türkiye için et ve hayvan ürünlerinin
(1) tüm halkimiz için (2) genelde köylümüz için (3) özelde Dogu ve Gü-
neydogu Anadolu için önemi büyüktür.
Sadece gelismekte olan ülkelerde degil, bütün dünyada, sa-
nayilesmis Bati ülkelerinde, et ve hayvan ürünleri için özel
tesvik sistemleri gelistirilmistir. Özel kurumlar meydana geti-
rilmistir.
Türkiye’de Süt Endüstrisi Kurumu (SEK), Et ve Balik Kuru-
mu (EBK) ve Yem Sanayii, bu amaçla gelistirilmis üç ayakli bir sistemdir.
Ne yazik ki, bu sistem “özellestirme firtinasinda” güme gitti. Çünkü büyük Türk büyükleri neyin ne oldugunun farkinda degil. EBK, SEK ve Yem Isletmeleri özel sektör ile rekabet için kurulmadi.
Bunun için çalismadi.
Bunlar, et ve hayvan ürünlerinin gelistirilmesinde, devletin ayni yardimlari için kuruldu. Isliyordu.
Bunlar “altematif yardim örgütleri”ydi:
– SEK, tam kapasite çalismiyor, zarar ediyordu. Evet… Za-
ten olacagi bu idi… Çünkü SEK’in görevi, süt üreticisine
alim güvencesi saglamakti. Daha iyi. fiyatla baskasina satan,
özel sektöre gidecek, satamayan nasil olsa SEK aliyor diye
sütçülüge cesaret ile girecekti.
– EBK da ayni amaçla kurulmustu. Isteyen özel sektöre sa-
tacak, satamayan basi derde giren, “nasil olsa bir alici var”
diye endiseye kapilmadan üretimi sürdürecek. Alicisi olma-
yan, erken kesime gelen, zamansiz kesime gelen mallari
EBK toplayacakti.
– Yem Isletmeleri ise, özellikle Dogu ve Güneydogu’da besicilerin güç durumlarinda yardimina kosacakti.
Özellestirme, özellestirme derken, bankalari, otelleri sat-
mayan devlet, önçelikle SEK’i, EBK’yi ve Yem Isletmeleri’ni elden çikardi.
CHP’nin bu konudaki görüsünü eski planci, Türkiye gerçeklerini en iyi bilenlerden biri olmasi gereken Prof. Dr. Onur Kumbaracibasi “politikaci sapkasi” ile, Cumhuriyet’e 14.7.1995 tarihinde verdigi beyanatta savunmus. Cumhuriyet’teki haber söyle:
CHP’nin programinda özellestirmenin de bulundugunu
vurgulayan Kumbaracibasi, Güneydogu Anadolu Bölgesi’nde bulunan süt isletmelerinin satisi konusundaki elestiriler için su degerlendirmeyi yapti:
“Biz Güneydogu’da besiciligin gelistirilmesini istiyoruz. Bunun için sübvansiyon verilir. Programimizda var. Ancak devlet mandiracilik yapmaz. Devlet, inek sagmaz. Dünyanin hiçbir yerinde devlet süt üretmez peynir üretmez. Artik bu alanlardan çekilmek gerekir. ‘Özellestirmenin yapildigi yerde huzursuzluk çikmasi da normaldir: Fiyatlar serbest piyasada belirlenmeli. Artik ‘vahsi’ piyasa ekonomisi uygulaniyor.”
CHP’li Onur Kumbaracibasi’nin bu açiklamalarindan sonra 15 Temmuz 1995 tarihinde CHP lideri Hikmet Çetin’in baskanliginda Ankara’da düzenlenen Basbakan Çiller’inde katildigi ve Dogu ve Güneydogu Anadolu’dan 22 ilin valisinin hazir bulundugu toplanti ile ilgili olarak Cumhuriyet’te yayinlanan haber söyle:
Çiller baslatmayi öngördükleri hayvancilik projesiyle ilgili bilgi verdi. Çiller, “Dogu ve Güneydogu’da, Türkiye’nin bir et ihraçatçisi konumuna gelmesi zaruridir. Türkiye yillardir bu firsatlari kaçirmistir.” diyerek, Van Valiligi’nin bu kounuda yürüttügü projenin örnek olmasini istedi.
Konusmasinin bu bölümünde, Van Valisi Mahmut Yilbas’in toplantiya katilip katilmadigini soran Çiller, olumlu yanit alinca, “Bir ayaga kalkin lütfen. Van valimizin hayvancilik konusunda yaptigi örnek olarak almanizi istiyorum. Bütün valilerimizden de, bu örnegin ayni sekilde tekrar edilmesini istiyorum. Son derece önemsedigimiz bir konu” dedi. Çiller’in övdügü Vali Yilbas ise ögle yemegi arasinda DPT Müstesari Özfirat’a sorunlari aktarirken, “Ithal ettigimiz hayvanlarin yüzde 50’si besleyemedigimiz ya da veteriner bulamadigimiz için ölüyor. Bölgeye veteriner gönderilmesi besicilere yardim yapilmasi gerekiyor. Ancak bizim kaynaklarimiz yetersiz kaliyor” diye yakindi. Basbakan Çiller, Türkiye’nin Ortadogu ve Avustralya’dan et ithal ettigini animsatarak, “Merkez köy denen pilot proje uygulamasiyla modern mekanlar, sanayi-istihdam olayi ile saglanabilir mi, çalismalarini bugün baslatacagiz. Ülkenin birligi ve bütünlügü için yapamayacagimiz hiçbir sey yoktur” diye konustu.
***
Toplantidan sonra, olan biten hakkinda da Hürriyet’de yayinlanan haber ise söyle: “Basbakan Yardimcisi Çetin, bölgede özellestirilen KIT’lerden et ve süt kombinalarinin durumlarinin hayvanciligi gelistirme amacina göre yeniden gözden geçirilecegini söyledi”
***
Sayin okuyucularim… Özellestirme niyetine, sata sata “SEK, EBK ve Yem Fabrikalari’ni” zor ile satan hükümetin ve bu satisin “faziletinin türküsünü çagiran” CHP’nin akillari baslarina yeni yeni geliyor.
Satilanlar gitti gider… Demek ki “sil bastan” EBK, SEK ve Yem isletmeleri kurulacak….
Bu durumda o meshur sarki nasil da hatira gelmez ki: “…Daha önceleri nerelerde idiniz? Daha önceleri nerede idiniz?”

 

Sende yorum yap