Brisa’nın “toplam kalite kontrol” çalışmalarında öncülüğü

, , Sende yorum yap

Brisa (Eski Lassa) Lastik Fabrikasi’nin Genel Müdürü Hazim Kantarci, ilginç bir yönetim sorumlulugunu sirtlanmis durumda. Iki patronu var: Türk Sabanci Grubu ve Japon Bridgestone Grubu. Brisa sirketinin yönetim anlasmasina göre iki sermayedar grup da yönetimde % 50-% 50 etkinlige, güce sahip.
Genel müdür olarak Hazim Kantarci hem Türk Patron Grubu’na hem Japon Patron Grubu’nu ayni anda ayni ölçüde “memnun etmek” zorunda.
Hazim Kantarci, bu ilginç dengeyi korumanin temelinde, sirketin basarisini görmüs. Brisa’yi, dünya pazarinda rekabet edebilir. Bridgestone’nun Japonya’daki ve dünyadaki diger tesisleri ile boy ölçüsebilir çizgiye çikarma yarisini baslatmis.
Bu yarista “Toplam Kalite Kontrol” konusunun önemini görmüs. 1990 yilinda Brisa’da “Toplam Kalite Kontrol” uygulamasini baslatmis.
Bir süredir hem Brisa içinde degisik etkenlikler uyguluyor hem de bu etkenlikler çerçevesinde Türkiye’de Toplam Kalite Kontrol fikrinin yayilmasina çalisiyor.
***
Türkiye’de Toplam Kalite Kontrol kavramini ihracat kaygisi ile baslatilan ISO-9000 Standardi çalismalari ön plana çikardi.
Hazim Kantarci ISO-9000 Standardi’nin ne oldugunu söyle anlatiyor:
“- ISO-9000 Standardi, yemegin kalitesini degil, yemegin pistigi mutfagin, iyi yemek pisirme yetenegini belgeler…”
Brisa Kalite Sistemleri Sefi Fahri Özkök söyle diyor:
“ISO-9000’e uyum, tümüyle pazarin belirleyecegi bir husustur. Avrupa’da kamu alanlarinda bile ISO-9000’e uyum yasal bir zorunluluk degildir.Kalite standartlari tümüyle alicinin istegine baglidir. Avrupa’da bu standartlari en yaygin olarak kullanan ülke. Ingiltere’dir. Diger ülkelerde yeni yeni hiz kazanmaya baslamistir. Örnek vermek gerekirse, Brisa olarak geçen yil Hollanda, Belçika ve Almanya’da denetlemeler yaptigimiz hammadde sagladigimiz kuruluslarin ikisinde ISO-9000 standartlarina uyum belgesi mevcuttur. Bu standardi talep edecek kisi, alici bir diger degimle pazardir.”
“ISO-9000 standartlari sonuç degil, baslangiçtir. Ama hedef, müsterinin mevcut ve gelecekteki beklentilerini en ekonomik düzeyde karsilamayi öngörülen Toplam Kalite Kontrol anlayisinin hayata geçirilmesidir. ”
ISO-9000 Standartlari Nereden Çikti?
“ISO-9000 standartlari bes seri standart olup ISO tarafindan Mart 1987yilinda yayinlanmistir. TSE ise bu standartlari önce 6000 serisi standartlar olarak 1988 yilinda yayinlanmis; ancak kavram kargasasini önlemek amaciyla Aralik 1991 ‘de revize ederek TS-ISO-9000 serisi standartlari olarak tekrar düzenleyip yayinlamistir. Bu standartlar
hazirlanirken 41 ülke katilimci, 21 ülke de gözlemci olarak yer almis, sonuç olarak 53 ülke kendi diline çevirip ulusal standartlari kabul etmislerdir.
ISO-9000 standartlari arasindaki farklari kisaca açarsak 9001: “Tasarim, üretim, montaj ve satis sonrasi hizmetleri kapsar. En genis kapsamli olan standart çesididir. 9002: Tasarim ve satis sonrasi hizmetin ürün için gerekli olmadigi kuruluslarda kullanilir. Üretim ve montaj asamalarindaki kalite elemanlari degerlendirilir. 9003: Son ürün kontrolü ve ürün testinin yeterli oldugu hallerde talep edilen belgedir.”
Ülkemizde halen herhangi bir yasal zorunluluk olmamakla birlikte, ISO-9000’e ilgi büyüktür. Yaklasik otuz firmanin sahip oldugu belgeye sahip olabilmek amaciyla tahminen yüz kadar kurulus TSE, ya da diger belgelendirme kuruluslarina basvurmus durumundadir. Otuz belgeli kurulusun 15’i ISO-9001, on ikisi ISO-9002, üçü ISO-9003 belgesine sahiptir.” Hazim Kantarci Ne Diyor?
Hazim Kantarci diyor ki, günümüzde sirketlerin varliklarini saglikli olarak sürdürebilmeleri için sadece standart üründe basarili olmalari ise yaramiyor.
Bugün marifet, müsterinin degisen ihtiyaçlarinin en ekonomik bir sekilde karsilanmasidir. Toplam Kalite Kontrol arayisi bu yoldaki çabalarin biridir.
Bugün sirketler üretimlerini, en kisa zamanda, en az yerde, en az stokla, en etkin sekilde ve devamli iyilestirmeye dönük olarak gerçeklestirmek zorundadir.
Bu nedenle Toplam Kalite Kontrolü, Kalite Çemberleri, JIT, Toplam Verimli Bakim, Pazar Kosullarina Uyumlu Tasarim gibi uygulamalar ön plana çikti.
Rekabette basari ve çagdas yönetim için biribirini tamamlayan ve etkileyen dört önemli faktör var:
(1) Degisim
(2) Saglikli endüstriyel iliskiler
(3) Toplam Kalite Anlayisinin yönetim tarzi olarak benimsenmesi
(4) Kalite Çemberleri yolu ile üretime, verimlilige, maliyete katilimin saglanmasi.
Hazim Kantarci bu çerçevede Brisa’da yapilanlari söyle özetliyor: “- Brisa’da önce degisim ile basladik. 1990 sloganini “Degiselim” seklinde ifade ettik.
Sendika ve çalisanlarimizla çikar çatismasini hedef bütünlügüne dönüstüren bir iliskiye girdik. Sendika yetkilileri ile Japonya’da 45 yildir grev yapilmayan Bridgestone’de incelemeler yaptik.
– Toplam kalite anlayisini 1991 yilinda baslattik. 1992 sloganimizi “Sirket Biziz” seklinde belirledik.
-1990 yilinda pilot olarak iki adet iyilestirme çemberi kurduk. Çalismalarimizi problem çözme tekniklerine dönük egittik.
Çalisanlarimizin % 44’ünün gönüllü üye oldugu çember sayimiz su anda 107 adede ulasti.
– Kalite olgusunu ülke çapinda yayginlastirmak, Brisa ‘daki biriki-mi diger kuruluslarla paylasmak amaci ile 1993 yilinda 4 konferans ve 13 seminer düzenledik.”
***
Inaniyorum ki Türkiye’de daha baska sanayi kuruluslari da Brisa benzeri çaba içinde yarina hazirlaniyor.

 

Sende yorum yap