Bu gece “Mevlid” gecesi

, , Sende yorum yap

Bu gece Mevlid gecesi. Hazret-i Muhammed, 571 yilinda “rebiü evvel ayinin 12’inci gecesi”, yani bu geceye rastlayan gece dünyaya geldi.
Hazret-i Muhammed’in ölümünden yillar sonra Müslümanlar bu geceyi mübarek gece olarak kabul ettiler.
Hazret-i Muhammed’in dogum gecesi “mevlid” gecesi olarak anilmaya baslandi.
Mevlid’in anlami (1) insanin dogdugu yer, (2) dogma, dünyaya gelme, (3) dogulan zamandir.
Hazret-i Muhammed’in dogum geceleri kutlanirken okunan metinlere mevlid adi verildi. Çok sayida Müslüman yazar, törenlerde okunmak için mevlid yazdi.
Bu mevlidler içinde Türkçe yazilanlardan en çok begeni göreni 1364 yilinda Bursa’da dogan Süleyman Çelebi’nin yazdigi “Vesilet-ün Necat” (Kurtulus Yolu) oldu.
Müslümanlar mübarek geceleri kutlarken ibadet yerlerini kandillerle aydinlatir ve donatir. Onun için mübarek gecelere kandil gecesi adi verilir.
Mevlid gecesi, Müslümanlarin 5 mübarek gecesinden biri olarak Mevlid Kandili diye isimlendirilir.
Bugün kandil günü, bu gece kandil gecesidir.
Müslümanlar bu geceyi ibadet ile geçirecekler, verdigi nimetler için Allah’a sükredeceklerdir. Ama bunun yaninda bu gece Müslümanlar arasinda birligi, kardesligi güçlendirmek için bir firsat gecesidir.
Bu gece aileler bir araya gelecek, küçükler büyüklerinin elini öpecek, yalnizlar, yoksullar sevindirilecek, ölmüsler hatirlanacaktir.
Sayin okuyucularim, sap ile samanin birbirine karistigi günlerdeyiz. Köktendincilik, laiklik tartismalari,, dini siyasete alet etme çabalan ve dine dayali gruplasmalar kafalari karistirdi.
Olan bitenin din ve inanç serbestisi ile bir ilgisi yok. Bu ülkede Müslümanlar ve baska dinlere inananlar dini inançlanni koruma ve inançlari dogrultusunda, dini vecibelerini yerine getirme hürriyetine sahip.
Din toplumun en önemli müesseselerinden biri. Türkiye’de yasayanlarin çok büyük çogunlugu Müslüman, hem de iyi Müslüman…
Onun için bu gece Türk halki için önemli bir gece
Sayin okuyucularimin mevlid kandillerini kutlarınm.

 

Sende yorum yap