Borsaları devler işgal ediyor

, , Sende yorum yap

Turkcell hisse senetlerinin haziran ayina kadar borsada islem görmeye baslamasi bekleniyor. Turkcell’in yaklasik 25 milyar dolarlik bir piyasa degeri halka açilma hazirliklari sürüyor. Bu büyüklükteki piyasa degeri, bugünlerde borsamizda en büyük piyasa degerine sahip sirketin iki misli bir rakami ifade ediyor.
17 Subat 2000 tarihli Financial Times Gazetesi’nin 31’inci sayfasinda bir makale yayinlandi. Bu makalede, Avrupa ülkeleri telekomünikasyon sirketlerinin nasil devlestigi ve ülkelerinin borsalarini nasil isgal ettigi anlatiliyor.
Avrupa’daki baslica telekomünikasyon firmalarinin kendi ülkelerindeki borsalardaki paylari söyle:
Nokia, Finlandiya……………yüzde 64.0
Ericsson, Isveç……………..yüzde 44.3
Telef onuca, Ispanya…………yüzde 28.2
Fortis, Belçika……………..yüzde 25.0
Deutsche Telecom, Alman………yüzde 19.2
Telecom Italia, Italya……….yüzde 14.0
Vodaföne/Mannesman, Ingiltere . yüzde 13.4
France Telecom, Fransa……….yüzde 12.4
Telekomünikasyon devlerinin borsalarini isgal etmesi, paylarinin bu kadar büyümesi, borsa endekslerinin gerçekçiligi konusunda süphelerin ortaya çikmasina neden oluyor.
Çünkü, telekomünikasyon sirketleri Özellikleri nedeniyle gerçek piyasa fiyatlarinin üzerinde fiyatlara çikma egilimindeki firmalar. Bunlarin hisse senetlerinin fiyatinin endekslerde agirliginin artmasi, endekslerin güvenirligini zedeleyecek mi? Simdi bu konu tartisiliyor. Türkiye’de de önce Turkcell, sonra Türk Telekom borsaya girecek. Medya kuruluslarinin piyasa degerleri de hizla yükseliyor. Avrupa ülkelerinde bugün tartisilan konular ve sorunlar, yarin Türkiye’de de tartisilmaya baslanacak.

 

Sende yorum yap