Biz bu filmi daha önce de seyretmiş idik…

, , Sende yorum yap

Bugünlerde ilginç “senaryo”lar gündeme gelmektedir. Zarar eden Devlet bankalari ile, durumu “oldukça iyi” devlet bankalarinin birlestirilmesiyle yeni bir banka kurulmak istenilmektedir. Kurulacak yeni bankaya katilacak bankalar bu yeni bankanin hükmü sahsiyeti içinde eriyecekler, Hazinenin sermaye katkisi ile yeni banka güçlenecek, {cosacak ve de kosacaktir)..
Yaslarinin küçüklügü nedeniyle geçmisteki olaylari yasamayanlar, geçmiste olup bitenleri okuyup incelemeyenier, daha önce defalarca sahnelenenlerin benzeri “senaryolari” sanki “ilk defa isigina çikanyor muscasina” heyecan l» kam u oyuna sunmakta, ve de çok ilginçtir ki, geçmiste olan -biteni unutanlar, ( aman efendim, ne harika bulus…- Bunlari düsünenlerin hepsi harika çocuk…) diye, yetkili ve de etkili çevreleri “yanlisa” itmektedirler.
1950 Yilinda Türkiye’de “Türkiye Eski Muharipler Bankasi” (Mu-habank) adi ile bir banka kurulmustur. Bu bankanin hisse senetleri, belki de ilk defa yaygin bir talep ile karsilanmis, çok sayida küçük tasarruf sahibi bankaya ortak olmustur.
1959 Yikida “Türkiye Muallimler, Memurlar ve Subaylar Bankasi” (Tümsubank) adi ile bîr banka kurulmustur. Bu bankaya da çok sayida ögretmen, memur, subay para yatirmistir.
Bu iki banka kötü yönetim nedeniyle çökünce, Devlet ise el etmis, iki bankayi 1959 Yilinda “Türkiye Tasarruf ve Kredi Bankasi” adi altinda, birlestirmistir. Ne yazik ki, bu yeni banka üç yil yasamis 1961 yilinda bu banka tasfiye karari almistir.
Bugün, Sümerbank, Etibank ve Denizcilik Bankasinin bankacilik bölümleriyle birlestirilmesi sözkonusu olan Anadolu Bankasi’nin kurulusu da benzer bir sekilde gerçeklesmistir.
1955 Yilinda kurulan Bugday Bankasi, 1953 yilinda kurulari Türk Ekspres Bankasi kötü duruma düsünce, Devlet bu iki bankayi birlesmeye zorlamis, iki banka, 1962 yilinda Hazinenin büyük ölçüde sermaye katkisi ile olusturulan Anadolu Bankasi çatisi altinda eritilmistir.
Bugüne kadarki denemeler göstermistir ki, güçsüz bankalarin bi raraya getirilmesiyle, güçlü bir banka meydana getirmenin imkani yoktur.
(1) Bu tip bir “senaryonun” (suyu-u, vuku-undan bile beterdir). Çünkü bankacilik (bir itibar müessesesidir). Bir bankanin durumunun “bozuldugu” kamu oyunda tartisilmaya baslanir, ve harta bankanin üst yönetimi ve üst düzey bürokratlar her gün gazetelere bankalarin güçlükler! hakkinda çarsaf çarsaf açiklamalar yaparlar ise:
a) O bankada mevduati olanlar, paralarini çekerler.
b) Parasi olanlar o bankaya para yatirmaklar.
c) Ciddi firmalar o banka ile kredi iliskisine girismezler.
d) O bankaya borcu olan “kötü niyetli” müsteriler, borçlarini ödemezler.
(2) Vaziyeti bozulan bankalann birlesmesinden olusacak yeni bankanin da basari sansi yoktur:
a) Türkiye’de bankalararasi rekabet edecek (güven unsuruna ve hizmet kalitesine dayanir). Vaziyeti bozulan bankalarin birlesmesinden olusacak bir bankanin “güven” vermede büyük güçlüklerle karsilasmasi tabiidir.
b) Vaziyeti bozulan bankalarin tüm personel yükünü tasiyacak yeni bir müessesenin (kaliteli hizmet verecek) yetenekli kadrolar olusturmasi imkansizdir.
Bütün bunlara ragmen, biri ortaya çikar, “Ben yaptim. Oldu” der.

 

Sende yorum yap