BOSKIN VE AGANBEGYAN

, , Sende yorum yap

Bugün size, ABD ekonomisine yön verecek bir iktisatçiyi, Michael Boskin ve SSCB ekonomisine yön veren bir baska iktisatçiyi, Abel G. Aganbegyan’i tanitacagim.
Fakat daha önce, geçen yil ekonomi dünyasinin en parlak 25 ismi olarak seçilenlerin listesini vermek istiyorum .Bu seçimi ünlü Fortune dergisi yapmis.
Bu liste derginin 2 Ocak 1989 tarihini tasiyan sayisinda yayinlandi.
1988 Yilinda Ekonomi Dünyasinin En Parlak 25 Ismi
Fortune Dergisine göre, 1988 yilinda ekonomi dünyasinin en parlak 25 ismi sunlar: (1-2) Ross Johnson ve Henry Kravis, ABD’de sirket birlesmelerinin ardindaki parlak kisiler
(3) Tom Stephens, ABD’de bir sirket yöneticisi. (4) Boby Stewart, ABD’de tarimsal üretimin gelismesine, katkida bulunan bir uzman.
(5) Dale Hanson, Kaliforniya’nin en büyük emekli sandiginin yöneticisi.
(6) Bernard Arnault, lüks markalar için çizim yapan modaci
(7) Joseph Antonini, ABD’de “K mart” diye bilinen perakende satis magazalarini basariya ulastiran yönetici.
(8) Jacques Delores, Fransa’yi 1992 Avrupa’sina hazirlayan politikaci.
(9) Frances Lear, ABD’de 40 yasin üzerindeki kadinlar için çikardigi dergiyi bir numara yapan kadin.
(10) Hamlsh Maxwell, Philip Morris firmasini si-garaciliktan gida sektörüne yönelten adam.
(11) Michael Boskin, Bush’un iktisatçisi.
(12) Abel Aganbegyan, Gorbachev’in iktisatçisi.
(13) Steven Elnhorn, Wall Street’in en basarili strateji uzmani.
(14) Robert Bass, ABD is payasasinda süratle parlayan Texas’li genç milyarder.
(15) Michael Ovitz, Hollywood’un basarili ismi.
(16) Robert Maxwell, Ingiliz basin krali.
(17) Michael Smith, Japonlara Amerikan eti satan adam.
(18) James Baker, Bush’un basarili seçim kampanyasini yürüten kisi.
(19) Alan Bond, Avustralyali basarili is adami.
(20) Seiji Tsutsumi, Eski ögrenci hareketleri lideri, simdi Japonya’nin en genis perakende satis magazalarinin sahibi ve yöneticisi.
(21) Clifford Noe, ABD’de piyasada 100 milyon dolarlik sahte hisse senedi satan adam.
(22) Bill Marriot Jr., Ünlü Marriott otel zincirini yöneten, ailenin genç ferdi.
(23) John Neff, ABD’de küçük yatirim fonlarinin hisselerini toplayip, kârli yatirimlara dönüstürerek tasarruf sahiplerini zengin eden adam.
(24) Hugh Mc Coll, ABD’de mahalli bankacilikta basarili bir isim.
(25) Ve de bildigimiz, baba Adam Smith, iki yüzyildir ilkeleri ekonomi politikalarini etkileyen kisi.
Bizim tanitacagimiz Amerikali ve Rus Iktisatçilar, iste bu listedeki iki isim… Michael Boskin
Michael Boskin, ABD’nin yeni Baskani George Bush’un bas iktisatçisi olarak önümüzdeki dönemde ABD ve dünya ekonomisinin kaderini etkileyecek kisi. Boskin 45 yasinda Stanford Üniversitesinin ekonomi profesörü. Çok yönlü bir kisilige sahip, iktisat yaninda spor, sanat konularinda da aktif. Yasamin zevkini çikarmayi bilen bir Amerikali.
Boskin’in Bush’un seçim döneminde israrla tekrarladigi ana görüsü, yeni vergi yükü getirmek yerine hükümet harcamalarinin dondurulmasi,
Boskin, tasarruflari ve yatirimlari tesvik için vergi muafiyetleri veya indirimleri getirilmesini de savunuyor.
Boskin diyor ki, “…nasil olsa ekonominin gelisme-
sine paralel olarak vergi geliri de artiyor. Iste bu çizgi dogrultusunda eger hükümet harcamalari dondurulur veya hükümet harcamalari belli önceliklere göre kendi içinde kontrol altina alinabilir ise, yeni vergi yükü getirmeden kamu açigini ortadan kaldirma imkâni ortaya çikar,”
Boskin, servet vergilerine karsi. Eger yeni vergi konulacak ise, mal ve hizmetleri kullananlarin tüketimleri ölçüsünde vergi ödemelerini savunuyor.
Boskin, ABD Baskanlik Ekonomik Danismanlar Kurulunun basina geçince, kurulun akademik ve bilimsel düzeyinin de yükselecegi kabul ediliyor. Abel G. Aganbegyan
Aganbegyan, Sovyet lideri Mikhail Gorbachev’in bas ekonomik danismani. Moskova’da Devlet Iktisat Enstitüsünde yetismis. 56 Yasinda. Kendini “optimist-iyimser” kisilige sahip bir iktisatçi olarak tanimliyor. Ve de optimizmi söyle anlatiyor: “Sovyet Rusya’da pesi-mist (kötümser) islerin daha kötü olamayacagina inanan kisidir. Optimist (iyimser) kisi ise, islerin herzaman oldugundan daha da kötüye gidebilecegine inanir.”
Aganbegyan 1960 yilinda zamanin Basbakani Ale-xei Kosygin’in merkezi planci grubunun gücünü sinirlama çabalarina öncülük etmis. Kosygin’in reform girisimleri basarisizliga ugrayinca da Aganbegyan Sibirya’ya Novosibirsk Ekonomi Enstitüsü’nün müdürlügüne atanmis.
1981 yilinda bir arkadasi Aganbegyan’i Komünist Partisinin en parlak isimlerinden Mikhail Gorbachev’e takdim etmis.
Aganbegyan sosyalizmi güçlü ve basarili kilabilmek için piyasa ve rekabet mekanizmasindan yararlanmanin zorunlu olduguna Gorbachev’i ikna etmis.
Gorbachev dört yil sonra iktidara gelince, Aganbegyan ile Novosibirsk’deki grubunu Moskova’ya davet edip, teoride gelistirdiklerini uygulamaya dönüstürmelerini istemis.
Aganbegyan’in su günlerde derdi büyük: “Glasnosf-‘un moral yani çok çabuk benimsendi. Sovyet halki degisim bekliyor. Fakat “prestroika”nin maddi evrimi, maddi ürünlerinin toplanmasi zaman alacak. Sovyet aileler degisimin maddi durumlarinda, refah seviyelerinde iyilige neden oldugunu görmeye sabirsizlaniyor. Bu ancak üretim artisi ile mümkün olabilir. Ücretlerdeki artis, üretim artisindan daha büyük oranda gerçeklesiyor. Bunun sonucu ortaya çikacak enflasyon karsisinda aileler refahin arttigini degil durumlarinin daha da kötüye gittigini görür ise, yeniden yapilanmaya olan inanç yikilir…”
Aganbegyan ve Gorbachev’in diger ekonomik danismanlari geçen yaz bu endise ile Bes Yillik Plan uygulamasinda ciddi düzeltmeler yapmislar. Halkin kisa süredeki refahini etkileyecek tedbirler almislar. Konut yapimini hizlandirmislar. Tüketim maddeleri üretimine ve tedarikine agirlik vermisler.
Aganbegyan diyor ki, “kumanda ekonomisinde, pazar sartlarinin hakim oldugu bir ekonomik yapiya daha yeni geçiyoruz. Bunun meyvalarinin alinmasi, sonucunun görülmesi için üç yil gerekir.” Amerika’da Rusya’da Olan Bizde Niye Olmaz?
ABD’de, Rusya’da liderler daha iktidara gelmeden ekonomi konusunda politikalarini olusturacak, yürütecek iktisatçilari belirtiyor, onlarin takimlari ile kader birligi yapiyor, iktidara geldikten sonra da bu ekiplerin hazirladiklari politikalari uyguluyorlar.
“Halk bizi seçti, biz herseyi, herkesten daha iyi biliriz” diyerek kendi bildikleri gibi ekonomi ile çocuk oyuncagi gibi oynamiyorlar.
Acaba Türkiye’de iktidar partisi liderinin, muhalefet partileri liderlerinin bas iktisatçilari, ekonomik danismanlari kimler? Bunlarin ekonomik inanislari ne? Ekonomi politikalarinin esasi nasil?
Var mi bilen? .
p>

 

Sende yorum yap