Borsa da açılınca herşey tamam olacak

, , Sende yorum yap

SU günlerde Ankara’da yogun bir çalisma var. Sermaye Piyasasi Denetleme Komisyonu (SPD) borsa yönetmelik taslagini hazirlamak için toplantilar düzenleniyor. Borsa yönetmelik taslaginin bu toplantilarin sonuçlarinin degerlendirilmesi ile Eylül ayi basinda hazirlanacagi bildiriliyor. Hazirlanan kesin taslak Eylül ayi içinde Bakanlar Kuruluna sunulacak. Böylece Türkiye yeni bir borsaya sahip olacak.
Geçtigimiz hafta Ankara’da yapilan ve yerli ve yabanci uzmanlarin yani sira, araci kuruluslar ve üst düzeydeki kamu görevlilerinin katildiklari toplantilarin açis konusmasinda SPD Baskani Ismail Türk, yönetmelik çalismalarinin Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi, Merkez Bankasi, bankalar, araci kuruluslar ve istanbul Menkul Kiymetler ve Kambiyo Borsasi temsilcilerinin istirakiyle yürütüldügünü açikladi. Türk çalismalarda 3 komitenin görevlendir-rildigini belirterek su bilgileri verdi: “Her komitenin ayri görevi vardir. 8-10 kisiden olusan komiteler, yerli ve yabanci uzmanlardan olusmaktadir.” SPD Genel Sekreteri Recep Ünal’in verdigi bilgiye göre ise, yönetmelik taslaginda Ortadogu modeline agirlik verilmektedir. “Amacimiz, Tokyo ve New York borsalarina benzer borsa kurmaktir. Ancak, sanayilesmemiz buna imkan vermemektedir, bu bakimdan daha çok Amman gibi Ortadogu sistemlerini degerlendirdik…”
Bunlar basina yansiyan haberler. Konunun bir de basina yansimayan kisimlari ise daha ilginç. Sermaye Piyasasi Denetleme Kurulu yöneticileri Türkiye’nin mükemmel bir borsaya sahip olmasinin geregine inanmislar. OECD’den sagladiklari bir finansman imkani ile bir program hazirlamislar. Bu program çerçevesinde önce SPD Baskani ve sonra uzmanlari Bati’dan Dogu’ya degisik ülkelerin borsalanni gezmisler. Sonra masraflari OECD tarafindan karsilanmak üzere, ABD’den Tokyo’dan, Güney Amerika Ülkelerinden, Arap Ülkelerinden degisik borsalann yöneticilerini ve uzmanlarini Ankara’ya davet etmisler. Türkiye’den de sermaye piyasas konusuyla ilgilenen bazi kisilerin katilmasiyla toplantilar düzenlemisler. Toplantilarin daha basinda amaçlarini da açiklamayi yararli görmüsler: “Türkiye için biz New York Borsasi gibi bir borsa düsünüyoruz ama, ne yapalim ki, bugün için Kore veya Kuveyt Modeli bizim için daha uygun…” Sonra toplantilara katilanlara Kuveyt-Kore Modeline dayanarak kurulacak Istanbul Borsasinin nasil islemesi gerektigi konusunda sorular sormuslar.
Bu çalismalar yerli ve yabanci uzmanlardan olusan 3 komite çerçevesinde yürütülmüstür. Bu komitelerin çalisma alanlari da SPD tarafindan belirlenmistir. Komiteler ve ilgi alanlari söyledir:
– Birinci Komite: Menkul kiymetler borsasi nasil kurulmalidir?
– ikinci Komite: Borsada hangi degerler, nasil islem görmelidir?
– Üçüncü Komite: Borsada fiyatlar nasil olusmalidir? Bugüne kadar yapilan çalismalar sonucunda belirlenen ilkeler
ise sunlardir:
SiMDiLiK sadece istanbul’da bir borsa kurulacaktir. – Borsa sadece menkul kiymetler üzerine islem görecek, kambiyo islemleri yapmiyacaktir.
– Borsanin üyeleri, bankalar, borsa bankerleri ve brokerler olacaktir.
Bu sonuncu ilke oldukça genis tartismalara neden olmustur. Bir bankanin borsaya üye olup, borsa islemleri yapmasi normal bir sey degildir. SPD Yetkilileri, SPK’nun 32’inci maddesinin bankalara bu imkani verdigi görüsündedirler. Yabanci uzmanlarin da itirazi üzeiine, bankalarin menkul kiymetler bölümünün veya bankalar tarafindan meydana getirilecek ayri bir hükmi sahsiyetin borsaya üye olabilmesi konusu gündeme gelmistir.
SPD’nin bankalan, borsa islemlerine “bulastirma” gayretinin ardinda yatan, bazi bankalarin portföylerindeki senetleri borsaya çekip, borsanin muamele hacmini artirma hayalidir.
Bu çalismalarda üzerinde durulan bir baska konu, borsada sadece borsaya kote olmus menkul degerlerin islem görmesi ilkesidir.Daha sonra, borsada fiyatlarin nasil tesekkül edecegi konusunda metot gelistirilmesine çalisilmistir.
BiR Anadolu deyimi ile “dogmamis çocuga don biçme telasi mevcuttur.” Ortada menkul kiymetlerin bulunmadigi bir ortamda, borsayi düzenlemek için büyük çaba gösterilmesi biraz çeliskili olmaktadir. Kaldi ki, bu son çalismalarda, yillardir yapilan çalismalar, hazirlanan raporlar dikkate alinmadan sil bastan ise baslandigi görülmektedir. 1960 Yili basindan buyana yaklasik 25 yildir, Türkiye’ye sermaye piyasasi ve borsa konusunda gelen sayi-siz yabanci uzmanlarin ve hazirlanan raporlarin yok sayilarak, Tok-
BiR Anadolu deyimi ile “dogmamis çocuga don biçme telasi mevcuttur.” Ortada menkul kiymetlerin bulunmadigi bir ortamda, borsayi düzenlemek için büyük çaba gösterilmesi biraz çeliskili olmaktadir. Kaldi ki, bu son çalismalarda, yillardir yapilan çalismalar, hazirlanan raporlar dikkate alinmadan sil bastan ise baslandigi görülmektedir. 1960 Yili basindan buyana yaklasik 25 yildir, Türkiye’ye sermaye piyasasi ve borsa konusunda gelen sayisiz yabanci uzmanlarin ve hazirlanan raporlann yok sayilarak, Tokyo’ya kadar yapilan seyahatlerin heyecaniyla herseye yeniden bas-liyarak biryerlere ulasilmak çabasi, insallah ülkeye yarar getirir. Fakat surasi muhakkaktir ki, ortada alinip satilacak mal olmadan, açik anlatimiyla sermaye piyasasi gelismeden, en mükemmel borsaya sahip olmak, hiçbirsey getirmiyecektir.

 

Sende yorum yap