Büyük mağaza

, , Sende yorum yap

Geçtigimiz hafta istanbul’da Maslak Yolu üzerinde bir büyük magaza açildi. Hazir giyim sanayii ve pazar lamasi konusunda önde gelen kuruluslardan biri olan “Papet” firmasi, bu kere “Papetland” unvani ile faaliyet alanini genisletti. Papetland, hertürlü giyim esyasindan, yerli ve yabanci dergiye, otomobil yedek parçasindan de terjana, spor malzemesinden resime kadar degisikürün lerin sergilenip, pazarlandigi bir büyük magaza olarak dü sür.ülmüs.
Açilisini takip eden günlerde, Papetland’in otoparkini doldurduktan sonra, Maslak yolunun iki yanina si ralanmis otomobiller ve bagazayi tamamen isgal eden müsteriler, bu tip girisimlerin gelecegi bakimindan ümit vericidir.
Otomobil sayisi arttikça, sehir içi trafigi dügümlenmek te, sehir içinde alis veris güçlesmekte, sehir disinda ku rulacak alis veris merkezleri için bir talep ortaya çikmak tadir. Zengin toplumlarda yillar önce gelisen bu sehir disi alis-veris merkezleri Türkiye için henüz yeni bir konu dur.
1970’li yillarin basinda Istanbul’da Feyyaz Berker’in ön cülügünde bazi isadamlarinin “Uygun Gida” unvani ile büyük magazaciligi baslatmak üzere tesebbüse geç tikleri, bu konuda yabanci firmalara arastirmalar yaptir diklari, fakat tesebbüsün bir sonuca ulasamadigi bilinmek tedir. Ayni sekilde Vehbi Koç’un da Migros zinciri için de Çamlica yöresinde büyük bir alis-veris merkezi kur ma arayisinda oldugu duyulmustur.
Sehir disinda, otomobilli müsterilere hitap edecek bir alis-veris merkezi kurulmasinda, muhtemel talebin bü yüklügü tabii ki önemli bir faktördür. Türkiye’deki gelir dagilimi ve talep yapisinin büyük merkezleri yasatabile cek güçte olup olmadigi açiklikla bilinmemektedir. Di ger caydirici faktörler arazinin pahaliligi, sabit tesis mas raflarinin büyüklügüdür.
Papetland’in bu konudaki avantaji, büyük magazanin, Papet kurulusunun mülkiyetinde olan Hazir Giyim Konfeksiyon Fabrikasinin kullanilmayan bölümünde açil masidir. Fakat simdilik hizmete açilan bölümün bile de korasyonunun yaklasik 100 milyon liralik bir yatinmi zo runlu kilmasi, kurulus masraflarinin büyüklügünü orta ya koymaktadir.
Kurulusdan sonra önemini sürdüren çok önemli bir fak tör daha vardir: Organizasyon ve tedarik. Büyük ma gazacilik gibi bir konuda, farkli ilgi alanlarinda çok sayi da elemani bulmak, yetistirmek, yönetmek ciddi bir or ganizasyon gücünü gerektirmektedir. Tedarik ise, özel likle Türkiye gibi üretimde düzene erisememis bir eko nomide en güç konulardan birini teskil etmektedir.
Büyük magazaciligin önemli bir özelligi, hertürlü ölçü de standardizasyon, fiyatlarda istikrar ve ucuzluk, ka litede devamliliktir. Bat ülkelerindeki büyük magazalarda müsteri yillar boyu alistigi bir ürünü ayni köseden, ayni kalite ve ölçüde ve de sabit bir fiyatla temin edebilmek tedir.
Türkiye’deki pazar kosullan, bir magazada bugün gö rülen bir malin ertesi gün ortadan kalkmasini, fiyatinin degismesini, ölçülerin farkli farkli olmasini normal kilmak tadir.
Iste bu gibi faktörler dikkate alindiginda, Papetland’i kuran ve isleten mütesebbisleri, cesaretlerinden dolayi kutlamak gerekir. Temenni edilir ki, magazanin açilisinda mevcut mallari, ayni standartda, kalitede devamli olarak magazada bulunabilsin. Açilisdaki temizlik, muntazam-lik giderek kötülesecek yerde, iyilessin. Ne olursa olsun, görülecektir ki, Papetland, bundan sonra baska ve benzer büyük magaza tesebbüslerine davetiye çikaracaktir.

 

Sende yorum yap