BANKALARIN BATMIŞ KREDİLERİ İÇİN KONSORSİYUM

, , Sende yorum yap

Töbank’da yönetimi kontrol edecek büyüklükle pay sahibine sahip bulunan ve uzun yillardir Yönetim Kurulu Baskani olarak Töbank’i yöneten Prof Dr.Sait Kemal Mimaroglu, ayni zamanda Ankara Üniversitesinde Siyasal Bilgiler Fakültesi Ticaret Hukuku Kürsüsü Baskanligi sorumlulugunu tasiyordu. Geçtigimiz hafta. Prof .Dr.Sait Kemal Mimaroglu üniversiteden ayrilma kararini vermis ve ayrilisi nedeniyle düzenlenen veda konferansinda “Uluslararasi Mali Sistemde ve Türk Bankalar Sisteminde Esnekligini Kaybetmis Alacaklar” konusunda görüslerini açiklamis.
Prof.Dr.Sait Kemal Mimaroglu konusmasinda iki teklif getirmis:
Donmus kredi olayi, banka sistemi disinda ulusal ekonomiyi yönetenlerin olayidir. Hükümetin ciddi ve acil önlem almasi gerekir.
Her bankada donmus kredi olayi vardir. Her banka kendindeki donmus kredinin degeri kadar bir payla bir konsorsiyuma katilmalidir. Konsorsiyum donmus alacaklarla ugrasir. Bankalari bu deriden kurtarir. Bankalar da baska isler yapar.
Donmus veya batmis krediler için “bankalarin konsorsiyum kurmalari” baska ülkelerde rastlanan bir uygulamadir. Ancak “genel konsorsiyumlar” yerine “özel konsorsiyumlar” kurulur. Açik anlatimiyla konsorsiyum her batik krediden sorumlu olacak bir sirket seklinde çalismaz da. ciddi bir olayda “konsorsiyum” teskil edilir.
Bir baska önemli nokta, konsorsiyumun “tasfiye” döneminde deg’l. “sarsinti” döneminde kurulmasidir. Firma batmis, kapisi ka panmis ise konsorsiyum, sadece bankalarin kalintilari nakde çevirmelerine yardimci olur.
Bati ülkelerinde bankalar, “durumunun kötüye gittigini gördükleri” firmalari kurtarmak, sonuçta kredilerin batmasini önlemek için konsorsiyum kurarlar. Konsorsiyumun amaci sarsintiya ugrayan firmaya gerekli finansman destegini veya yönetim destegini vermektir. Konsorsiyuma katilan bankalar kendi arala rinda sorumluluklari paylasirlar. Sarsinti geçiren firmayi yasatmak için gerekiyorsa özkaynak gerekiyorsa kredi takviyesi yaparlar. Bir banka, konsorsiyum adina tüm uygulama sorumlulugunu üstlenir.
Türkiye’de de buna benzer birkaç olay olmus, bankalar konsorsiyum kurmaya tesebbüs etmislerdir. Türkiye’de kurulan konsorsiyumlarin hedefi “daha fazla risk ortaya çikmadan firmayi tasfiye edip. alacaklari kurtarmak” olmustur.
Dikkat edilirse “yasatma konsorsiyumu” ile, “tasfiye” konsorsiyumlari arasinda daglar kadar fark vardir.
Anlasildigi kadar Siyasa! Bilgiler Fakültesinin “emekli” ögretim üyesi Prof.Dr.Sait Kemal Mimaroglu. “bankalararasi icra dairesi” seklinde bir konsorsiyum kurulmasini ve de bu konsorsiyumun zararina “hazinenin” katkisini önermektedir.
“Banka sistemi disindaki olusumlarin, ekonomiyi yönetenlerin kararlarinin bankalarin kârini, zararini etkilemesi dogaldir.” “Donmus kredi olayi, ekonomiyi yönetenlerin olayidir” diyerek, riski hükümete yikarken, bankalarin “kârliligini da ayni sekilde ekonomiyi yönetenlerin kararlarinin etkiledigi” unutulmamalidir. Baska anlatimla, riski “hükümetden bilmek”, kâri “normal karsilamak” çeliskili olur.
Kaldi ki. donmus kredi sorunu, her banka için farkli boyutlardadir. Bu farkli boyutlardaki risklerin, bir çanakta toplanmasinin güçlügü yaninda, “risklerin ortaya çikis sekli” ve risklerin ait oldugu “firmalarin özellikleri” ile banka teminatlarinin farkliligi da dikkate alindiginda, her olayda ayni usuller çerçevesinde hareket etmenin güçlügü görülür. Sonuç olarak özetlemek gerekirse:
Donmus kredi olayinin bankalar tarafindan sadece bir “tasfiye” konusu seklinde ;ele alinmasinin yanlisligi tartisilamaz. Önemli olan batirmak, kalani paylasmak degil, yasatmak, yasayan kurulusdan parayi geri almaktir.
Birden çok bankaya borçlu firmalarin donmus kredilerinin tas-fiyesinde. bankalararasi isbirliginin. konsorsiyumlar teskilinin önem: büyüktür. Hükümetin vey

 

Sende yorum yap