Bir başka dünya

, , Sende yorum yap

CENEVRE
Cenevre’de günlük gazete satan dükkanlarin hemen hep sinde, Amerikan, Ingiliz, Alman gazetelerinin yanin da, renkli basliklariyla günlük Türk gazeteleri satiliyor. Sadece Cenevre’de degil, Mont Blanc eteklerindeki ünlü kis sporlari merkezlerinde, simdi ilk bahari karsilayan ChamoniK ve Megeve gibi dünyanin en zengin kimsele rinin tatil sehirleri olarak bilinen sehirlerin gazete-dergi satan dükkanlarinda da günlük Türk gazeleri mevcut… On yil önce, yirmi yil önce böyle busey düsün ülebilir miydi. Demek ki, su veya bu sekilde olsun Türk’ler ayak larini Avrupa’nin her kösesine basmaya baslamis.
– Cenevre’de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin izi niyle kurulmus 30 dolayinda Türk firmasi mevcutmus. Bu sayinin en az üç veya dört kati sayidaki Türklere ait firma ise, (geçmis dönemin kambiyo tahditleri nedeniy le) Isviçreliler üzerine kayitliyimis. Koç Grubunun Kofi sa, Çukurova Grubunun Baytur, Profili Grubunun Fe rimex isimli sirketlerinden baska Dogus, Kutlutas Çar mikli gibi müteahhitlik kuruluslarinin da Isviçre’de faali yetde bulunan firmalari mevcutmus.
– Türkiye’den göçedip Isviçre’ye yerlesen ve fakat fir malari münhasiran Türkiye için çalisan gayrimüslim va tandaslarimizin güçlü kuruluslarindan sözediliyor. Örne gin Türkiye’nin prefinansman islemleri konusunda ihti saslasan Mr. Cavaliero’nun (Ocean Trade S.A) firmasi, tekstil konusunda ihtisaslasan (Intratex) firmalari gibi.
Isviçre’de Türk firmalari kazançlari üzerinden % 35 ver gi mükellefiyetine tabi imisler. Vergi kaçakçiliginin ce zasi agir degilmis. Ama firmalar vergilerini tam olarak ödemek isterlermis. Çünkü firmalar Maliye’den degil, bankalardan korkarlarmis. Bankalarin genis istihbarat tes kilatlari ve güçlü istihbaratlari varmis. Bankalar yanlis bi lanço düzenleyen, vergisini kaçiran firmalari hemen ka ra listeye alirmis. Yani isviçre’de bir firma için “ölüm fer mani” bankalarin kara listesine girmekmis.
-Isviçre’deki Türkler büyük bir teskilatlanma çabasi için deler. Önce Isviçre-Türk Dernegini aktif hale getirmis ler. Simdi Isviçre-Türk Ticaret Odasinin kurulusunu ger çeklestiriyorlar. Çok akilli bir yaklasim ile bu çabalarina Isviçre’lileri de katiyorlar. Örnegin Liberal Parti Cenev re Konseyin’de Millet Vekili Avukat Olivier Vadoz Der negin Isviçre’li Baskani. Türk Baskan Union Carbride isimli Çokuluslu Sirketin Müdürlerinden Ünal Bodurog lu’nun en yakin yardimcisi 30 yasinda, babasi Istanbul’ da doktorluk yapan, Isviçre’de ögrenimini tamamladik tan sonra (Aykutsa S. A) adiyla kendi firmasini kuran bir Türk genci.
– Isviçre’de Disisleri Bakanligi, Ticaret Bakanligi, Ha zine ve Dis ticaret Müstesarligi’da çok genis bir kadro ile temsil ediliyor. Görevlilerin hepsi Türklerin teskilatlan ma çabalarina destek oluyor. Berh’deki Büyükelçiligin ikinci sandalyesinde oturan Bayan Sule Soysal genç bir bayan diplomat. Dernegin faalmiyetleri için üsenmemden Cenevre’ye geliyor.
Cenevre’de isiniz Cumartesi sabahi bitmis ve dönüs uçaginiz da Pazar günü ise, otelinizden telefon ile bir otomobil kiraliyorsunuz. Otomobili ertesi günü hava alaninda terk etmek sartiyla ödeyeceginiz ücret Türk Li rasi olarak 16 bin lira. (Isviçre’de iyi kalite Isviçre çikula-tasinin l kilosunun Türk Lirasi olarak degeri ise 21 bin lira) Otomobile binip, 4 kilometre sonra Frasiz hududu nu geçiyorsunuz. Hudut’da Türk oldugunuz anlasildigin da, vizeniz olsa bile, diger otomobiller selam verip ge çerken bir süre beklemek zorundasiniz. Parali yola yak lasik bin Türk Lirasi ederseniz, yaklasik bir saat sonra
Yadirganan bir baska sey. isviçre Frangi ile ifade edilen eti ketin Türk Lirasina döndürdügünde, ben bunu hasil ala rim panigine kapiliyor insan…
Türk Lirasina döndürdügünüzde otelde kalacak yerde so kaklarda dolasip vakit geçirmeden (ne büyük bir tasarruf ya ratabilecegi) insanin aklina gelmiyor degil. Avrupa hergün biraz daha zengin, biraz daha güler yüzlü insanlarla doluyor. Her gidisinizde, artik bundan sik insan ol maz. Bundan lüks mallar da bulunmaz diye düsünüyorsunuz, bir dahaki gidisinizde bakiyorsunuz, insanoglu dünü asmayi tasarmis… Demek yarin daha baska seyler de yapabilecek,
isviçre’de. Cenevre sehrinde bile sokaklarda, kahvelerde. Türk isçilerini görmek, az sayida da olsa Türk insaninin dün adaki bu ileri nimetlerden yararlanma sansina sahip bulun dugunu fark etmek en büyük saadet.
Unurmamak gerekir ki, Isviçre’Iiler bu çizgiye “Allanin lut fu” ile oturmamis. Kafayi kullanarak gelmisler. Acaba biz “ce neyi kullanma çagindan”, “kafayi kullanma çagina” ne zaman geçebilecegiz?

 

Sende yorum yap