Bedelsiz macerasının faturası Ziraat’ın üzerinde kaldı…

, , Sende yorum yap

Bedelsiz oto ithali kararini “saglikli degerlendirmekte” yarar vardir.
Bu yoldan Erbakan, “günü kurtarmak için” kaynak yaratti. Uygulamam basladigi günlerde “bunun gerçek bir kaynak olmadigi, otomobil ithal edeceklerin vadeli mevduatlarini bir süre Ziraat Bankasi’nda tutulmasinin hem de bunlara yüksek faiz ödenmesinin yanlisligi” tartisilmisti.
O zaman gözden kaçan bir nokta, simdi ortaya çikiyor. Erbakan, bu sistemle ekonomi için degil, fakat hükümeti için kisa vadeli kaynak yaratmis. Hükümetin likidite sorununu çöz- mus.
* * * *
Artik bilmeyen kalmadi. Ziraat’i hükümetler Merkez Bankasi gibi kullandi, kullaniyor. Bono ihraci ile bulunan ye de, Merkez Bankasi’ndan alinan paralar yetmeyince Ziraat, imdada yetisiyor. Ziraat, ise parayi yüksek faizle mevduat toplayarak veya bankalardan yüksek faiz ve kisa vade ile borçlanarak buluyor.
Ziraat’in para bulma imkaninin bir siniri var.
Bono ile para toplamanin, Merkez Bankasi imkanlarina basvurmanin bir siniri var.
Erbakan, iste bu sinirlari asmak için “Bedelsiz” uygulamasini kullandi.
Simdi anlasiliyor ki, Erbakan’in hedefi ne yerli otomotiv sanayiini yikmak, ne Alman-ya’daki galericileri mutlu etmek ve ne de seçmenlerini “Mercedes”lemek idi…
Erbakan, sadece ve sadece, vadesi ve faizi ne olursa olsun kisa vadede Ziraat’a para bulup, bu parayi kullanmayi düsündü. Ve de uygulamada basarili oldugu simdi görülüyor.
• Ilk basvuru süresinde Ziraat’da 31.131, ikinci basvuru süresinde 4.609, toplam 35.735 hesap açilmis.
• Ilk sürede 1.772.524.000 Mark, ikinci de 273.772.000 Mark olmak üzere toplam 2 milyar 46 milyon, 296 bin mark para toplanmis.
• Bu birikimin bugünkü kurdan karsiligi l milyar 150 milyon dolar dolayinda.
Demek ki Erbakan, “Bedelsiz” sistemi içinde Ziraat’a kisa sürede l milyar 150 milyon dolar ek kaynak yaratmis ve bunu kullanmis.
Nasil kullanmis memur maasi ödemede kullanmis. Daha fazla borçlanmamak için kullanmis. Veya borç tasfiyesinde kullanmis. Bu paranin karsiligi Türk Lirasi Ziraat’te durmuyor. Ama bu paranin döviz olarak bir bölümü Merkez Bankasi rezervini yükseltiyor.
Buraya kadar anlatilanlar Erbakan’in yaptiklarinin “fazileti”. Ama bu isin bir de “rezaleti” var.
1) Ziraat, Erbakan için yaratilan bu kaynaga dünya döviz faizlerinin j çok üzerinde yüzde 10 faiz ödedi. Ödüyor. Bu faiz Ziraat’in kasasindan çikacak. Gelen paralan dokunmadan Er-bakan’a devreden Ziraat, simdi ortada olmayan bu paranin
a) Yüzde 10 faizini ödeyecek
b) Hesap sahiplerine vadesinde paralarini geri çekmek istediklerinde bunlari ödemek için para bulacak.
2) “Bedelsiz” uygulamasi Almanya’da “tefeci piyasasini” bozdu. Almanya’deki vatandaslar, “Bedelsiz”in net getirisini (10 puani faiz ve 7 puani bedelsiz araç permi kazanci) olarak net yüzde 17’den hesaplamaya baslayinca, Alman-ya’daki Türkler’in paralarini toplayan tefeciler (faizciler ve kâr ortakçilari) net getiriyi yilda yüzde 25’e kadar yükseltti. Ziraat batar-çikar yüzde 10 faizi öder. Bedelsiz permisi yüzde 7 getirir-getirmez. Bunlar bir gerçek. Ama hiç bir “fani”, Alman Marki’na yilda yüzde 25 faiz veya kazanç ortakligi payi ödemez. Bu yoldan toplanan paralar “ya deve” oldu, ya da “birilerinin cebine girdi.”
* * * *
Gelelim “Bedelsiz”in otomotiv pazarina etkisine;
• Genel kani bu yoldan 35 bin basvuru sahibinin birer “Mercedes” veya “BMW” getirecegi seklinde idi.
• Haziran’da 936, Temmuz’da 914 otomobil getirilmis.
• ithal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Dernegi’nin tahmini yil sonuna kadar 8 bin otomobil getirilecegi seklinde. Demek ki, Zira-at’taki hesaplarin çogu yüzde 10 faizin cazibesiyle, sadece faiz geliri için açilmis.
Erbakan’in “Bedelsiz” uygulamasini “önyargisiz” bir sekilde sadece olaylari degerlendirerek incelersek, bundan ders alinacak çok sey oldugunu görürüz.

 

Sende yorum yap