Bankalar için pazarlık bitmedi “bitemedi!”

, , Sende yorum yap

Sunun surasinda bankalan denetleyecek kuru- lun olusmasi için 7 isim belirlenecek. Beklenen bankaciliktan anlayan, konusunda deneyimli, namuslu, güvenilir, 7 tarafsiz kisinin görevlendirilmesi.. Ama bu ne istir ki, koalisyonu olusturan 3 parti aylardir pazarlik yapiyor. Bu 7 isim arasina kendi yandaslarini, kendilerini koruyup kollayacak adamlari seçtirmek için ugrasiyor.
Böyle olusan bir bankacilik yüksek heyeti nasil is yapar, nasil güven saglar, nasil otorite kurar ve de bunlann kararlan nasil uygulanir? Sadece bu atama isindeki pazarlik, Türkiye’de banka sistemindeki sorunlann büyüklügünü ortaya koymaya yetiyor.
Bugüne kadar Türk banka sisteminin tek sorununun KIT statüsündeki devlet bankalan oldugu sanilirdi. Simdi çesit çesit sorun var.
1) Görev zarari tasiyan Ziraat Bankasi ve Halk Bankasi var.
2) Müteahhitlere kaynak akitan Emlak Bankasi var.
3) Kamunun kontrolunda olan, politikacilarin yönetiminde söz sahibi oldugu ve kaynaklarini yandaslarina hortumladiklari bankalar var. Bu bankalann yurtdisinda kurduklan bankalar ve istirakler var.
4) Türk bankalannin off-shore statüsüyle yurtdisinda kurduklan müesseseler nedeniyle tasidiklan riskler var.
5) Mevduat Sigorta Fonu kapsamina alinmis bankalar var.
6) Devletin gizli gizli gözetim altina aldigi, mali durumu bozuk bankalar var.
7) Henüz gözetim altina alinmamis fakat içleri sahipleri tarafindan bosaltilmis bankalar var.
Böyle bir tabloda politikacilar bankalan denetim için olusturulacak kurumu ” bir masa olarak görmek, bir masa olarak kullanmak” arayisinda. Poli-tikacilann amaci bankalar sisteminin düzeltilmesi degil, sistem üzerindeki hakimiyetlerinin sürdürülmesi ve sistemden yararlanma kapilarinin açik kalmasi.
Iste böyle bir durumda Dünya Bankasi,* Türkiye’de banka sisteminin yapisal düzenlenmesine katkida bulunmak amaciyla 750 milyon dolarlik kredi vermeye hazirlaniyor. Dünya Bankasi’nin bekleyisi bu kaynagin, yapisal düzenleme çabalarinin finansmaninda kullanilmasi. Bizim politikacilarin bekleyisleri bu kaynagin su veya bu sekilde bankalara kaydirilmasi ile çökmekte olan bankalarin ayaga kaldirilmasi, kaynaklan kurulan bankalara imkan taninmasi ve böylece “hortumlanma” operasyonunun aksatilmamasi.
Bunlar isin bir yani. Öte yaninda, mevduat sahipleri yatirdiklari paraya karsilik bankalann dünya ölçülerinin çok çok üzerinde reel faiz ödemeyi sürdürmelerini bekliyor. Bankalardan kredi kullananlar, ana para ve faizi vadesinde ödemedikleri halde, bankalann ek kredi vermeyi sürdürmelerini bekliyor. Verdikleri krediyi ve kredi olarak kullandirdiklari paranin faizini tahsil edemeyen, buna karsilik enflasyonun çok üzerinde reel faiz ödeyen bankalar ne yapacaklanni sasirmis…
Geliniz de, bu durumda Türkiye’de banka sistemini güçlendirmek için yeniden yapilandirma çalismalannda yol aliniz…

 

Sende yorum yap