Besim Üstünel’in Çözüm Alternatifleri

, , Sende yorum yap

Prof.Dr. Besim Üstünel hocamiz uzun süredir, ekonomideki darbogaz üzerinde bir çalisma yapiyordu. “Teshis ve Tedavi” olarak iki bölümden olusan bu çalismasini, geçen hafta sonu istanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti tarafindan düzenlenen bir toplantiya katilanlara anlatti.
Ben de dinleyiciler arasinda idim.
Besim Üstünel hocamiz ciddi, kapsamli bir çalisma yapmis. Bu çalismasini yakinda yazili hale getirecekmis.
Çalismanin ilk bölümünde: “Ekonominin iç dinamiginin yikilisini, içerideki bozuklugu anlatiyor.”
Çalismanin son bölümünde ise çözüm için üç alternatif ortaya koyuyor. Ben bugün sizlere Besim Üstünel hocamin bu üç alternatifini özetleyeyim:
1) Gevsek Strateji
Bu startejinin hedefi, ekonomiyi kisa vadede tedavi etmek degil, zaman kazanmaktir. Kazanilan zamlar içinde tedrici olarak bazi düzeltmelerle, çöküsü önlemektir.
Bu alternatifte, ücretlerin dondurulmasi söz konusu degil. Zam yapilacak. Maaslar, ücretler ve tarim ürünleri fiyatlari duruma göre ayarlanacak. Dolar fiyati devamli olarak yükseltilecek. Üç haneli enflasyondan kor-kulmayacak. “Kimsenin dalgasi fazla taslanmadan, kimse fazla zarara sokulmadan, ekonomi sarsilmadan” “eski hamam eski tas” – fakat daha pahali hamam parasi” ile isler yürüyüp gidecek.
2) Kati Strateji
Çöken dengeleri kurmak için, köklü tedbirler alinacak. Yüksek oranli zamlar yapilacak. Vergiler agirlasti-rilacak. Serbest piyasa ekonomisindeki hareketi kisitlayici önlemler alinacak. Ücretler, maaslar dondurulacak. Tarim ürünlerine zam yapilmayacak. Bütün bunlar için ülke topyekûn ameliyat masasina yatirilacak. Halk belli oranlarda fedakârliga razi olacak. Bütün bunlar tek bir sey için “ülkeyi belli bir süre sonra rekabete açik, saglam bir ekonomiye kavusturmak için” yapilacak. (Eger bundan basari saglanamaz ise, sonuçta bir baski rejimi ülkeye hakim olabilir. Hoca bu tehlike için uyari yapiyor…)
3) Rekabetçi Ekonomi Yaratma Stratejisi (Pasifik Stratejisi)
Önce ekonomiyi kurtarma operasyonu tamamlanacak. Ardindan özel tüketim vergisi çakarilacak. Rantlar önlenecek. Devlet harcamalari kisitlanacak, iç ve dis borçlar konsolide edilecek. Planlama stratejisi degistirilecek. Rekabetçi bir ekonomik yapi kurulacak. Toplumun “tüketim” toplumundan “üretim toplumuna” geçisi (Pasifik ülkeleri modeli – Kore, Singapur, Hong Kong tipi) için tasarruflari ve harcamalari sinirlayici, yönlendirici uygulamalara geçilecek.
***
Besim Üstünel Hocamiz, bunlari baglantili biçimde, uzun olarak anlatiyor. Özetleyince belki de hocanin anlatmak istediklerini tam olarak yansitamama tehlikesi ortaya çikabiliyor…Ben hocanin çalismalarindan çok yararlandim. Alternatif çözüm önerilerinden alinacak çok dersler var, bunlarin bir kisminin uygulanma sansi var. Ümit edilir ki, Ankara’da darbogaza çözüm arayan “A Takimi” hocamizin bu çalismasindan da yararlanir.

 

Sende yorum yap