Bir Sabah Uyandığınızda..

, , Sende yorum yap

SANAYI ve Ticaret Bakani Cahit Aral, geçen Çarsamba günü gazetecilere sunlari söylüyor: “Türk Parasinin Kiymetini Koruma Kanununda yapilan degisiklikle, AET’ye rahatlikla girebilme yollarini açmis olduk. Bankalarda bozulan döviz hacmi 200 milyar liraya ulasmistir. Su anda tam kon-vertibiliteye (dönüsebilir paraya) geçebilmenin ön sartlarinin hazirligini yapiyoruz. Yakin bir gelecekte (ama bu konuda bir zaman veremem) bir sabah uyandiginizda bakacaksiniz ki, Türkiye tam konvertibiliteye geçmis.”
SANAYI ve Ticaret Bakanimizin bu açiklamalari, devlet yönetiminin günümüzde çok kolaylastigi gibi yaniltici izlenimler vermektedir. Eger, bir kanunun kaldirinca AET’ye giri-lebiliyor, bir sabah uyaninca konvertibiliteye geçilebiliyorsa, ortada mesele kalmadi demektir.
BIR sabah uyaninca, bir de bakarsiniz ki Türkiye Kal-kinmis. Bir baska sabah uyanin ca bakarsiniz.kisi basi gelir 5 bin dolara çikmis. Sonraki sabah da enflasyonun % l’e indigini görürsünüz.
Söz ile bu kadar basit gösterilmeye çalisilan olaylar aslinda, önemi büyük olan ve gerçeklesmesi güç hayallerdir.
Türk Parasi Kiymetini Koruma Kanunda yapilan degisiklik önemlidir. Fakat bu degisiklik yapildi diye Türkiye AET’ye giremez. AET ülkelerinin Türkiye istese bile, Türkiye’yi topluluga kabul etmede tereddüt göstermelerine neden olan bir sürü olumsuz gelisme vardir. Zenginler toplulugu Türkiye gibi fakir ve problemli bir komsuyu evlerinin içine almak istememektedir. Kendi dertleriyle ugrasirken bir de Türkiye’nin dertlerini sirtlanmaktan kaçinmaktadir.
KONVERTIBIÜTEYE gelince, bu olay da, garip bir me-murun, ah bankada milyonlarim olsa da, banka hesabima yazacagim çekleri herkes sorgusuz, sualsiz kabul etse hayaliyle yasamasina benzer. Bu hayal, bir sabah ansizin gerçeklesemez. Tek sarti, her yazacagin çekin itibar görmesini bekleyen sahsin bankada siskin bir hesaba sahip olmasidir.
Türkiye’nin döviz gelirleri döviz giderlerine esit olmadan, önemli bir döviz rezervi olusmadan, benim param konvertibl demesi, hiç bir anlam ifade etmez. Benim param konverbi! dedikten sonra, her Türk Lirasi getirene sorgusuz sualsiz, karsiliginda döviz ödemek zorunlulugu vardir.
BIR baba düsününüz ki, çaresizlik içinde dir. Çocuklarinin hiç bir istedigini yerine getirememektedir. Ama çocuklarina birseyler vaad edip onlari avutmak istemektedir. Neler vaad edebilir: Bisiklet, futbol topu, bir tatil…Dese ki, “çocuklar, bir sabah uyandiginizda, kapida bir bisiklet göreceksiniz…” veya “Evde bir futbol topunuz olacak…” “Sizi tatile götürecegim…” Çocuklar bu vaadin yerine getirilip getirilmedigini dikkatlice izlerler…”Hani bize bisiklet alacaktin, top alacaktin, tatile götürecektin…” diye babalarini sikistirirlar. Akilli baba bunun yerine onlara nasil bir vaadde bulunabilir? “Bir sabah uyandiginizda bakacaksiniz ki kapida bir uzay araci…”
Ne cazip bir vaad, degilmi?Çocuklar hiçbir zaman babalarini sikistirma sansina sahip degillerdir…”Baba, hani bu sabah uyandigimizda, kapida bir uzay araci olacakti” diye…. ISTE Sayin Sanayi ve Ticaret Bakani da “bir sabah uyandigi-nizda bakacaksiniz fiyat artislari % 5’e inmis…” dese olmayacak… Ama herhalde birseyler söylemeye de kendini mecbur hissetmis ki….”Bir sabah uyandiginizda bakacaksiniz, Türkiye tam konvertibiliteye geçmis” diyor….

 

Sende yorum yap