Brisa’nın “toplam kalite kontrol” çalışmalarında öncülüğü

, , Sende yorum yap

Brisa (Lassa ve Brisa marka lastikleri üreten kurulus)’un Genel Müdürü Hazim Kantarci, ilginç bir yönetim sorumlulugunu sirtlanmis durumda.
Kurulusun patronu var. Türk Sabanci Grubu ve Japon Bridg-stone Grubu. Brisa sirketinin yönetim anlasmasina göre iki sermayedar grup da yönetimde % 50 – % 50 etkinlige, güce sahip.
Genel müdür olarak Hazim Kantarci hem Türk Patron Grubunu hem Japon Patron Grubu’nu ayni anda ayni ölçüde “memnun etmek” zorunda. Patronlarin memnuniyetinin anahtari daha basarili üretim.
Hazim Kantarci, Brisa’yi, dünya pazarinda rekabet edebilir Bridgstone’nun Japonya’daki ve dünyadaki diger tesisleri ile boy ölçüsebilir çizdiye çikarma yarisini baslatmis.
Bu yarista “toplam kalite kontrol” konusunun önemini görmüs 1990 yilinda Brisa’da “toplam kalite kontrol” uygulamasini baslatmis.
Bir süredir hem Brisa içinde degisik etkenlikler uyguluyor hem de bu etkenlikler çerçevesinde Türkiye’de toplam kalite kontrol fikrinin yayilmasina çalisiyor.
* * * *
Türkiye’de toplam kalite kontrol kavramini ihracat kaygisi ile baslatilan ISO-9000 standardi çalismalari ön palana çikardi.
Hazim Kantarci ISO-9000 standardinin ne oldugunu söyle anlatiyor:
“— ISO-9000 standardi, yemegin kalitesini degil, yemegin pistigi mutfagin, iyi yemek pisirme yetenegini belgeler…”
Brisa Kalite Sistemleri Sefi Fahri özkök söyle diyor:
“ISO-9000’e uyum, tümüyle pazarin belirleyecegi bir husustur. Avrupa’da kamu alimlarinda bile ISO-9000’e uyum yasal bir sorumluluk degildir. Kalite standartlari tümüyle alicinin istegine baglidir. A vrupa’da bu standartlari en yaygin olarak kullanan ülke ingiltere’dir. Diger ülkelerde yeni yeni hiz kazanmaya baslamistir. Örnek vermek gerekirse, Brisa olarak geçen yil Hollanda, Belçika ve Almanya’da denetlemeler yaptigimiz hammadde sagladigimiz kuruluslarin ikisinde ISO-9000 standartlarina uyum belgesi mevcuttu. Bu standardi talep edecek kisi, alici bir diger degimle pazardir.”
“/SO-9000 standartlari sonuç degil, baslangiçtir. Ana hedef, müsterinin mevcut ve gelecekteki beklentilerini en ekonomik düzeyde karsilamayi öngören toplam kalite kontrol anlayisinin hayata geçirilmesidir.”
ISO-9000 STANDARTLARI NEREDEN ÇIKTI?
“ISO-9000 standartlari bes seri standart olup ISO tarafindan Mart 1987 yilinda yayinlanmistir. TSE ile bu standartlari önce 6000 serisi standartlar olarak 1988 yilinda yayinlamis; ancak kavramin kargasasini önlemek amaciyla Aralik 1991 ‘de revize ederek TS-ISO-9000 serisi standartlari olarak tekrar düzenleyip yayinlamistir. Bu standartlar hazirlanirken 41 ülke katilimci, 21 ülke de gözlemci olarak yer almis sonuç olarak 53 ülke kendi diline çevirip ulusal standartlari kabul etmislerdir.
ISO-9000 standartlari arasindaki farklari kisaca açarsak 9001; Tasarimi, üretim, montaj ve satis sonrasi hizmetleri kapsar. Bu genis kapsamli olan standart çesididir. 9002; Tasarim ve satis sonrasi hizmetin ürün için gerekli olmadigi kuruluslarda kullanilir. Üretim ve montaj asamalarindaki kalite elemanlari degerlendirilir. 9003; Son ürün kontrolü ve ürün testinin yeterli oldugu hallerde talep edilen belgedir.”
Ülkemizde halen herhangi bir yasal zorunluluk olmamakla birlikte, ISO-9000’e ilgi büyüktür. Yaklasik otuz firmanin sahip oldugu belgeye sahip olabilmek amaciyla tahminen yüz kadar kurulus TSE, ya da diger belgelendirme kuruluslarina basvurmus durumdadir. Otuz belgeli kurulusun 15’i ISO 9001, on ikisi ISO-9002, üçü ISO-9003 belgesine sahiptir.”
HAZIM KANTARCI NE DiYOR?
Hazim Kantarci diyor ki, günümüzde sirketlerin varliklarini saglikli olarak sürdürebilmeleri için sadece standart üründe basarili olmalari ise yaramiyor.
Bugün marifet, müsterinin degisen ihtiyaçlarinin en ekonomik bir sekilde karsilanmasidir. Toplam kalite kontrol arayisi bu yoldaki çabalarin biridir.
-Bugün sirketler üretimlerini, en kisa zamanda, en az yerde, en az stokla, en etkin sekilde ve devamli iyilestirmeye dönük olarak
gerçeklestirmek zorundadir.
Rekabette basari ve çagdas yönetim için biribirini tamamlayan ve etkileyen dört önemli faktör var:
1) Degisim
2) Saglikli endüstriyel iliskiler
3) Toplam kalite anlayisinin yönetim tarzi olarak benimsenmesi,
4) Kalite çemberleri yolu ile üre-time, verimlilige, maliyete katilimin saglanmasi.
Hazim Kantarci bu çerçevede Brisa’da yapilanlari söyle özetliyor:
“— Brisa’da önce degisim ile basladik. 1990 sloganimizi ‘degiselim” seklinde ifade ettik.
— Sendika ve çalisanlarimizla çikar çatismasinin hedef bütünlügüne dönüstüren bir iliskiye girdik. Sendika yetkilileri ile Japonya’da 45 yildir grev yapilmayan Bridges-tone’da incelemeler yaptik.
— Toplam kalite anlayisini 1991 yilinda baslattik.
– 1992 sloganimizi “Sirket Biziz” seklinde belirledik.
— 1990 yilinda pilot olarak iki adet iyilestirme çemberi kurduk. Çalismalarimizi problem çözme tekniklerine dönük egittik.
Çalisanlarimizin % 44’ünün gönüllü üye oldugu çember sayimiz su anda 107 adede ulasti.
Kalite olgusunu ülke çapinda yayginlastirmak, Brisa’daki birikimi diger kuruluslarla paylasmak amaci ile 1993 yilinda 4 konferans ve 13 seminer düzenledik.”
Simdi soracaksiniz? “Bütün bunlar iyi de… Netice ne?”
Bakiniz, 1990 yilindan buyana toplam kalite kontrolü çerçevesinde Brisa’da yapilan çalismalar ne sonuçlar vermis:
— Enerji kullaniminda % 33 tasarruf saglanmis.
— Müsteri sikayetleri % 43 azalmis.
— Is kazalarinda % 44 düsme olmus.
— Verimlilik % 17 artmis.
— Sirket içinde hem çalisan, hem isveren mutlu olmus.
— Sirketin kâri artmis. Görüyorsunuz, çabalar bosa gitmiyor.

 

Sende yorum yap