Birleşmiş Milletlerde çalışan Türkler

, , Sende yorum yap

Birlesmis Milletler Teskilati 1945 yilinda kuruldugunda Türkiye bu teskilata katilan ilk ülkelerden biri olmustur.
Birlesmis Milletler’in New York’daki merkezinde ve degisik ülkelerdeki bagli kuruluslarinda çalisan onbinlerce görevlinin çok azi Türk’tür.
Birlesmis Milletler merkezinde ve bagli teskilatlarda çalisan Türklerin de pek azi üst seviyedeki koltuklara oturabilme sansina sahip olabilmislerdir.
Birlesmis Milletler ve bagli kuruluslarindaki görevler, önemlerine göre belli sekillerde gruplanmaktadir.
Bu görevlerin bir kismi “politik” nitelik tasiyan ve politik tayinlere konu olan görevlerdir:
– Birlesmis Milletler Genel Sekreteri, üye ülkelerin kendi aralarindaki anlasma ile tayin edilmektedir.
– Genel Sekreterin degisik konularla mesgul olan 20 müstesan (undersecratary general) ile,
– Genel sekreterin 20 yardimcisi (assistant secretary general) da politik görevlerdir.
Bu görevlerin altinda “direcktör” diye anilan en üst düzeyde profesyoneller yer alir.
– En yüksek profesyonel kadro 50 adet (D2) kadrosudur. Bu kadroya ve daha üstteki politik kadrolara tayinde hiçbir sekilde özel nitelik ve hizmet sarti aranmaz, istenilen kisi tayin edilir.
– ikinci yüksek profesyonel kadro (01) kadrosudur. Bu kadroya, altdan belli nitelik tasiyan ve belli hizmet süresini tamamlayan-_ larin yükselmesi mümkündür.
Direktör kadrolarindan sonra Profesyonel eleman kadrolan gelir. Profesyonel eleman kadrolarinin en yüksegi (P5) kadrosu, en küçügü ise (Pl) kadrosudur.
Profesyoneller kadrosundan sonra da, genel hizmet elemanlari kadrolari (general service staff) baslar.
Halen Birlesmis Milletler Teskilatinda görevli Türklerden en üst koltuga tirmanabilmis kisi (D2) kadrosunda bulunan Üner Kirdar’-dir. Üner Kirdar, Birlesmis Milletler New York Merkezinde, UNDP (Birlesmis Milletler Kalkinma Programi) dis iliskiler müdürüdür.
Üner Kirdar’dan sonra, en üst düzeyde görevli Türk, DPT eski iktisadi Planlama Dairesi Baskani, Mülkiye’li bir iktisatçi olan (ABD’-de Vanderbilt Üniversitesinden Master Derecesi vardir.) Günal Kan-su’dur, Günal Kansu (D1) kadrosunda, Cenevre’de ITC-International Trade Center (Uluslararasi Ticaret Merkezinde) Se-nior Adviser (kidemli danisman) olarak çalismaktadir.
Günal Kansu ile ayni kademede çalisan bir baska Türk, New York’da Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyinde bölüm baskanligi yapan Bayan Neylan Bali’dir. Bayan Neylan Bali, ABD’de tahsilini tamamlayan bir Türk hanimidir.
UNDP (Birlesmis Milletler Kalkinma Programinin) Viyana’da- ki merkezinde üst düzeyde görevli, DPT Sosyal Planlama Dairesi eski baskanlarindan, insan olarak ve yetismesi ile ender bir kisilige sahip Enver Ergun, geçen yil Viyana’da Ermeni kursunlari ile sehit olmustur. Enver Ergun da (D1) derecede idi. Halen Viyana’da adi geçen teskilatda en üst düzeyde görevli bir baska Türk Aksit Kayalar (P5) derecesinde çalismaktadir. Aksit Kayalar da DPT’nin eski uzmanlanndandir. Birlesmis Milletler Teskilatinda baska da üst düzeyde görevli Türk yoktur.
Türklerin Birlesmis Milletler Teskilatinda üst düzeylere tirmana bildikleri dönem Nihat Erim Hükümeti dönemidir. O yillarda, Türk Hükümetinin politik destegi ile Faruk Berkol Genel Sekreterin 20 Müsavirinden biri olarak Cenevre’de Felaketzedelere Yardim Fonu (UNRA) baskanligi yapmistir.
Ilter Türkmen Genel Sekreterin (Kurt Wafthaim) 20 yardimcisindan biri olarak mülteciler sorununda görevli koltuga oturabil-mistir.
Sinan Körle, New York’daki merkezde Protokol Müdürlügü yapmistir.
Prof.Dr.llhan Lütem, (D1) kadrosu ile New York’da (UNDRA) ‘da çali|mistir.
Orhan Barim (D1) kadrosu ile ulastirma sektöründe sorumluluk üstlenmistir.
Üner Kirdar ve Muzaffer Külür, o dönemde Birlesmis Milletlerde sorumluluk almislardir.
Birlesmis Milletler uluslararasi kurulaslardan biri, fakat en önem-lilerindendir. Her ulus, bu kuruluslarda daha çok eleman bulundurmaya, elemanlarinin üst düzeylerde sorumluluk almalarina çaba göstermektedir.
Çünkü böylece, bu kuruluslarin imkanlarinin ülkeler yararina kullanilmasi, ülkelerin hak ve menfaatlerinin bu kuruluslarda daha iyi korunmasi mümkün olabilmektedir-
T.C. Hükümetleri ise buna hiç mi hiç önem vermemekte, bu kuruluslara girmek isteyen veya girip de yükselme bekleyen Türklere hiç mi hiç destek saglamamakta, tersine köstek olmaktadir.
Sonuç: Iste, koskoca Birlesmis Milletler teskilatinda görev alabilen Türklerin sayisi ve de en basarililarinin tirmanabildikleri koltuklarin seviyesi…

 

Sende yorum yap