Barajlardaki su sıcaklıktan değil kullanmaktan bitti

, , Sende yorum yap

Türkiye’de 116 milyar kilovatsaat elektrik üretiliyor. Bunun 46 milyar kilovatsaati full-oil, kömür, mazot kullanan santrallardan geliyor. Dogalgaz kullanan santrallar 30 milyar kilovatsaat enerji üretiyor. 40 milyar kilovatsaat elektrik de barajlardan saglaniyor.
Simdilerde gündeme gelen konu, asiri sicaktan barajlardaki suyun buharlasmasi nedeniyle hidroelektrik santrallarinda elektrik üretiminin yavaslayacagi.
Bugüne kadar tartisilan ise, Türkiye’nin sularinin bosa aktigi, su kaynaklarindan yeterince istifade edilemedigi idi.
Bu ne biçim buharlasmadir ki, hidroelektrik santrallerinin üretimini yüzde 40 oraninda düsürüyor.
Devlet Su isleri Genel Müdürlügü’nün 10 Temmuz 2000 tarihli açiklamalarini okuyalim. Sonra açiklananlari tartisalim:
• Enerji amaçli barajlara 1998’de 103 milyar metreküp, 1999’da 83 milyar metreküp su geldi. 2000 yili sonunda beklenen miktar, geçen yilki rakamin da altinda olacak.
• 10 Temmuz itibariyle rezervuar su durumlarina göre, enerji amaçli barajlarda toplam olarak 19.4 milyar metreküp su bulunuyor. Bu miktar geçen yila göre 8 milyar metreküp daha az.
• Barajlarin tamami dolu olsa 50 milyar metreküp su olacakti. Oysa bugün enerji amaçli rezer-vuarlarin ancak yüzde 40’i dolu.
• Firat havzasinda yer alan Keban, Karakaya ve Atatürk barajlarindaki toplam bos hacim miktari 23.4 milyar metreküp. Bu rakam, geçen yil ayni tarihte 15.7 milyar metreküptü, 10 Temmuz itibariyle Keban, Karakaya ve Atatürk barajlarinda geçen yila göre yüzde 47 daha az kullanilabilir su var.
• Ankara, Istanbul, izmir ve Bursa illerine içme ve kullanma suyu saglayan rezervuarlara 2000 su yili ortalamasina göre su geldi. Içme ve kullanma suyu rezervuarlarinda geçen yila göre yüzde 4.6 oraninda daha az kullanilabilir su bulunuyor.
• Sulama amaçli baraj ve göllerde ise geçen yila göre yüzde 2.5 oraninda daha az kullanilabilir su bulunuyor.
• Barajli santrallarda geçen yila göre 6 milyar kwh enerji üretimine esdegerde daha az su bulunuyor. Baska bir ifadeyle, asiri sicaklar yüzünden 6 milyar kwh enerji üretimi yapilacak su miktari buharlasip yok oldu.
• Keban’daki su seviyesi 830.43 metre. Geçen yila göre 4.68 metre daha düsük.
• Karakaya’daki su seviyesi 675.4 metre. Geçen yila göre 10.4 metre düsük.
• Atatürk Baraji’ndaki su seviyesi 526.86 metre. Geçen yila göre 4.33 metre düsük.
Açiklamada dikkati çeken en önemli çeliski surada:
• Sulama amaçli baraj ve göllerde geçen yillara göre yüzde 2.5 oraninda daha az su var. içme ve kullanma suyu saglayan barajlarda eksiklik sadece yüzde 4.6 oraninda.
• Buna karsilik enerji amaçli baraj ve göllerde su kaybi yüzde 40 oraninda.
Bu ne biçim günes ve isidir ki, enerji amaçli barajlardan suyu daha fazla buharlastiriyor, sulama amaçli barajlara dokunmuyor?
Sayin okuyucularla, açiklamalardaki bu çeliskiler bir noktaya bizi götürüyor. Bu yil dogalgaz santrallari ile termik santrallar yakitsizliktan daha az elektrik üretebildi. Hidroelektrik santrallar zorlandi. Bu zorlama nedeniyle fazla su kullanildi.
Bütün bunlar da Enerji Bakanligi’nin “Enerji Üretim Artis Yili” olarak ilan ettigi 2000 yilina rastladi.
Acaba gerçekleri açik biçimde ortaya koysak da, çözüm arayislarinda da gerçekçi olsak daha iyi olmaz mi?

 

Sende yorum yap