Banka Genel Müdürünün sekreterine açık teşekkür

, , Sende yorum yap

1985 Yilinin 1 Mart Cuma günü, Türkiye’de, istanbul’da bir büyük banka, 3 milyon liralik bir çeki nasil ödedi? Olayin “yasanmis hayat hikâyesi” aynen söyledir:
1) Iki kardes, Çarsamba günü 6 milyon liraya bir gayrimen kul sattilar. Alici (A) Bankasinin Gayrettepe Subesinin bir çek ile ödemeyi; yapti. Satici kardeslerden birinin (B) Bankasinin Gayrettepe subesinde çek hesabi vardi. (A) Bankasinin 6 mil yon liralik çekini bu bankaya bizzat götürdü, ilgili memur (A) Bankasindan telefon ile provizyon istedi. Hesaba gerekli kayi di düsürttü. Müsterisinin (B) Bankasindaki hesap defterine 6 milyon lirayi kaydetti. Bunun üzerine, hesap sahibi alinan pa radan kardesinin payina düsen 3 milyon lira için (B) bankasi nin bir çekini yazdi ve bu çeki kardesine verdi.
2) Elinde (B) Bankasinin 3 milyon liralik çeki olan kisinin, Cuma günü bir yere 2.5 milyon lira ödeme yapmasi gereki yordu. O da tasarruflarini (B) bankasinin Bebek subesinde sak lardi. Bankanin eski ve devamli müsterilerinden biri idi. Üste lik (B) Bankasinin istiraklerinden birinde üst yönetici olarak ça lisiyordu. Cuma günü saat 9.30’da (B) Bankasinin Findikli su besine gitti. Sube’nin en açikgöz, en becerili görünen memu runa yaklasti, (— 3 Milyon liralik bu çek karsiligi 2.5 milyon lira nakit istiyorum, 500 bin lirasini da Bebek Subenizdeki he sabima kaydediniz) dedi. Memur, gitti, birileriyle konustu (— Kusura bakmayin, kasa vaziyeti müsait degil, 2.5 milyon lira nakit ödemeyecegiz) cevabini verdi. Çek sahibinin Israri üzeri ne, önce (— Ögleden sonra para gelecek, o zaman ödeye lim), daha sonra da (— çok israr ediyorsunuz, müdür bey öde yelim dedi) cevaplari verildi. Bir baska memur Gayreptte Su besinden provizyon istemek üzere telefonun basina geçti. Gay rettepe Subesinin telefonu 15 dakika sonra cevap verdi. Fa kat cevap menfi idi. (— Hernekadar hesapda para mevcut gö rünüyor ise de, Çarsamba günü hesaba kaydedilen çekin, nor mal olarak takas odasina gidip gelmesi iki günlük süreyi ge rektireceginden çekin bedelinin Pazartesinden önce ödenme sine imkan bulunmuyordu). O gün ödeme yapmasi gereken çek sahibinin çirpinmalari sonuç vermedi. Çekini tahsil etme savasini kaybetmis, bir yenik asker olarak, ögleye dogru isine dönebildi.
3) Çekini tahsil edemiyenin bir arkadasi, olayi tesadüfen saat 15.00 dolaylarinda ögrendi. Bu kisi, bankacilik konularinda uzun yillar çalismalar yapan, bankacilik konularinda yazilar ya zan biri olarak bankalarin üst yöneticilerini taniyordu.
Önce istanbul’daki (C) Bankasinin Genel Müdürünü arayip olayi hikaye etti. Böyle bir seyin olup-olamiyacagini sordu. Ge nel Müdür bu tip sikayetlerin duyuldugundan sözetti.
Bunun üzerine (B) Bankasinin Gayrettepe Subesi Müdürü nü aradi. Müdür Muavini telefonu cevapladi. Olayi dogruladi. (— Genel Müdürlügün emridir. Bu tip çeklerle mevduat he saplarina intikal eden paralar iki günlük takas süresi geçme den ödenemez. Çarsamba yatirilan parayi Pazartesi çeksinler. Nasil olsa bugün aksam oldu) cevabini verdi.
Konuya ilgisi artan kisi, bu kere çek bedelini bir türlü öde meyen taninmis bankanin Ankara’deki Genel Müdürlügünü aradi. Genel Müdür Izmir’de idi. Genel Müdürün (nazik, ilgili ve bilgili ayrica cin gibi oldugu sesinden anlasilan) sekreteri, (— konu ile hemen ilgilenecegini söyledi).
4) Genel Müdürün sekreterinin ilgisi olsa gerek ki, Cuma günü saat 16.00’da (B) Bankasinin Findikli Subesi yetkilileri çek sahibini isyerinden aradilar. (— Paraya bugün ihtiyaciniz var ise, çekinizi ödeyecegiz, buyurun gelin…) dediler.
… Ve de böylece 2.5 milyon lira ödendi. 500 bin lirada ban kanin Bebek subesindeki hesaba kayit edilebildi.

 

Sende yorum yap