Bayramdan sonra yapraklar kımıldamaya başlayacak

, , Sende yorum yap

Eczane -Parfümeri Dergisi’nin mayis sayisinda bir parfümeri deposunun ortagi ve yöeticisi olan ve 22 yildir ayni meslegin içinde bulunan Erdal Bayrak isimli bir isadamiyla yapilan konusma yayinlandi.
Fatih’te Erkoç parfümeri olarak piyasaya hizmet veren Erdal Bayrak, Cumhurbaskani Turgut Özal’in öldügü günden baslayarak topraga verilecegi güne kadar sirkette bir tek telefonunun bile çalmadigini ifade ederek, “Piyasada zaten muazzam bir durgunluk yasaniyor. Özal’in vefati iie bu durgunluk had safhaya ulasti. 10 milyon lira ciro yapan firma bile nakit sikintisi yasadi; ancak simdi yaz sezonunun yaklasmasi nedeniyle çok hafif bazi kipirtilar var; fakat bu da yeterli degil” seklinde konusmus.
Ödemeler açisindan tahsilat ve nakit sikintisi çektiklerini kaydeden Bayrak, “Bir sorunu zaten devamli yasiyoruz. Piyasada dengesizlik var. Nakit akisi olmadigi için ödemelerimizi gerçek-lestiremiyoruz. Para olmayinca mal almak sorun oluyor. Piyasada herkes birbir e bagli. Böylece kisir bir döngüye giriliyor” diyor.
“Tüketicinin Alim Gücü Çok Düstü”
Son birkaç ay içinde ürünlere yuzde 50’ye varan oranlarda zam geldigini, buna bagli olarak da tüketicinin alim gücünün çok düstügünü belirten Bayrrak, “Aslinda büyük bir istikrarsizlik yasaniyor. Bir ay sonras a güvenip de mal almak cesaret istiyor. Reklami olan mal palhali da olsa, ucuz da olsa peynir ekmek gibi satiliyor. Medya tüketiciyi müthis bir sekilde yönlendiriyor” diyor.
Parfümeri depolarinin yasadiklari en büyük sorunlardan birinin üretici firmalardan kaynaklandigini belirten Erdal Bayrak, konuyla ilgili olarak sunlari söylüyor:
“Üretici firmala devamli vadeyi kisiyorlar, ödemelerde ve is-kontolarda getirilen sinirlamalar bizi çok zorluyor. Bu tip sorunlarimizi çözmek için kurulan Türkiye Itriyat Toptancilar Derne-gi’miz var. Birlik olup firmalarin kisitlamalarini önleyebilmek için tedbir almaya çalisiyoruz.”
“Türkiye’de Son Yillarda Parfüm Kültürü Gelisti”
Kadin-erKeK, genç-yasli demeden artik herkesin bütçesinin bir miktarini parfüme ayirdigini, parfüm kullanma aliskanliginin gelistigini belirten Erdal Bayrak, bunda medyanin, reklamlarin büyük rol oynadigini ifade ediyor.
Çevrenin, kiz-erkek iliskilerinin ve yasam standardina bagli olarak insanlarin ker ine olan saygisinin bir isareti olarak da parfüm kullaniminin ayginlastigini kaydeden Bayrak, “Bugün 70 bin liradan 1 milyon liraya kadar parfüm var. Herkes bütçesine uygun olani seçmeye çalisiyor; ama öte yandan mesela Brüt bir reklamla inanilmayacak düzeyde satis yapiyor. Sampuan ve cilt ürünlerinin kullaniminda da ayni sey yasaniyor. Tüketici çok etki altinda kaliyor. Bir bu sampuan iyi degil dediginde o da kabulleniyor ve kullanmiyor” diyor.
***
Türkiye’de piyasadaki konjonktür hareketleri iyi izlenemiyor. Konjonktürdeki degisimi izleyecek kuruluslarimiz yok. Onun için Erdal Bayrak’in cesaretle ortaya koydugu sorunlari genellemenin mümkün olup olamadigini bilemiyoruz.
Insallah bayramdan sonra yapraklar kimildamaya baslar… Hem Mehmet Bayrak içini hern de diger mütesebbislerimiz için…

 

Sende yorum yap