Batıkent’de evimiz var

, , Sende yorum yap

Batikent’de Evimiz Var” isimli 166 sayfalik kitap. Kent-Koop’un 51 numarali yayinini teskil ediyor. Kent-Koop 1979 yilindan buyana, konut kooperatifçiligi konusundaki deneyimleri Türkçe ve yabana dillerde yayinlayarak, ilgililere tecrübelerini, birikimle rini aktarma hizmeti görmektedir.
“Batikent’de Evimiz Var” isimli kitap. Ankara’da ortak direk men subu, dar ve sabit gelirli (Siyasal Bilgiler Fakültesi ve SBF Basin Yayin Yüksek Okulu) çalisanlarinin, bir ev sahibi olmak için bas larindan geçeni hikaye etmektedir.
Kitabi, bu amaçla arkadaslarini kooperatif çatisi altinda topla yip, kooperatif yoluyla konutlari insa eden. kooperatif yöneticile ri Malik Sat, Nevzat Dagli ve Idris Yilmaz kaleme almislardir.
Hikayenin özeti sudur: 1970’li yillarin ortalarinda SBF çalisan lari acaba nasil bir konut sahibi olabiliriz arayisina giriyorlar. O gün lerde Ankara’da oturulabilir bir daireyi yap-satçilar 600 bin liraya satiyorlar. Dar ve sabit gelirli çalisanlarin bu kadar paralari yok. Önce bir tüketim kooperatifi, sonra bir yapi kooperatifi kuruyor lar. Kooperatif 5.4.1979 tarihinde Ticaret Sicili gazetesinde ya yinlanan tüzügü ile hükmi sahsiyet kazanmis oluyor. Baslangiçta hedefleri 40 ortaklik bir site yapimi. Giris ödentisi 30 bin, aylik ödenti 3 bin lira. ilk ümit imar ve Iskan Bakanligi Mesken Genel Müdürlügünün, Ankara’nin Sincan bölgesindeki Gecekondu Ön leme arsalarindan tahsis almak, ayrica bakanligin % 5 fazli ve 20 yil geri ödemeli 100 bin liralik kredisini kullanarak, konut sahibi olmak.
Fakat ümitler, beklentiler ilk adimin atildigi günlerdeki iyimser likler zorluklar, gelismeler karsisinda tersine dönüyor. Fakat Ko operatif kuruculari ve yöneticileri açikgözlüklerinin, risk alma be cerilerinin mükafatini görüyorlar. O günlerde yeni kurulan Kent Koop’a (Konut Kooperatifleri Birligine) üye olarak katiliyorlar. Kent Koop için Ankara Belediye’sinin tahsis ettigi bugday tarlasindan konut yeri ediniyorlar. Batikent diye adlandirilan bu yeni yerle sim bölgesinde temeli atilan ilk deneme konutlari bu kooperatifçe yapiliyor.
1980 Yilinda atilan temelleri binbir güçlükle tamamlayip. 13 Ka sim 1983 tarihinde 211 üyelerine konutlarini teslim ediyorlar.
Kooperatifin üye sayisinin 40’lardan 211’lere çikisinin hikayesi de ilginç:
1979 Kurulus 40 Ortak katiliyor
1980 Ümitsizlik 14 Ortak ayriliyor
1980 Çöküs 37 0rtak ayriliyor
3Ortak kaliyor 9Yeni ortak katiliyor
1980 Dirilis 12 Ortak
1980 Arsal Aliniyor 123 Ortak
1981 Kredi sorunu var 7 Ortak ayriliyor
1981 Kredi bulunuyor 211 Ortak
1983 Iskan karari 123 Ortak
211 Ortakdan 133’ü 35 yasdan küçük. 87’si memur. 58’i ög retmen, 12’si yönetici, 10’u teknik eleman, ll’i saglik personeli, 12’si ev kadini. 21’i diger mesleklerden.
Bu büyüklükte, bu nitelikte, bu güçte bir isi yapacak teskilat lanmis insaat sirketleri olmadigindan, kooperatif yöneticileri insaatlari “emanet yoluyla” yapmaya çalisiyorlar. Hayatlarinda çi mento nedir bilmeyenler, kamyon satin alip, marangoz atölyesi ikurup isletmeye çalisiyor, bir sürü hata yapiyorlar.
Insaat isine nasil cesaretle atildiklarinin ilginç bir hikayesi var: “…Arkadaslarimizdan birinin Karadenizli olmasi, insaat sektörü ile baglanti kurmamizi kolaylastirdi. Bu yoldan sektörün isleyisini ucun dan kiyisindan ögrenmeye baslamistik. Anladik ki bu sektördeki insanlar ya hesap bilmiyor, ya islerini bilmiyorlardi. Birinin verdigi fiyat öbürünün fiyatinin 3-5 kati olabiliyordu. Bu farklar bizi saski na çevirdi. Demir radyatörü, resmi ana bayiin toptanci fiyatinin yarisina bir baska yerden satin almak mümkündü…”
Anlasiliyor ki konut yapiminda en önemli sorun fiyat artislari çünlyi (bir konut 600 bin lira) diyerek yola çikanlar, kooperatif kurup, konutlarini tamamladiklarinda 2 milyon 486 bin liralik ma liyet ile karsilasiyorlar.
Varisina bir baska yerden satin almak mümkündü…”
Anlasiliyor ki konut yapiminda en önemli sorun fiyat artislari çünkü (bir konut 600 bin lira) diye/ek yola çikanlar, kooperatif kurup, konutlarini tamamladiklarinda 2 milyon 486 bin liralik ma liyet ile karsilasiyorlar.
Hem de sosyal konut oldugu için bu maliyetin içinde (arsa payi sadece .12 bin lira. altyapi masrafi metrekarede 600 TL. konut basi Proje bedeli 4 bin lira. konut basi çevre düzenleme 10 bin lira. konut basi ara yol ve tratuvar yapimi 78 bin lira). Bugün, Bati kent disi projelerde bu yan yüklerin çok çok daha fazla, olacagi bir gerçektir.
Kooperatifin kurulusuna tesebbüs edildigi günden, insaatin ta mamlanma tarihine kadar istanbul Ticaret Odasi Genel Endeksi ne göre insaat malzemesi fiyatlari artislari her yil söyle olmustur: 1979 da % 85. 1980’de % 97 1981 de % 28, I982 de % 27. 1983 de % 40… Bu durumda 600 bin liraya konut edinmek ha yaliyle yola çikanlarin 2.5 milyon liraya konut sahibi olmalari kar sisinda (Allaha sükür etmeleri) normal hale gelmektedir
Çok ilginç bir nokta konut edinmek isteyenlerin (kredi halelle riyle) (gerçekler) arasnda nasil bocaladiklaridir, imar Iskan Ba kanligi kredisi. Emlak Kredi Bankasi Kredisi, Meyak kredisi. Toplu Konut Kredisi hayallerinden sonra 2.5 milyon liralik her konut için kooperatif üyelerinin kullanabildikleri krediler söyle olmustur:
1. Toplu Konut Kredisi: 952 bin lira, % 16 faiz-15 yil vade
2. AIF Baslama Kredisi: 200 bin lira, % 20 faiz-10 yil vade (AIF-Avrupa Iskan Fonundan alman özel ve istisnai bir kredi uygulamasidir.)
3. AIF insaat Kredisi: 350 bin lira % 15 faiz-10 yil vade
4. AIF Iskan Kredisi: 800 bin liralik kisa vadeli (Toplu Konut Kredisi alinincaya kadarki dönem için köprü kredisi) % 20 fai2
5. Yeni Kurulan toplu Konut Fonu’ndan alinan ve Kooperatif lere taninan “yarim kalmis insaatlari tamamlama” kredisi im kanindan 300 bin lira. % 16 faiz-15 yil vade.
Toplam olarak kisi basina l milyon 802 bin lira kredi bulunabil mis*. Ancak unutulmamalidir ki, bu kredi imkani bir çok “istis nai uygulamalarin sonucunu yansitmaktadir.”
Kooperatif kuruculari Ankara’da SBF çevresinin yakin destegi ni saglamislardir. Batikent’in ilk deneme insaatini yaptiklarindan Kent Koop’un ve Kent-Koop Baskani Murat Karayalçin’in özel il gisi yanindan zamanini Belediye Baskanlari ve imar Iskan Bakan larinin yardimini görmüslerdir. Avrupa Iskan Fonunun istisnai kre dilerini kullanabilmislerdir.
Bütün bunlara ragmen Türkiye’de konut sahibi olabilmenin ne güç sey oldugunu yasamislardir, ilgilenenlere “Batikent’de bir Evi miz Var” kitabi tavsiye edilir.

 

Sende yorum yap