Büyükelçi Russel’in konuşması

, , Sende yorum yap

INGILIZ Büyükelçisi Russel bir yila yakin süredir Türkiye’de görev yapmaktadir. Son yillarda ingiliz Hükümetinin Türkiye’deki temsilcileri,Türkiye’nin ekonomik sorunlariyla en fazla ilgilenen yabanci hükümet temsilcileri niteligini tasimaktadir. Istanbul’dak Ingiliz Baskonsolosu Timmoty Gee ve Konsolos Mr Neil Ferguson, ekonomik gelismelere olumlu yaklasan diplomatlarin basinda gelmektedir. Ingiliz Hükümetinin temsilcilerinin Türkiye’nin ekonomik sorunlarina olumlu yaklasmasini Türkiye’ye ne yarari olacagi sorusu akla gelebilir? TÜRKIYE’ye gelen uluslararasi kuruluslarin temsilcileri, yabanci sermaye temsilcileri ve Türkiye ile is iliskisi bulunan tüm yabancilar, Türkiye’de olup bitenleri yakindan izleseler bile, bu ülkede devamli kalan bir yabancidan da dinlemeye pek meraklidirlar. Iste Ingiltere Hükümeti’nin Türkiye Temsilcilerinin, özellikle Istanbuldaki Baskonsolo ile itcaret atesesi-nin ve simdi de Büyükelçinin Türk ekonomisi üzerine iyimser degerlendirmeleri, Türki-yenin yapamadigi dis ekonomik tanitimi yapmaya çalismalari büyük bir kazançtir.
INGILIZ Hükümeti temsilcilerinin bu olumlu davranislarinin bir baska önemi daha vardir. Diger ülke temsilcilerine örnek teskil edebilecek çalismalar yapmaktadirlar. Maalesef diger ülke temsilcileri ayni davranis içinde degildir. Ilgi çekicidir ki, bir süredir ABD Büyükelçisi sadece iç ve dis politika kulisinde, Baskonsolosu sosyal olaylarin içinde olmayi tercih etmekte-de; ekonomik alanda etkin olmalari beklenen Federal Almanya, Japon, Hükümetleri temsilcilerinin sesi çikmamakta, Sovyet Sosyalist Hükümetleri Birligi ve diger sosyalist ülke temsilcileri ile Fransa Hükümeti temsilcileri ise ortada görünmemektedir.
INGILTERE Hükümeti Büyükelçisi Russell, Türk Sanayicile-iri is Adamlari Derneginin yemekli toplantisina misafir konusmaci olarak katildiginda, Türkiye’deki son ekonomik gelismeleri degerlendirmistir. Büyükelçi Russell, her seyden önce Türkiye’de demokratik parlamenter rejimin isletilmesi yolundaki gelismelerin önemine deginmektedir. Demokratik sistemin faziletine inanmis Batili ülkelerin, demokratik parlemen-ter sisteme sahip ülkelerle daha yakin iliskilere girme arzusunu ortaya koymaktadir. Büyükelçinin olumlu bir gelisme olarak belirttigi ikinci önemli olay Türk ekonomisinin dis rekabete açilmasi, serbest dis ticaret iliskileri yolunda attigi adimlardir. Korunan sanayilerin hiçbir zaman gelisemeyecegini, rekabetin daha kaliteli ve daha ucuz mal üretmesini saglayacak temel tesvik oldugunu belirtmektedir. Bunun arkasindan Büyükelçi Russel, Türkiye’nin Büyük Biritanya menseli mal ve hizmetler için iyi bir pazar olacagi konusundaki umudunu açiklamaktadir.
BÜYÜKELÇI Russel’in söyledikleri kendileri açisindan tamamen dogrudur. Ancak, ümidinin gerçeklesmesi önemli bir sarta baglidir. Dis ticaret serbestisinin sürebilmesi, koruma tedbirlerinin devamli olarak kalkmasi, Türk pazarinin Ingiliz mallari için iyi bir pazar olabilmesi tek bir sarta baglidir; Türkiye’nin de Ingiltere’den aldigi mal ye hizmetler kadar mal satabilmesine. Aksi halde Türkiye’nin Ingiliz mallarini ödeyecek parasi olamaz. Bir baska sart, Türkiye’nin Ingiliz mal ve hizmetlerine kapilarini açtigi gibi Ingilterenin de Türk mal ve hizmetlerine kapilarini açmayi kabuj etmesi gerekir. Ingiliz mallan Türkiye’ye serbestçe girerken Ingiltere Hükümeti Türk mallarina tehditler getirirse, bu dengeyi kurmak gene imkansiz olur. Türkiye 1965’lerden sonra tekstil sanayiinin modernlestirilmesi konusundaki gayretlerinde tekstil makine ve teçhizatinin büyük kismini Ingiltere’den ithal etmistir. Daha sonra bu tekstil sanayiinin gerektirdigi ham ye yardimci mallar da In-giltereden tedarik edilmistir. Ancak Ingiliz makinesiyle kurulan, Ingiliz ham maddesiyle üretime geçen sanayiin mallarinin Ingiltere’de satisi sözkonusu oldugundan AET çerçevesinde ve dogrudan bir takim sinirlamalar ortaya çikmistir.
BÜYÜKELÇi Russel’in Ingiltere’nin artik bu tip sinirlamalara gerek duymadigini belirtmesi, Türk tekstilcileri için bir vaad olarak ortadadir. Ayrica Istanbuldaki Baskonsolos Ti-moty Gee ve Konsolos Neil Ferguson’un da bu gerçekleri görerek Türk-Ingiliz Ticaret iliskilerinin gelismesinin daha fazla ingiliz mallari satilabilmenin Türkiye’nin de Ingiltere’ye ihracatini artirmasina bagli oldugunu tekrarlayarak, öncelikle bu konularda yogun çabaya girmeleri rnumnunluk verici gelismelerdir. Diger Batili dostlarimizin Türkiye’deki temsilcileri de en az Ingiliz Hükümetininkiler kadar ikili ticari iliskileri gelistirme gayretine girdiklerinde, Türkiye’nin Bati ile iliskileri daha saglam temeller üzerinde yükselebilecektir.

 

Sende yorum yap