Business International Toplantısı

, , Sende yorum yap

Business International Corporation, bir Amerikan ya yin kurulusudur. Merkezi New York’dadir. Cenev re,Hongkong ve Tokyo’da da bürolari vardir. Sirketin basinda bulunan Orville Freeman, ABD’de Kennedy döneminde tarim bakanligi görevinde bulunmus bir po litikacidir. Business International esas itibariyle haftalik ekonomi haberleri bülteni çikarir. Bu bültenler Türki ye’de yayinlanan ANKA Haber bülteni benzeridir. De gisik ilgi alanlarini kapsamak için Amerika, Avrupa, Asya, Uzak Dogu, Sosyalist Blok için haftalik bültenler ayrilmistir. Bunlara ek, olarak, haftalik bültenlere giren ve girmeyen haberleri her yil toparlayip, ülke raporlari yayinlar. Föy-volan seklinde ülke raporlari dosyasi var dir.
Bu tip kuruluslara en fazla gelir getiren bir faaliyet da li da Ülke toplantilari düzenlemektir. Hangi ülkede biraz hareket var ise, (bu hareket iyi bir hareket veya kötü bir hareket olabilir) o ülkede yilda en az bir kere yuvarlak masa toplantisi düzenlerler.
Ülkenin Hükümetini, size dünyanin en taninmis isa damlarini, bankacilarini getirecegiz, sizin iyiliklerini zi dünyaya duyuracagiz, sizin propagandanizi yapaca giz diye ikna ederler.
O ülke ile ilgisi olan yabancilari, bu sizin için bir firsat tir. Hükümet üyeleriyle, en yetkililerle iki üç gün bera ber olup yemek yiyeceksiniz, hatta biraz fazla ödeme yaparsaniz, sizi yemekte istediginiz yetkilinin yanina da oturturuz, derdinizi anlatirsiniz, malinizi satarsiniz diye cezbederler.
Yerli isadamlarini ise, bakin dünyanin en önemli kisi leri geliyor. Böyle bir toplantiya katilmazsaniz, sizin , bu ülkenin önde gelen firmasi oldugunu kim bilecek. Size prestij sagliyacagiz diye toplantiya getirirler.
Bu toplantilarda iliskiler kurulur. Fakat cidi baglantilar yapilamaz. Çünkü ciddi yabanci veya yerli firmanin bu toplantida biribirini görünce hemen ortakliga karar ver mesi veya yatirim karari almasi düsünülemez.
Kaldi ki, belli büyüklügün üzerindeki yerli ve yabanci firmalar bu tip toplantilara katilmaz. Çünkü onlar kendi temaslarini kendi imkanlariyla kurarlar. Yüzlerce kisinin katilacagi toplantilarda en basit iliskilerinin bile sergilen mesinden kaçinirlar.
Bir yabanci Türkiye’ye ilgi duyuyor ise, orta veya alt seviye yetkilisini bu tip toplantilara gönderir. Ülke hak kinda bilgi toplar. Bu bilgileri degerlendirir, ilgisi artmis ise özel temaslara yönelir. Yuvarlak masa toplantilari nin bir ülkeye ilk defa ilgi duyan yabancilar açisindan cazibesi bu noktadadir.
Türkiye ile is iliskisi olan, Türkiye’ye mal satan, mal satmak isteyen, Türkiye’den alacagi bulunan ya banci kuruluslar da bir temsilcilerini bu tip toplantilara gönderirler. Onlarin amaci, “koku” almak, “kulis” yap maktir.
Acaba Türk isadamlari bu toplantilara ne amaçla ka tilir? Örnegin, Business International’in Istanbul’da dü zenledigi ve geçen hafta sonu yapilan yuvarlak masa toplantisina katilabilmek için Türk isadamlari (kisi basi na) 330 bin Türk Lirasi karsiligi 2.000 isviçre Frangi ödemislerdir.
Katilan Türk isadamlari listesi gözden geçirildiginde, Koç, Sabanci, .Eczacibasi gibi önde gelen gruplarin v bu tip toplantilara ilgi! göstermedikleri anlasilmaktadir. Önde gelen Türk isadamlarindan bazilarinin (entellek tüel kapasite leriyle) sahsi iliskilerinin uzantisi olarak bu ve benzer toplantilara katildiklari izlenmektedir. Benzer
toplantilara katilan Türk is adami isimlerinin sinirli ve hep ayni olmasi belli kisilerin bu tip toplantilarda bulunmayi Türk is hayatini tanitma, Türkiye’ye iyilikler saglama yönünden bir (public issue) bir toplum hizmeti saydiklari anlasilmaktadir.
Bu tip toplantilar, düzenleyicilerine “kâr sagladigi” müddetçe yapilacaktir. Sayilari artacaktir. Bu normaldir.
Normal olmayan bu toplantilarin sayilari arttikça, bazi kisilerin yüreklerinin çarpmasi, “Yabancilar geliyor,
yabanci sermaye geliyor, Dolar geliyor” diye heyecana kapilmalaridir

 

Sende yorum yap