ÇARŞI

, , Sende yorum yap

Kalitesi kanitlanmis, taninan markali giyim esyalarini ucuz fi-yatla satin almak isleyenlere yararli olabilecek bilgiler ver inek istiyorum.
Gazetelerde “Çarsi Magazalan”nin ilanlari çikiyor. Bu ilanlara yöre. Çarsi Magaralari. “Altinyildiz” sirketler grubuna dahil bir kurulus. Istanbul’da Bakirköy’de ve Sultanhamam’da iki, Ankara’da bir Çarsi Maga/asi var.
Çarsi Magazalarinda Ne Satiliyor?
Çarsi Magazalarinda sadece Beymen, BM (Beymen) Club, Be-nelton,. Bally. Divarese, Altimod gibi taninan markalan tasiyan giyim esyalari satiliyor.
Bu magazalarda satilan giyim esyalarinin özelligi var:
Bir kismi “seri sonu”. Yani. renk veya ölçü veya model bakimindan normal serinin arta kalanlari.
Bir kismi “özürlü”. Yani, renk bakimindan; dikis bakimindan hatali mallar.
“Ucuzdur, Vardir Illeti…”
Türkiye’de tüketici “ucuzdur, vardir illeti…” diye, ucuz maldan kaçar.
Çarsi Magazalarinda ucuz malin “illeti” açiklikla tüketiciye gösteriliyor. “Seri sonu niallar”da, özür olmadigi söyleniyor. “Özürlü mallar”da ise. özürün ne oldugu, satisa sunulan malin üzerinde yazili veya isaretli.
Açik anlatimiyla tüketici satisa sunulan malin ne sebeple ucuza satildigini satin almadan ögrenebiliyor.
“Seri Sonu Cazibesi
Giyimde modanin süratle degismesi nedeniyle “seri sonu” denilen satis, tüketici bakimindan çok cazip hale gelmis.
Bir erkek elbisesinin, bir kadin giysisinin geçen yil mi, bu yil mi yapildigi sizi ilgilendirmiyor, sadece kumasi ve dikisin kalitesine önem veriyorsaniz, herhangi bir giysiyi magaza satis fiyatinin dört-debirine satin almaniz mümkün olabiliyor.
Fiyat Farkina Örnekler
Magazada normal perakende satis fiyati .459 bin lira- olan bir erkek takim elbise, “Seri Sonu” olarak Çarsi Magazalarina 349 bin liraya intikal etmis. Geçen mevsime ait oldugundan 249 bin liraya düsmüs. Simdi “yaz ucuzlugu” nedeniyle 165 bin liraya satiliyor.
Çarsi Magazalarinda özürsüz, takim elbiseler 99 bin, 139 bin, 169 bin ve 249 bin liraya satiliyor.
Saf pamuk kisa kollu gömleklerin tek adedi 11 bin lira, iki adedi 19 bin lira.
Erkek pantalonlari 15 bin ile 39 bin lira arasinda.
Normal satis fiyatlari 200 bin lira dolayinda olan tam deri erkek ayakkabilari 45 bin lira.
Çocuklar Için
Çocuklarin, gençlerin Benetton tutkusu, normal olarak velilere oldukça pahaliya mal oluyor.
Çarsi Magazalarinda “Benetton Seri Sonu” satislari çok cazip. Benetton magazalarinda perakende satis fiyatinin üçtebirine alis veris imkani mevcut.
Ben Neler Aldim?
Ben geçen hafta sonu Bakirköy Çarsi Magazasi’nâ gittim Hafta sonu olmasi nedeniyle magaza kalabalikti. Buna ragmen satis elemanlari güler yüzlü ve nazik davraniyordu. Hele bize erkek bölümünde hizmet eden ve isminin Erol Kaya oldugunu ögrendigimiz satis elemani aklimizda olmayan seyleri satti.
Saf ketenden bir ceketi 94 bin liraya, sar keten bir pantalonu 29 bin liraya satin aldik. Kisa kollu iki poplin gömlege 29 bin lira ödedik.,
Benetton Magazlarinda satilan poplin gömlegin ve esofman pan-talonunun esini üçte bir fiyatla satin aldik.
Degirmenin Suyu Nereden Geliyor? Altinyildiz. Beymen, Senetton grubu Türkiye’nin önde gelen giyim esyasi üreticisi ve pazarlayicisi bu kurulus. Belli miktarda ihracat da yapiyor. Giyim”esyalarinda her modelin farkli ölçülerini, farkli renklerini ayni anda satisa sunma zorunlulugu bulunuyor. Bu seriler bozuldugunda, o modelin satisdan kaldirilmasi zorunlulugu doguyor.
Büyük is hacminda seri sonu mallarin ve özürlü mallarin miktari da büyüyor. Bunlari nakde çevirmek, üretici firma için önem tasimaya basliyor.
Iste Çarsi Magazalari, büyük üretim ve pazarlama faaliyetinin bir dali olarak ortaya çikmis.
Giyim esyasina ihtiyaciniz var ise, para harcamadan, Çarsi Magazalarinda neler satildigina bakmakta yarar olabilir.

 

Sende yorum yap