Birşey değişmeyecek

, , Sende yorum yap

Seçim istikrar getirir: Bu defa getirmeyecek. Seçim dinamizm getirir. Çözülemeyen sorunlara çare getirir: Bu defa getirmeyecek.
Seçim istikrar getiremeyecek. Çünkü, seçim sonu olusan tablo istikrarli, uzun nefesli, güçlü bir hükümet olusumuna imkân vermiyor. Seçim çözüm getiremeyecek. Çünkü, farkli bir kadro, yepyeni, denenmemis bir parti iktidari söz konusu degil.
Hükümet ne sekilde kurulursa kurulsun, hükümete hangi partiler ortak olursa olsun, ekonomiden sorumlu kadrolari belli. Daha önce sorumluluk alan, marifetlerini ortaya koyan kisiler.
Bu kisiler yeni birikimlerle donanmadilar ki’… Bu kisiler zaman içinde degismediler ki… Daha önce ne yaptilar ise onu yapacaklar. Daha önce yaptiklari ortada.
Daha önce yaptiklari yüzünden ekonomi bu duruma geldi. Ekonomiyi bu durumdan çikaracak yeteneklerinin olmadigi görüldü.
Bu yapida tek çikis yolu, ekonomi yönetiminde partilerin “teknik kadrolar olusturup, bu kadrolari kullanma” arayisina girmeleri.
Ne yazik ki, partilerin üst kadrolari “her seyi bildiklerini iddia eder, her konuda kendilerinden üstün güç tanimayan” bir yapida. Bu kadrolarin, teknik kadrolar arayisina girmeleri imkânsiz.
Açik anlatimiyla seçim sonu hiçbir sey degismeyecek. Ayni enflasyonla mücadele programi, ayni para programi, ayni sosyal politikalar uygulanip gidecek.
Açik anlatimiyla vakit geçecek. Ne Zamana kadar? Iste onu bilmeye imkân yok. Bir mucize gerçeklesip, yapisal düzen degisinceye kadar. Eskiden “-Ecevit gelecek, düzen degisecek…” Refah veya Fazilet her seyi altüst edecek…” bekleyisleri vardi. En soldaki ve en sagdaki partiler bile “müesses düzenin bekçisi” konumuna geldiginden simdi partilerin seçim sonundaki durumlarina bakarak sunun olacagi, bunun olmayacagini söylemek imkâni yok. hangi parti koalisyonda söz sahibi olursa olsun, bu düzeni sürdürecek.
Eger bu düzen iyi bir düzen ise mesele yok. Eger bu düzen ekonomik ve sosyal sorunlara çözüm yaratabiliyor veya böyle bir ümit belirtisi tasiyor ise mesele yok.
Ama görülüyor ki, bu düzende sorunlar çözülemeyecek. Bütün partiler de bu düzenden yana olduguna göre birsey degismeyecek.

 

Sende yorum yap