CEZAYİR

, , Sende yorum yap

Geçtigimiz günlerde hükümet temsilcileri, KIT yetkilileri ve özel sektör mensuplarindan kurulu 83 kisilik bir Türk Ticaret heyeti Cezayir’i ziyaret etti. Cezayir’in Türkiye için ümit veren yeni bir pazar olarak belirmesi bu ziyareti ilgiyi artirmisti. Türkiyenin Cezayir’e yillik dissatimi 8 milyon dolarda dolasirken 130 milyon dolarlara siçrayinca yeni ihracat imkanlari pesinde kosan Türk mütesebbisi bu pazara daha ciddi sekilde girme imkanlarini aramaya basladi.
Ancak Cezayir pazarinin Türk mütesebbisi için açilmasiyla kapanmasi arasinda çok kisa bir süre geçti. 10 milyar dolarlik ithalat, 13 milyar dolarlik ihracat yapan Cezayir, önceleri Türk malla rina ilgi gösterirken, kisa bir süre sonra bu ilgi tereddüde ve daha sonra da ilgisizlige dönüstü. Cezayir pazarinin genisliyecegi ümidiyle ihracat planlamasi yapan Türk üreticileri tereddüte düserken, bazi Türk ihracatçilarinin Cezayir ile iliskilerinde ufak (tefek anlasmazliklar ortaya çiktigi duyulmaya basladi.
Cezayir’e giden ve SermetPasin’in baskanlik ettigi heyete katilan KIT ve özel sektör temsilcilerinin bu nedenle iki farkli bekleyisleri bulunuyordu. Bir kisim temsilciler, geçmis iliskilerden dogan ufak pürüzleri giderme bekleyisinde iken, digerleri Cezayir pazarinda sanslarini denemeyi düsünüyorlardi.
Heyete Devlet Bakaninin baskanlik etmesi Odalar Birliginin geziyi düzenlemesi, üst düzeyde temas imkanlari olacagi bekleyisini tabii olarak ortaya çikariyordu.
Geziye katilanlar, beklediklerini bulamamanin kirginligi içinde döndüler. Katilanlarin ifade ettiklerine göre temel sorun Cezayir yetkilileriyle Odalar Birligi temsilcileri arasindaki yanlis anlamadan kaynaklanmistir. Cezayir yetkilileri bu ziyaret için daha önce düsünülen tarihlerde bir Türk heyeti içinde özel sektör temsilcile-riyle ekonomik sorunlari tartismaya hazir olmadiklarini bildirdiklerini, fakat bu mesajin Odalar Birligine ulasamamasi neticesi emrivaki ile karsilastiklarini belirtmislerdir. Bunun sonucu olarak Türk ticaret heyeti ve heyet baskani Devlet Bakani için hava alaninda asgari protokol kaideleri çerçevesinde bir karsilama yapilamadigi gibi, önceden tesbit edilmis bir program da uygulanamamistir. Cezayir’deki temaslar kisa sürede TürkBüyükelçisi’ningay-retleriyle alinan randevular çerçevesinde, daginik biçimde gerçeklesebilmistir.
Türk ihracatçilarinin daha önce tekstil, çimento, irmik ve benzeri gida maddeleri ve sise cam mamulleri konularinda girdigi Cezayir pazarina ilk defa bu heyeti ilemal satmaya çalisanlar ciddi baglantilar sagliyamamislardir. Ancak daha önceki satislardan ihtilaflari olanlarin temaslardan fayda sagliyabildikleri belirtilmektedir. Özellikle bir cam ihracat baglantisiyla ilgili olarak ortaya çikan anlasmazlik sonucu uzun süredir denizde tahliye bekleyen bir gemi dolusu Türk ihraç ürününün, heyetin ziyareti vesilesiyle gerçeklesen temaslar sonucu bosaltilmasinin saglanmasi gezinin kayda deger bir basarisi olarak belirtilmektedir.
Cezayir tecrübesi, bu tip gezilerde program hazirlamanin ve organizasyonun önemi ile, heyetin ziyaretinden önce bir ön temsilciler heyetinin ziyaret edilecek ülkede alt hazirliklari yapmasinin gerek ve yarini bir kere daha ortaya koymustur.

 

Sende yorum yap